• Svet exotických rastlín

Barbadoská čerešňa - Acerola (Malpighia glabra (L.))

Barbadoská čerešňa

Jedná sa o tropický resp. subtropický vždyzelený ker, alebo menší strom pochádzajúci zo severnej časti južnej Ameriky, dorastajúci do výšky max. 5m. Do Európy sa dostala acerola zhruba v polovici 18 storočia. Jej hospodársky význam nie je príliš veľký, ale niekde sa pestuje aj komerčne. Avšak jej pestovanie je pomerne nenáročne a vyhovuje jej aj pestovanie v nádobe, kde pomerne dobre prosperuje, preto sa môže stať zaujímavou rastlinou pre pestovanie u nás. Pomenovanie acelora sa však používa aj pre druh , Malpighia emarginata. , ktorá prináša väčšie plody a má inú kvetnú štruktúru, inak sú rastliny veľmi podobné. Listy kopijovité až eliptické, mladšie bledšie staršie tmavo zelené. Acerola je redšie olistená. Kvitne ružovkastými až červenými kvetmi s priemerom 1-2cm, ktoré môžu vyžadovať opelenie, ale niekedy bez opelenia prinášajú bezsemenné plody. Kvety sa vyvíjajú v pazuchách listov po 2-5 niekedy aj viac. Kvitne neskôr na jeseň. Plody sú malé guľovité, sploštené s typickým rebrovaním. Farba červená, zbierajú sa až po vyzretí, pretože pred tým majú nepríjemnú živicovú chuť. V plodoch môžeme nájsť 3 semená. Pod tenkou šupkou je kyslastá, šťavnatá dužina s vysokým obsahom vitamínu C, ale aj A. Údajne obsahuje až 30x viac vitamínu C ako citrón.
Existuje až 25 druhov malpighie, aj keď v dnešnej dobe je toto číslo skôr nižšie a niektoré samostatne pomenované druhy sú, dnes len synonymické pomenovania. Pestuje sa ešte Malpighia coccigera (L.), , M. setosa (Spreng.), M. urens (Rich.). V Minulosti bola za samostatný druh považovaná aj M. punicifolia (L.), avšak dnes je to len synonymum pre popisovaný druh Malpighia glabra. Existuje viacero vyšľachtených odrôd, ktoré sa odlišujú hlavne chuťovými vlastnosťami ako napr. California Honey, Florida sweet, ale aj ďalšie. A ako bolo spomenuté vyššie pomenovanie acerola je používané aj pre druh Malpighia emarginata, ktorá je však pravdepodobne samostatným druhom.

Barbadoská čerešňa

Rastlina Barbadoskej čerešne z diela Merian, M.S., De metamorphosibus insectorum Surinamensium, of te verandering der Surinaamsche insecten, t. 7 (1714); Zdroj: plantgenera.org

Pestovanie a využitie Barbadoskej čerešne

Barbadoská čerešňa je tropická rastlina, ktorá však toleruje aj pokles teploty, krátkodobo znesie aj pokles k 0°C, resp. tesne pod touto hranicou. Avšak optimálne rastie pri teplotách okolo 24°C. Ako bolo už bolo spomenuté je to vďačná rastlina na pestovanie v nádobe. Presádzame každoročne do väčšej nádoby. Pre pestovanie aceroly použijeme skôr suchší, piesčitý substrát. Nemá rada ťažké premokrené substráty, kde pomerne rýchlo dochádza k zahnívaniu korienkov. Pravidelne zavlažujeme a prihnojujeme. Počas zimy mierne znížime teplotu a snažíme sa rastlinu umiestniť na svetlé miesto, v tomto období obmedzíme aj zálievku.

Rozmnožovať sa môže všetkými spôsobmi, t.j. semenami, odrezkami, ale aj potápaním. Semenáče začínajú plodiť už zhruba po 3-4 rokoch, rezkovance niekedy už po jednom roku. Klíčivosť semien nie je príliš vysoká, preto vysievame viacero semien.
Acerola, alebo barbadoská čerešňa sa používa ako ovocie s veľmi vysokým obsahom vitamínu C. Je možné ju použiť na prípravu nápojov a pod. Je to aj veľmi obľúbená rastlina pre bonsajové pestovanie. V oblastiach výskytu sa môže použiť na výsadbu živých plotov.



Ad
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach