• Svet exotických rastlín

Citrónová tráva (Cymbopogon citratus (DC.)Stapf)

Citrónová tráva

Cymbopogon, alebo obyčajne známa ako citrónová tráva je rod rastlín, zaradených v čeľadi lipnicovitých (Poaceae). Zriedkavo sa môžemestretnúť aj so slovenským pomenovaním voňavec. Existuje niekoľko desiatok druhov, viac či menej používaných ako bylinka, či korenina, prípadne ako liečivá rastlina. Jedná sa o tropické trávy, zväčša pochádzajúce z juhovýchodnej Ázie, dnes rozšírené vo všetkých tropických regiónoch. Okrem pomenovania citrónová tráva, alebo v angličtine lemon grass existuje mnoho lokálnych pomenovaní, jednotlivých druhov.
Jedná sa o trvácnu rastlinu, vytvárajúcu mohutné trsy dlhých,šedozelených listov. Dorastá do výšky až 1,5 metra. Všetky časti rastliny sú charakteristické silnou citrónovou vôňou. Rastlina obsahuje vonné silice citral, nerol, limonen, linalool a geraniol.
Najčastejšie sa používajú ako bylinka tieto druhy:

  • Cymbopogoncitratus - pochádza z Indie a Srí lanky
  • Cymbopogonwinterianus - , alebo aj citronella pochádzajúca z Bornea, Jávy a Sumatry, niekedy je ako citronella označovaný aj druh Cymbopogonnardus
  • Cymbopogonflexuosus - používaná vo východnej Indii a preto je aj označovaná ako východoindická citrónová tráva
  • Okrem spomenutých druhov existuje a lokálne sa využíva mnoho ďalších druhov charakteristických svojou príjemnou citrónovou vôňou.

    Citrónová tráva

    Kresba citrónovej trávy z diela Hooker, W.J., Hooker, J.D., Icones Plantarum, vol. 29 (1907); Zdroj: plantgenera.org

    Pestovanie a využitie citrónovej trávy

    Keďže sa jedná o tropickú rastlinu pestujeme ju len v nádobách. Počas teplých letných dní môžeme letniť vonku, vyhovuje jej slnečné stanovisko. Dobre znáša aj priamy slnečný úpal. V zime môžeme pestovať v interiéry, prípadne prezimovať na svetlejšom mieste s teplotou okolo 10°C. Zväčša rozmnožujeme vegetatívne, pretože semená tvorí zriedkavo, ale niekedy sa môžeme stretnúť aj zo semenami, ktoré po vysiati udržujeme vo vlhkom substráte pri teplote nad 20°C. Pestujeme vo väčšej nádobe, substrát použijeme ľahší, priepustný.Počas sezóny pravidelne prihnojujeme dusíkatým hnojivom. Počas zimy zálievku obmedzíme. Škodcami zväčša netrpí, v tropických regiónoch sa dokonca používa na odpudzovanie hmyzu.
    Citrónová tráva sa používa hlavne v Ázijskej kuchyni na dochucovanie pokrmov, ale aj nápojov. Dáva pokrmom príjemnú citrónovú arómu, bez kyslosti. Keď používame celé stonky, tieto pred pridaním do pokrmu rozbijeme buď rukou, alebo nejakým tvrdším predmetom, aby sme uvoľnili viac vonných látok. Okrem čerstvej citrónovej trávy je možné použiť aj sušenú, či mrazenú. Slúži aj na získavanie vonných olejov, ktoré majú široké využitie. Hlavne v Indii je citrónová tráva využívaná ako významná liečivá rastlina.


    Mohlo by Vás zaujímať:


    Prečítajte si o ďalších bylinkách a možností ich pestovania



  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach