• Svet exotických rastlín

Granátovník (Punica granatum L.)

Granátovník

Celým názvom je to granátovník púnsky, latinský názov (Punica granatum). Rastlina pochádza z oblastí blízkeho východu, odkiaľ sa rozšírila do celého subtropického pásma. (Kvalitné stromčeky granátovníka môžete nájsť napríklad v e-shope citrus-shop.cz) Granátovník je opadavý ker alebo menší stromček. Kvety má obojpohlavné, samoopelivé, červenej farby. Kvitne počas celého vegetačného obdobia od jari do jesene. Plody majú v priemere deväť až dvanásť centimetrov. Plody odrody „nana“ majú v priemere cca 5 cm. Plody sú šťavnaté, plné drobných semienok (semienka sú obklopené puzdierkom so šťavou). Pre bytové pestovanie je vhodná zakrslá odroda granátovníka „nana“.

granatovnik - kvet

Kvitnúci granatovník

Pestovanie granátovníka

Jedná sa o opadavý subtropický ker. Pre pestovanie je nutné studené zimovanie. Ak by sme rastlinku pestovali celoročne v teplom prostredí rastlinka by neopadala, ale po určitej dobe by mohol stromček od vysilenia zahynúť. Takže je odporúčané studené zimovanie pri teplote okolo 5°C (0-8°C), kde treba udržiavať mierne vlhký substrát a môže byť aj v úplnej tme. Do studeného zimoviska rastlinu prenesieme z vonku po tom ako opadnú listy. Znesie aj jesenný mráz. Po zime sa na končekoch konárikov začnú objavovať púčiky. V tomto období rastlinku prenesieme dovnútra k oknu, kde zazelenie a aj zakvitne. V máji potom prenesieme von kde ostane po celú sezónu. Po zime môžeme rastlinku ostrihať, aby sme korunu udržali v peknom guľovom tvare. Na pestovanie treba ľahší substrát a pridávanie živín počas vegetačného obdobia. Rastlinka je veľmi dekoratívna a naozaj je obsypaná celú sezónu kvetmi a aj plodmi.. Pestuje sa ako ozdobná rastlinka. Rastlinke vyhovuje slnečné miesto, znesie aj priamy slnečný úpal. Cez sezónu polievame s mierou -snažíme sa, aby sme poliali až potom, ako zaschne povrch substrátu. Neprekáža mu ani mierne preschnutie substrátu. Veľkosť pestovateľskej nádoby prispôsobíme veľkosti rastliny, snažíme sa každý rok granátovník presadiť do o niečo večšieho kvetináča (Kvalitné kvetináče za výhodné ceny môžete nájsť napríklad tu).
Nakoniec niečo k rozmnožovaniu a teda ako a kde zohnať rastlinku. Je možné ako aj vegetatívne, tak aj generatívne rozmnožovanie. Klíčivosť semien je dobrá a aj takto získaná rastlina nám skoro kvitne a aj plodí, avšak plody nepreberajú vlastnosti rodičovských rastlín. Ak už rastlinku máme poprípade máme niekoho od koho môžeme zohnať odrezky, hlavne po jarnom reze môžeme rozmnožiť vegetatívne. Ak získame odrezky, tak ich skrátime na 4 očká a napicháme do vlhkého substrátu (môžeme použiť stimulátor na zakorenenie). Udržujeme vlhké a po zakorenení presadíme a ďalej pestujeme.
Predaj kvalitných rastlín granátovníka zabezpečuje viacero záhradníctiev ((Napríklad aj e-shop citrus-shop.cz)) Rastlinky sú často hlavne v teplom a suchom prostredí napádané sviluškami (malé „pavúčiky“ – dajú sa vidieť pod lupou poprípade v neskoršom štádiu napadnutia ich spoznáte podľa typických pavučiniek na koncoch konárikov). Hneď pri objavení prvých príznakov treba zakročiť a škodcov sa snažiť zlikvidovať. Aj ako prevencia napádania granátovníka roztočmi je vhodné rastlinu pravidelne rosiť (postrekovačom). Okrem toho sa na granátovníku môžu vyskytnúť molice (biele mušky).

Granatove jablko na strome
Granátové jablko na mojom stromčeku

Kvitnúci stromček granátovníka

Kvitnúci stromček Granátovníka

Granátové jabĺčko na mojom strome

Granátové jabĺčko na mojom strome

Granátové jabĺčko na mojom strome

Pohľad na stromček s granátovým jablkom

Kvitnúci stromček granátovníka

Moja úroda

Kvitnúci stromček granátovníka

Moja úroda v reze ;-)



Ad
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach