• Svet exotických rastlín

Nové korenie, alebo pimentovník pravý (Pimenta dioica)

Nové korenie

Nové korenie je sušeným plodom tropického stromu pimentovníka pravého (Pimeta dioica). Nové korenie sa niekedy volá aj Anglické korenie, prípadne Jamajské korenie, ale to skôr v Angličtine. V angličtine je označované nové korenie ako "allspice", teda všetky koreniny pretože v sebe spája chuť škorice, muškátového orieška a klinčeka. Pimentovník pravý pochádza z oblasti Karibiku, ale dnes sa pestuje vo všetkých tropických oblastiach.
Pimentovík je vždyzelený tropický strom dorastajúci do výšky 10-18m, ale môže rásť aj ako zakrpatený strom. Koruna je hustá, široko rozvetvená, kôra hladká vonná. Niekedy sa pod korunami pimentovníka pestuje kávovník. Kvitne malými bielymi kvetmi, z ktorých sa vytvoria malé zelené plody, ktoré postupným dozrievaním získavajú fialovú farbu. Plody - guľovité dvojsemenné bobule sa zberajú ešte zelené a nezrelé, potom ako dorastú do plnej veľkosti, pretože pri dozrievaní strácajú vonné silice. Po zbere sú tradične sušené na slnku. Keď vyschnú, sú hnedé a pripomínajú čierne korenie (ale sú hnedé a bez zvráskavenia povrchu). Nové korenie bolo pre západný svet objavené už pri druhej Kolumbovej ceste do nového sveta, ale viac sa začal v Európe rozširovať až koncom 17 a začiatkom 18 storočia.

Pimentovník pravý

Kresba rastliny Pimentovníka pravého z diela Medizinal Pflanzen, autora Ko¨hler, F.E. (1890) ; Zdroj: plantgenera.org

Pestovanie a využitie Nového korenia (Pimentovníka pravého)

Relatívne dobre sa prispôsobia kontajnerovému pestovaniu a môžu byť pestované ako izbová rastlina, prípadne v skleníku. Klíčenie semien je údajne problematické a semená úspešne klíčia až po tom ako, prejdú tráviacim traktom vtákov. To však v našich podmienkach môžeme len ťažko zabezpečiť, preto vysievame čerstvé semená, klíčivosť strácajú po dvoch mesiacoch skladovania. Pred výsevom semená namočíme na 1 deň do vlažnej vody, aby sa oslabila šupka a vysejeme do pripraveného ľahkého substrátu, ktorý udržujeme vlhký na teplom a svetlom mieste. Prvé rastlinky môžu začať klíčiť po 2 týždňoch, ale klíčenie môže trvať aj 3 mesiace. V prvom roku pestovania chránime rastlinu pred priamym slnečným úpalom. Pre pestovanie použijeme ľahký výživný substrát, dobre drenážovaný. Staršie rastliny znesú krátkodobo aj pokles teploty k 0 °C. Počas zimy môžeme znížiť teplotu a zároveň znížime zalievanie a prihnojovanie.
Nové korenie je jedným z najdôležitejších dochucovadiel karibskej kuchyne. V dnešnej dobe sa však používa vo všetkých kútoch sveta. Keď je pomleté rýchlejšie stráca arómu, preto sa väčšinou používa celé a také sa aj použije, prípadne pred použitím sa pomelie. Slúži na dochucovanie mäsitých pokrmov, ale aj na dochutenie dezertov. Vo svojej domovine sa okrem sušených plodov používajú aj aromatické listy. Svojou štruktúrou sa podobajú na bobkový list a podobne sa aj používajú. Pridávajú sa počas varenia a pred podávaním sa vyberú. Sušením strácajú arómu, preto sa používajú len čerstvé. Drevo a listy sa často v tropických oblastiach používajú listy a drevo na údenie mäsa.

Pimentovník pravý

Dozreté a zelené plody Pimentovníka pravého



  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach