• Svet exotických rastlín

Prinsepia sinensis

Prinsepia sinensis

Táto zaujímavá rastlinka patrí do rodu Princepia v čeľadi ružovitých. Jednotlivé druhy pochádzajú z Ázie a sú rozšírené v Nepále, Indii, Číne, Bangladéši a na Tajvane. Prinášajú ovocie vyzerajúce ako čerešňa, odtiaľ aj niekedy používaný názov - čerešňa prinsepia. Okrem spomenutého druhu sú ešte pestované druhy P. uniflora a P. utilis (Prinsepia himalájska) . Rod je pomenovaný po Anglickom obchodníkovi Jamesovi Prinsep – ovi.
Jedná sa o hustý tŕnitý stromček, častejšie krík, dorastajúci do neveľkej výšky najčastejšie medzi 1-2 metrami. Úzke smaragdovo zelené lístky sa objavujú na rastline skoro na jar, v jeseni sa sfarbujú do žlta. Skoro na jar kvitne bielymi, prípadne žltkastými kvietkami. Kvety sú obojpohlavné a sú opeľované včelami, prípadne iným hmyzom. Z kvetov sa po opelení tvoria veľmi dekoratívne podlhovasté červené plody, zvyčajne dorastajúcich do dĺžky 15mm. Plody obsahujú jedno podlhovasté semienko.

Prinsepia sinensis

Kresba Prinsepia sinensis z Curtis’s Botanical Magazine, vol. 143 1917) [M. Smith]. Zdroj: http://www.botanicus.org/page/470033

Pestovanie Prinsepie sinensis

Princepia sinensis je extrémne odolná rastlina a je vhodná aj do horských oblastí. Najlepšie sa jej darí na plnom slnku, v priepustnej dobre vodou zásobenej zemine, ale znáša aj suché stanovištia. Nie je závislá na pH substrátu. Z vegetačného pokoja sa prebúdza veľmi skoro, ako jedna z prvých rastlín. Veľkou výhodou je, že ani pomerne tuhé jarné mrazíky nepoškodzujú listy ani kvety. Kvitne už v marci, v chladnejších oblastiach apríli až máji. Plody dozrievajú v auguste až septembri a po plnom dozretí sú chutné, kyselkavé, šťavnaté. Najlepšie plodí ak je pestovaná na plnom slnku. Kvety sa vytvárajú na minuloročnom dreve, takže tomu prispôsobíme aj rez. Rez vykonávame v neskoršej zime.
Rozmnožujeme najčastejšie semenami, ktoré pomerne dobre klíčia. Pred výsevom je potrebná studená stratifikácia semien, trvajúca cca. 2 mesiace (uskladnenie semien na tmavom mieste, vo vlhkom piesku pri teplote do 10°C). Na jar vysievame do vlhkého, priepustného substrátu. Na teplom mieste po pár týždňoch začnú klíčiť mladé rastlinky. Keď sú dostatočne veľké na pohodlnú manipuláciu, môžeme ich presádzať jednotlivo do hlbších kvetináčov. Prvú sezónu pestujeme v nádobe, v zime umiestnime na chladné miesto s teplotou nad 0°C. Na jar ďalšieho roku môžeme vysádzať na konečné stanovište, kde budeme stromček pestovať. Okrem pestovania zo semienok môžeme rozmnožovať aj odrezkami . Na odrezky použijeme polovyzreté drevo. Odrezky odoberáme v júli až v auguste. Pre zvýšenie úspešnosti zakorenenia použijeme hormonálny zakoreňovač. Predaj Prinsepia zabezpečujú niektoré špecializované záhradkárstva. Prípadne si môžeme objednať semienka, ktoré pokiaľ sú čerstvé pomerne dobre klíčia.
Plody sú vhodné na priami konzum, prípadne na spracovanie v podobe, džemov, kompótov a podobne. Výrazne zafarbené plody majú antioxidačné účinky, vďaka antokyanínom spojených s výraznou farbou plodov.
Princepia sinensis je dekoratívna rastlinka, prinášajúca aj jedlé plody. Použiť ju môžeme aj na tvorby živého plodu. Veľmi dobre znáša mestské znečistenie. Je veľmi vhodná aj na bonsajové pestovanie.


Mohlo by Vás zaujímať:


Prečítajte si o ďalších zaujímavých cudzokrajných rastlinách



  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach