• Svet exotických rastlín

Myrta obyčajná (Myrtus communis)

Myrta

Myrta abyčajná je stálezelený ker pochádzajúci z oblastí Stredomoria, kde je využívaný už po stáročia. Patrí do čeľade myrtovitých (Myrtaceae). Vyznačuje sa lesklými, tuhými, špicatými listami a bielymi kvetmi s množstvom nápadných tyčiniek. Môže dorastať do výšky až 3m. Z kvetov sa vyvíjajú plody - bobule s priemerom okolo 1 cm po dozretí sú čierne, prípadne modročierne, živicovo horkej chuti, s niekoľkými semenami. Môžeme sa stretnúť aj s odrodou, ktorá tvorí jantárovo-žlté plody. Kvitne neskoro v lete, pre kvitnutie potrebuje horúce suché leto, plody dozrievajú potom koncom októbra až v novembri. Existujú dva druhy myrty (niekedy označované, len ako odrody) a to už spomenutá:

  • Myrta obyčajná (Myrtus communis) - južná oblasť Európy pri stredozemnom mori
  • Myrta saharská (Myrtus nivellei) - pôvodom zo severnej Afriky

Myrta obyčajná má okrem toho viacero odrôd, ktoré sa odlišujú hlavne veľkosťou a tvarom listov, sú to napr. odrody Compacta (zakrslá odroda), Flore Pleno, Variegata (panašované listy), Acutifolia, Buxifolia, Italica, Latifolia, Leucocarpa, Minima, Tarentina, ale aj ďalšie.

Myrta obyčajná

Kresba rastliny myrty obecnej z diela Sibthrop, J., Smith, J.E., Flora Graeca, (1825) ; Zdroj: plantgenera.org

Pestovanie a využitie myrty

U nás myrtu pestujeme ako črepníkovú rastlinu. Vyhovuje jej slnečné miesto, počas sezóny môžeme letniť vonku. Počas sezóny pravidelne zavlažujeme, tak aby nedošlo k preschnutiu substrátu, pravidelne prihnojujeme. V zime prenesieme do bezmrazej miestnosti s teplotou pod 10°C, obmedzíme zálievku a prestaneme s prihnojovaním. Na jar postupne zvyšujeme teplotu. Rozmnožujeme semenami, ale aj jednoducho odrezkami. Odrezky odoberáme z jednoročných polodrevnatých výhonkov počas leta. Režeme polodrevnaté výhonky dĺžky okolo 10cm, tie napicháme do pripraveného zakoreňovacieho substrátu (rašelina+perlit), prikryjeme napr. plastovou fľašou, aby sme zabezpečili vzdušnú vlhkosť. Po zakorenení môžeme presadiť a pomaly navykať na nižšiu vzdušnú vlhkosť. Môže trpieť savými škodcami ako molice, vošky, puklice, prípadne roztočmi. Pravidelne kontrolujeme a v prípadne výskytu adekvátne zasiahneme.
Vo svojej domovine sa využíva ako okrasný krík. Ako korenina nie je príliš rozšírená hlavne kvôli horkej nepríjemnej chuti. V oblasti svojho pôvodu sa avšak vďaka svojím vonným listom používa na dochucovanie pokrmov, buď sa používajú čerstvé, alebo aj sušené, pred podávaním sa odstránia. Kvetné puky a plody sa tiež niekedy používajú na dochucovanie. Myrtové drevo, prípadne sušené listy sa pridávajú do ohňa pri pečení, alebo grilovaní mäsa a dodáva mäsu pikantnú aromatickú chuť. Myrta má okrem toho široké využitie ako liečivá rastlina so širokým spektrom účinkov.



  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach