• Svet exotických rastlín

Karambola (Averrhoa carambola)

Karambola

Je to tropický vždyzelený malý strom resp. ker pochádzajúci z tropických oblastí juhovýchodnej Ázie. Stromček má perovité listy ktoré sa na noc a pri dotyku sklápajú k sebe. Strom dorastá do výšky aj viac ako 5m, ale pretože konáre sú tenké tieto ovisajú a rastlina má ovislú korunu. Kvitne ružovkastými kvetmi ktoré rastú v strapcoch. Z nich sa vyvíjajú plody karamboly, ktoré majú žltú farbu a typický tvar hviezdy. Majú kyslastú nie príliš výraznú chuť avšak používajú sa hlavne pre ozdobný tvar v priereze.

Karambola

Krásne plody karamboly na strome

Pestovanie a využitie Karamboly

Plod Karamboly obsahuje 5-10 plochých semien uložených pozdĺžne, preto keď krájame karambolu priečne dávame pozor, aby sme nerozrezali aj semienka. Po tom ako semienka vyberieme môžeme ich s trochou vody nechať vykvasiť, ale to nie je nutné. Po očistení semienok ich sejeme do pripraveného substrátu, klíčivosť je pomerne dobrá a prvé rastlinky by mohli vyklíčiť za 2 týždne. Substrát je dobré ošetriť proti plesniam, pretože mladé rastlinky sú náchylné na hubové choroby. Pre pestovanie použijeme veľmi ľahký a priepustný substrát. Rastlinky karamboly nemajú veľmi radi presádzanie preto presádzame raz za rok a pri tom dávame pozor na poškodenie koreňového balu. Takisto nemajú radi rez preto radšej stromček nepreriezame a necháme rastlinku rásť samu. Ak už ideme rezať tak niky nie hlboký rez. Karambola má rada veľa svetla, znesie aj priamy slnečný úpal (bráni sa sklopením listov k sebe), akurát dávame pozor v predjarnom období na priame slnko. Teploty udržujeme celoročne nad 18st. Rastlina nie je náročná na zálievku, dávame len pozor, aby nepreschol koreňový bal.
Pestovanie nie je jednoduché a začiatočníkom by som ho veľmi neodporučoval. Rastlinka je náchylná na škodcov – hlavne svilušky (resp. roztoče všeobecne). Treba však dávať pozor na chemické ošetrenie, na to je stromček veľmi citlivý a pri použití chemických prípravkov dochádza často k uhynutiu rastliny, preto sa snažíme použiť nejaký druh biologickej ochrany (aj keď to môže byť veľmi komplikované si týmto spôsobom poradiť so škodcami). Na záver by som ešte spomenul že vlastných plodov karamboly by sme sa mohli dočkať po min. 5-tich rokoch, ale doviesť rastlinu až k plodnosti je komplikované a väčšine z nás sa pravdepodobne nepodarí dopestovať vlastné plody.


  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach