• Svet exotických rastlín

Arónia čiernoplodá (Aronia melanocarpa (Michx.) Elliott)

Arónia

Arónia čiernoplodá je strom, prípadne ker patriaci do čeľade ružovitých (Rosaceae). (Predaj rastlín arónie čiernoplodej) Rod arónia okrem arónie čiernoplodej obsahuje ešte dva druhy a to:

  • Arónia jahodovolistová (Aronia arbutifolia – dorastá do výšky 2-4mm, výnimočne až 6 m a je 1-2 m široká. Listy sú veľké 5-8 cm a na spodnej strane husto plstnaté. Kvety sú biele alebo svetlo ružové, veľké 1 cm. Prináša červené plody 4-10 mm veľké, ktoré na kre vydržia až do zimy.
  • Aronia prunifolia - plody sú tmavo fialovej až čiernej farby, veľké 7-10mm. Na rastline nevydržia do zimy. Môže sa jednať kríženca červenej a čiernej arónie.

Arónia je pôvodom z východnej časti Severnej Ameriky a svoj pôvod má vo vlhkých lesoch a močiaroch. Z Ameriky sa rozšírila aj do Európy, zväčša do severských štátov hladne do Ruska a Fínska. U nás sa arónia čiernoplodá začala rozširovať začiatkom 70tych rokov. U nás bola vyšľachtená odroda Nero (Veľké Losiny). Dostupná je aj odroda Viging. Arónia čiernoplodá kvitne v máji veľkými samoopelivými kvetmi z ktorých sa vytvárajú lesklé, čierne, guľovité plody. Plody dozrievajú podľa polohy kde sa pestujú od augusta do septembra.

Arónia

Dozreté bobule Arónia čiernoplodá na jeseň

Pestovanie Arónie čiernoplodej

Arónia čiernoplodá je veľmi nenáročná na pestovanie a aj na stanovište. Môžeme ju pestovať aj vo vyššie položených oblastiach, kde je pestovanie iného ovocia komplikované. Zakoreňuje veľmi plytko. Plody sa zberajú ručne odtrhávaním, prípadne odstrihávaním nožnicami, ešte pred príchodom prvých mrazíkov. Najvhodnejšie je pestovanie vo forme kra. Plody sú veľmi podobné jarabine vtáčej moravskej, sú však modro-fialovej farby. Rozmnožovať sa môže odrezkami, delením kra, štepením na podpník jarabine vtáčej, prípadne výsevom semien, avšak v tomto prípade si nezachováva vlastnosti materskej rastliny. V dnešnej dobe je možné zakúpiť zaručené odrody vo viacerých ovocných škôlkach a záhradkárstvach,takže je možné si kúpiť viacero kvalitných odrôd. Kvalitné rastlinky arónie čiernoplodej pestované v nádobách, ktoré možno vysádzať počas celého roka, môžete nájsť v e-shope záhradníctva Limbach.
Pri vysádzaní krovitej formy volíme spon 2x3 metre ak si zvolíme stromčekovú formu spon zväčšíme na 5x4 metre.

Využitie Arónie čiernoplodej

Plody arónie čiernoplodej sú malvičky s vysokýjm obsahom vitamínu C, ďalej obsahujú významné množstvo vitamínov skupiny B a provitamín A. Špecifikom plodov arónie je vysoký obsah rutínu v rôznych formách, ktoré pomáhajú rozširovať cievy. Plody obsahujú aj množstvo dôležitých stopových prvkov ako vápnik, železo, bór, jód, meď, molybdém a ďalšie. Obsahujú protiplesňové a protibakteriálne látky a aj vďaka nim ich môžeme skladovať aj 2 mesiace.
Pre domáce spracovanie existuje množstvo receptov. Plody je možné sušiť, prípadne rôzne spracovávať na šťavy, sirupy, kompóty, džemy a podobne. Dá sa z nich vyrábať chutné ovocné víno. Surové plody majú mierne horkastú chuť a sú trpkasté, nie príliš chutné preto sa zväčša nejedia surové. V oblastiach s výraznejšími zrážkami sú plody chutnejšie.

Arónia

Plantážnicke pestovanie arónie



Ad
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach