Je to rozsiahly rod tropických, prípadne subtropických popínavých bylín, patriacich do čeľade Passifloraceae – mučenkovité. Niekedy sa môžeme stretnúť aj s pomenovaním „Kristova koruna“, vďaka tomu, že mnísi ktorý mučenky objavili v nej videli symboly ukrižovania Krista (passio – lat. utrpenie). Väčšina druhov pochádza z oblasti strednej a južnej Ameriky, len niekoľko málo z Ázie a Austrálie. Botanicky bolo zostavených niekoľko systémov zatriedenia mučeniek. Podľa druhu mučenky dorastajú dĺžky od 4 do niekoľko desiatok metrov. Kvety vyrastajú v pazuchách listov, väčšinou jednotlivo a v závislosti od druhu od 1,5-12cm. Svojou krásou im môže konkurovať, len málo iných rastlín. Po opelení sa z kvetov tvoria plody – bobule guľovitého, alebo vajcovitého tvaru od 1-25cm. Oplodie je pevné, v ňom sa nachádza množstvo semien obalených šťavnatými váčikmi. Plody sa po rozrezaní vyjedajú lyžičkou aj so semenami.
Je známych viac ako 500 druhov mučeniek, zväčša pochádzajúcich z nového sveta.Ako ovocné druhy sa pestujú hlavne nasledujúce. Prvé dve je možné kúpiť ako ovocie aj na pultoch našich obchodov.
Krásna mučenka v živom plote
Jedná sa o teplomilné rastliny, len niektoré druhy znesú počas vegetačného odpočinku pokles teploty k bodu mrazu, prípadne jemne pod bod mrazu. Jedine druhy P. coerulea a P. incarnata sú otužilejšie a v teplejších oblastiach je ich možné pestovať na chránenom mieste. Rady nižšie sa zameriavajú hlavne na pestovanie marakuje (P. edulis), ale možno okrem nároku na teplo sú postupy pestovania aj ostatných druhov podobné.
Možnosti pestovania hlavne druhu passiflora edulis poprípade slovenské meno mučenka jedlá. Je to tropická popínavá liana. Takže pre pestovanie je nutné vytvoriť oporu (konštrukciu), okolo ktorej rastlinku pestujeme. Dokáže veľmi rýchlo rásť. Rastlina je ozdobná aj listom, má tmavozelené trojlaločné listy (malá rastlinka ich nemá). Je ju možné tvarovať okolo rôznych konštrukcií a pergol – prichytáva sa špirálovými úchytmi. Menšie rastliny je nutné zaštipovať, aby sa rozvetvili. Rastlinka sa veľmi jednoducho rozmnožuje. Dá sa získať zasiatím semienok, prípadne zakorenením odrezkov. Oba tieto spôsoby sú veľmi jednoduché. V plode (marakuji) je veľké množstvo semienok. Tie necháme 1-2 dni vykvasiť a potom semienka zasejeme do substrátu a jemne prihrnieme zeminou. Ich klíčivosť je veľmi veľká, klíčia postupne. Potom ich presádzame a ďalej pestujeme. Veľkosť nádoby prispôsobíme veľkosti rastliny, snadžíme sa každý rok presadiť do väčšej nádoby. (Kvalitné kvetináče za výhodné ceny môžete nájsť napríklad tu) Ďalšou možnosťou rozmnožovania je zakorenenie odrezkov. Rastlinka rastie veľmi bujne, takže o genetický materiál núdzu mať nebudeme. Stačí skrátiť odrezok na niekoľko očiek - spodné listy odstránime a nad zemou necháme 2 listy, ktoré skrátime, aby sme obmedzili odparovanie cez listy a zasadíme do vlhkého substrátu (môžeme použiť stimulátor zakorenenia) a potom vlhčiť a čakať dokedy zakorenia a vyženú nové výhonky. Keď rastlinka zakorení môžeme presádzať.
Rastliny vyžadujú slnečné stanovište, celkom statočne znášajú aj priamy slnečný úpal. Cez leto je možné aj letnenie. V zime je vhodné rastlinkám dopriať vegetačný odpočinok pri teplote okolo 10°C, samozrejme pri zníženej zálievke. Ešte treba dodať že počas vegetačného obdobia treba rastlinky pravidelne prihnojovať. Pri svojom bujnom raste sú pomerne náročné na výživu. V suchom vzduchu je vhodné rosenie, do posteku môžeme pridať hnojivo na listy (Rôzne postrekovače napríklad tu)
Kvitnúť začínajú v 2-3 roku, ale v závislosti od pestovania aj neskôr, prípadne vôbec. Passiflora edulis kvitne krásnymi fialovo-bielymi kvetmi. Ak chceme dopestovať plod treba kvietok opeliť štetcom. Poprípade ak máme rastlinku vonku, tak to môžeme nechať na hmyz a vietor. K urýchleniu kvitnutia prispieva aj studené zimovanie a hlboký jarný rez. (Záhradné nožnice môžete nájsť napríklad tu) Kvitne na nových výhonoch, 3-4 týždne po prerezaní rastlinky. Mučenka veľmi dobre znáša rez, rastlinu môžete na jar zrezať na 3-4 očká a rastlinka veľmi rýchlo začne vyháňať nové výhony.
Listy mučenky – Passiflora edulis
Celkový pohľad na moju mučenku – Passiflora edulis
A takto vyzerá mučenka jedlá v diele Curtis’s Botanical Magazine, vol. 45(1818)
Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.
Čítajte viacOkrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.
Čítajte viacNájdete nás aj na sociálnych sieťach