• Svet exotických rastlín

Aka ovocná - Fejchoa (Acca sellowiana (O.Berg) Burret)

Aka ovocná

     Aka, prípadne Fejchoa je subtropický vždyzelený ker, prípadne menší stromček. Môžeme sa stretnúť s viacerými pomenovaniami tejto rastliny, najčastejšie feijoa, prípadne fejchoa, alebo dnes častejšie označenie ako acca, prípadne aka. Rastlina pochádza z južnej Ameriky odkiaľ sa dostala do Európy v 19 storočí. Neskôr sa pestovanie rozšírilo do severnej Ameriky, na Nový Zéland, do južného Kaukazu, ale aj do iných častí sveta. Fejchoa ako bolo spomenuté je ker, resp. menší strom patriaci do čeľade myrtovitých. Listy sú oválne, kožovité zo spodnej strany plstnaté dlhé až 7cm. Kvitne dekoratívnymi kvetmi s veľkým množstvom dlhých červených tyčiniek so žltými prašníkmi, ktoré kvitnú od mája až do jesene. Existujú samoopelivé, ale aj cudzoopelivé odrody. Cudzoopelivé odrody potrebujú na opelenie rastlinu inej odrody a dobrého opeľovača. Pre vyššiu úrodu je vhodné aj ručné doopelenie. 5- 7 mesiacov po opelení sa tvoria oválne zelené plody po dozretí žltasté, niekedy s červeným líčkom. Plody po dozretí samovoľne opadávajú. Plody majú tenkú šupu vo vnútri šťavnatú sladkokyslú dužinu. Plody sa v obchodoch vyskytujú pomerne málo kvôli náchylnosti na otlačenie. S ovocím sa môžeme stretnúť hlavne v stredomorskom regióne na trhoviskách. Bolo vyšľachtených veľa odrôd líšiacich sa veľkosťou a tvarom plodov Najznámejšie odrody sú

  • Mammoth - veľké plody
  • Truimph - rovnako veľkoplodá odroda
  • Vista Long - plody podlhovasté
  • Apollo - samoopelivá odroda
  • Choiceana - samoopelivá odroda
  • Trask - cudzoopelivá, vhodný opeľovač pre niektoré iné odrody
  • .... a mnoho ďalších odrôd, mnoho pochádzajúcich z bývalého sovietskeho zväzu ;-) pre mladšie generácie bývalé federatívne republiky "Ruska"

Aka
Rastlina aka ovocná z diela Curtis’s Botanical Magazine, vol. 124 (1898)

Pestovanie a využitie Aky ovocnej

Je to rastlina vhodná na pestovanie aj pre začínajúcich pestovateľov. V našich podmienkach pestujeme v nádobách, kde pomerne dobre prosperuje. Veľkosť nádoby prispôsobíme veľkosti rastliny. Počas vegetácie rastlinu pestujeme vonku, na zimu rastlinu premiestnime na chladnejšie miesto s teplotou neklesajúcou pod bod mrazu. Znesie teploty okolo -4°C, krátkodobo dokonca aj okolo -10°C. Ak rastlinu pestujeme v interiéry v zimnom období uprednostníme chladnejšie miesto s dostatkom svetla a obmedzíme zálievku. Počas sezóny pravidelne prihnojujeme a umiestnime na slnečné teplé stanovište. Substrát použijeme hlinito-piesčitý, s dostatkom organického materiálu. Aka znesie aj prísušok, ale naň pozor v období kvitnutia a dozrievania plodov. V predjarnom období by mal nasledovať rez, pretože rodí na jednoročnom dreve a tým podporíme tvorbu nových výhonov.

Rozmnožuje sa zväčša potápaním, z väčšími problémami je možné zakoreňovať aj odrezky. Je možné rozmnožovať aj semenami, ktoré veľmi dobre vzchádzajú, ale semenáčiky si nezachovávajú vlastnosti rodičovskej rastliny. Semenáčiky môžeme použiť ako podpník pre štepenie.
Najčastejšie využitie je jesť ako kvalitné ovocie, ale používa sa aj k rôznym úpravám napr. na prípravu džemov a podobne. Oberáme ju tesne pred dozretím, lebo ako bolo spomenuté fejchoa po dozretí opadáva. Skladovať ju je možné zhruba jeden týždeň. Zaujímavosťou je, že aj kvety sú jedlé a je ich možné použiť ako veľmi dekoratívny a jedlý prvok rôznych pokrmov.



Ad
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach