• Svet exotických rastlín

Palmový cukor

Palma cukrová

Dnes veľmi preferovanou náhradou klasického bieleho, prípadne aj hnedého cukru je surový palmový cukor, ktorý vznikne kryštalizáciou miazgy z rôznych druhov paliem. Sladká šťava sa z paliem získava narezaním mladých kvetenstiev, prípadne kmeňov. Miazga získavaná z paliem sa zberá do rôznych nádob a ďalej sa spracováva, prípadne sa pije ako sladký nápoj. Sladká šťava sa často pije ako náhrada vody. Spracováva sa odparovaním prebytočnej vody na hustý sirup, prípadne ďalším znížením obsahu vody dochádza ku kryštalizácii tmavého nerafinovaného palmového cukru. Výhoda palmového cukru v porovnaní s klasickým cukrom je nižší glykemický index a keďže sa jedná o nerafinovaný cukor aj obsah rôznych minerálnych látok a stopových prvkov. Palmový cukor sa vyrába z mnohých druhov paliem, aj keď najčastejšie a aj u nás dostupný je cukor vyrábaný z kokosovej palmy a ďalej palmový cukor vyrábaný z palmy arengy cukrovej, prípadne z cukrovej palmy zvanej aj palmyra. Sladidlá z týchto paliem sú dostupné aj u nás, avšak v tropických oblastiach sa sladká šťava získava z mnohých rôznych druhov tropických paliem.
Ďalším známym produktom zo sladkej palmovej šťavy je palmové víno. Sladká palmová šťava sa nechá vykvasiť a vzniká palmové víno z rôznym obsahom alkoholu. Palmové víno má množstvo lokálnych názvov a je bežné v rôznych častiach Ázie , Afriky, Karibiku a Južnej Ameriky. Sladká palmová šťava v teplom tropickom prostredí začne kvasiť veľmi rýchlo už v priebehu niekoľkých hodín po odbere. Niekedy sa destiláciu vyrábajú z palmového vína alkoholické nápoje z vyšším obsahom alkoholu.
Nižšie si môžeme prečítať bližšie informácie o najznámejších paliem ktoré slúžia na výrobu palmového cukru.

Kokosový cukor

V dnešnej dobe je to najpreferovanejší cukor získaný z kokosovej palmy . Tento cukor je označovaný ako kokosový cukor, ale niekedy sa označuje všeobecne aj ako palmový cukor. Tento cukor je získavaný narezaním mladých kvetenstiev, z ktorých sa zachytáva vytekajúca miazga. Tá sa odparovaním vody zahusťuje až vznikne hustý sirup, ktorý sa môže využívať, prípadne sa zbavuje aj ďalšej vody a obsiahnutý cukor kryštalizuje. Hlavnou zložkou kokosového cukru je sacharóza (70-79%) a následne glukóza a fruktóza (3-9%) jedna aj druhá zložka. Na rozdiel od klasického cukru obsahuje aj určité množstvo rôznych minerálnych látok, takže ho môžeme považovať za zdravšiu náhradu cukru. Rovnako kokosový cukor ako aj iné palmové cukry má v porovnaní z repkovým, prípadne aj trstinovým cukrom nižší glykemický index. Hlavnými producentmi kokosového cukru sú Filipíny, Indonézia, prípadne Thajsko. V juhovýchodnej Ázii je kokosový cukor využívaný ako sladidlo už po tisícročia.

Arenga cukrová (Arenga pinnata (Wurmb) Merr.)

Patrí do čeľade arekovitých (Arecaceae), rastie na Filipínach, Havaji a Molukách ale rozšírila sa aj do iných tropických oblastí ako India Indonézia a východná Afrika. Niekde sa rastlina nazýva aj gomut cukrový, prípadne cukrodárny. Táto palma je hlavným zdrojom palmového cukru. Nerafinovaný palmový cukor pochádzajúci z tejto palmy je možné kúpiť aj u nás. Predaj zabezpečujú aj viaceré e-shopy. Palma Arengová dorastá do výšky 8-15 metrov, je pokrytá jazvami po opadaných listoch. Latovité kvetenstvá obsahujú buď samčie, alebo samičie kvety, ktoré vyrastajú pod samičími. Z nich sa po opelení vytvorí guľovitá kôstkovica žltohnedej farby so šťavnatou dužinou.
Po poranení roní palma značné množstvo sladkej tekutiny (2-4litre za deň), ktorá sa v teplých oblastiach používa ako náhrada vody. Palmový cukor sa vyrába odparovaním prebytočnej vody a následnou kryštalizáciou hustého sirupu. Palmový cukor nazývaný aj gualaitam je tmavohnedý a v tropických oblastiach často používaný. Aby sa získalo čo najväčšie množstvo sladkej šťavy odrezávajú sa ešte nerozvinuté samčie kvetenstvá a k rane sa pripevní nádoba na zber sladkej tekutiny. Sladká miazga rovnako vyteká aj z poradeného kmeňa. Kvasením sladkej miazgy sa vyrába klasické palmové víno.
Vo svojej domovine je využitie tejto palmy veľmi pestré, ako šalát sa používajú mladé listy, zo škrobovej drene kmeňa sa získava múka a ságo (škrobovitý prášok). Vlákna z listových pošiev slúžia na výrobu rôznych tkanín a lán. Palmový cukor je zdravšou náhradou klasického cukru pretože má nižší glykemický index a keďže sa nevyrába rafináciu takže obsahuje množstvo minerálnych látok.

Arenga cukrová

Pohľad na palmu arengu cukrodárnu


Palmyra (Borassus flabellifer L.)

Je označovaná ako cukrová palma, prípadne lontarová palma, ale má aj množstvo miestnych názvov. Patrí do čeľade arekovitých a pochádza z juhovýchodnej Ázie. Lontar dorastá do výšky až 30m a kmeň môže mať priemer 50cm listy na vrchole sú dlhé 1,5 až 3 metre. Rastie v tropických oblastiach juhovýchodnej Ázie odkiaľ sa však rozšíril do všetkých tropických regiónov. Okrem iného využitia je zdrojom cukrodarnej miazgy zvanej "nyrah", ktorá je mierne mliečne zakalená. Jedna palma ročne vyprodukuje až 700 litrov miazgy. Sladká miazga sa získava narezaním kmeňa a zachytáva sa do nádob. Domorodci túto šťavu priamo pijú, prípadne pre dlhšie skladovanie ju varením zahusťujú na tmavý sirup. V niektorých tropických oblastiach je hlavným zdrojom energie. Zo šťavy sa ďalej kvasením vyrába palmové víno prípadne ďalšou destiláciu alkohol zvaný arak.
Okrem získavania sladkej šťavy sa palma využíva na mnoho iných spôsobov. Dozrievajú na nej jedlé plody. Mladé výhonky sa jedia. V minulosti sa listy používali ako náhrada papiera. V oblasti svojho prirodzeného výskytu patrila k najvýznamnejším rastlinám.

Palmyra

Pohľad na palmu palmyra


Palma Nypa (Nypa fruticans Wurmb)

Palma nypa pochádza z ústí riek Indie a je to jediná palma ktorá sa prispôsobila životu v mangrovníkových biotopoch. Rastie teda v zaplavovaných oblastiach. Kmeň je často pod vodou a z vody vyrastajú len listy a súkvetia. Sladká miazga sa získava odrezaním mladých kvetenstiev a následným zachytávaním sladkej šťavy. Na Filipínach a v Malajzii sa zo sladkej šťavy vyrába miestny alkoholický nápoj zvaný tuba, bahal, alebo tuak. Víno môže byť rovnako destilované a získava sa alkohol arak. Okrem sladkej šťavy sa využívajú listy na stavebné účely. Mladé výhonky sú jedlé.

Nypa

Pohľad na palmu Nypa


Palma olejná (Elaeis guineensis L.)

Palma olejnatá patrí k ďalšej z paliem z ktorých sa získava sladká šťava a následne aj palmový cukor. Je označovaná aj ako olejnica guinejská. Už názov však naznačuje, že jej hlavné využitie je na získavanie palmového oleja. Dorastá do výšky až 30m, na vrchole sú až 7 m dlhé listy. Na kmeni často ostávajú zaschlé pošvy listov na ktorých niekedy vyrastajú rôzne epifytycké rastliny. Z plodov ktorých dužina a semená obsahuje až 60-70% sa lisuje olej. Palma guinejská patrí medzi najvýznamnejšie olejnaté rastliny na svete. Z tejto palmy sa získava niekoľko druhov olejov s rôznym využití od priemyselného cez výrobu mydiel a až po jedlé tuky a margaríny.
Okrem tohto využitia sa v tropických oblastiach využíva aj na získanie sladkej miazgy, ktorá sa buď zbavuje vody a slúži na výrobu palmového cukru, alebo častejšie sa nechá vykvasiť na palmové víno.
Pestovanie palmy olejnatej je rozšírené vo všetkých tropických nížinatých oblastiach. Kvôli stúpajúcemu dopytu po palmovom oleji sa v trópoch pestuje na obrovských plantážach.

Palma olejnatá

Pohľad na palmu olejnatú


Ostatné cukrodárne palmy

Okrem spomenutých druhov paliem využívaných k výrobe sladidiel sa na tento účel používa aj rada ďalších druhov miestneho významu ako napríklad datľová palma z ktorej rovnako po narezaní vyteká sladká šťava z ktorej sa vyrába cukor. Okrem toho sa využíva na získavanie sladkej šťavy aj mnoho ďalších druhov ako napríklad:

  • Phoenix sylvestris - zvaná aj ako divá datľová palma, prípadne cukrová datľová palma. Pochádza z juhovýchodnej Ázie. Jej miazga je rovnako využívaná ako sladidlo.
  • Caryota urens - palma rovnako pochádzajúca z juhovýchodnej Ázie a okrem iného sa využíva aj na získavanie sladidla.
  • Moricha - palma s latinským menom Mauricia flexuosa má veľmi široké využitie, ale okrem iného slúži na získavanie sladkej šťavy, z ktorej sa neskôr kvasí palmové víno, prípadne sa priamo ako osviežujúci nápoj.
  • Vínová palma - po latinsky Raphia vinifera ako už názov napovedá rovnako zdroj sladkej miazgy slúžiacej na výrobu omamného palmového vína.



Ad
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach