• Svet exotických rastlín

Pepíno Gold (Solanum muricatum Ait.)

Pepíno Gold

Pepino jeho latinské meno je solanum muracato. Je to trvácny ker pochádzajúci z amerického kontinentu, konkrétne z teplejších oblastí Kolumbie, Peru a Čile. Od tiaľ sa rozšírila do mnohých subtropických oblastí sveta. Listy sú kopijovité tmavozelené. Kvety sú drobné a podobajú sa kvetom zemiakov. Plody sú vajcovité – žlté s pozdĺžnym fialovým prúžkovaním. Ich chuť je veľmi podobná žltému melónu. Je vhodnou rastlinkou pre všetkých ktorí nie sú obdarení veľkou trpezlivosťou a chcú dopestovať exotické plody čo najskôr. Rastlina sa za starostlivosť už v prvom roku odvďačí veľkým množstvom plodov

Pepíno gold

Niečo pre inšpiráciu - takto, ale aj oveľa viac Vám môže pepíno priniesť úrody hneď prvý rok (takže ho vrelo odporúčam všetkým netrpezlivým pestovateľom)

Pestovanie Pepína

Pepínogold je nenáročná rastlina ktorá prináša veľké množstvo plodov už v prvom roku pestovania. Populárna je v našich končinách už od 90-tych rokov. Je to trvácny ker, ktorý sa však často pestuje len ako jednoročný, pretože intenzívne rastie a dobre plodí už v prvom roku.
Rozmnožuje sa najčastejšie vegetatívne teda odrezkami, ale dá sa jednoducho množiť aj semenami. Aj semenáče prinášajú často plody už v prvom roku pestovania. Rozmnožovanie odrezkami je veľmi jednoduché, stačí v predjarnom období odrezať výhonky a tie nechať zakoreniť v pohári s vodou. Po tom, ako sa vytvorí dostatočná koreňová sústava jednotlivé rastlinky zasadíme do kvetináča s priemerom tak 12cm (nie je podmienka). Potom počkáme, kým sa rastlinka rozrastie a vytvorí si dostatočný koreňový systém. Potom rastlinu presadíme do nádoby, kde chceme rastlinu pestovať celú sezónu. Pre pestovanie použijeme výživný substrát aby sme rastline zabezpečili dostatok živín. Na pestovanie môžeme použiť válovček resp. väčší kvetináč. Pestovanie vo voľnej pôde počas sezóny nie je veľmi výhodné, pretože rastlina bujne rastie, ale plodnosť sa týmto výrazne oneskoruje. Z rastliny pestovanej v nádobe získame bohatú úrodu plodov. Počas sezóny pravidelne prihnojujeme, pretože rastlina bujne rastie. Rastliny rastú previslo a nasadenie plodov ešte toto previsnutie zväčšujú. Je možné pestovať aj zavesené v kvetináči, kde po nasadení plodov pôsobí veľmi dekoratívne. Rastlina je veľmi náročná na svetlo a znesie aj priami slnečnú úpal. Pri vysokých teplotách treba často polievať – ráno aj večer. Rastlina pri preschnutí substrátu reaguje okamžitým vädnutím listov, po poliatí ale rýchlo zregeneruje. Pri opakovanom preschnutí dochádza k žltnutiu a opadávaniu listov. Inak rastlina nevyžaduje rez ani tvarovanie. Kvitne viac krát počas sezóny – kvety ak sú vonku o opelenie sa postará hmyz a vietor, ak pestujeme rastlinu v uzavretom priestore je nutné kvietky opeliť napríklad malým štetcom, alebo vatovou tyčinkou. Plody dozrievajú 3-4 mesiace od zakvitnutia. A ako som spomínal počas sezóny máme viacero úrod. Plody z jesenného kvitnutia obvykle nestihnú dozrieť a ich chuť je už veľmi nevýrazná.
Po sezóne na jeseň (november) rastlinu zrežeme na cca 10-15 centimetrov a uskladníme do chladného prostredia (aj bez svetla) (5-10st). Kratšiu dobu znesie pokles teploty aj mierne pod bod mrazu. Na jar vynesieme von a rastlina vyženie nové výhony. Tieto výhony môžeme použiť na ďalšie množenie. Rastlina takto prezimovaná nerastie tak intenzívne, ako novozakorenená rastlinka, takže väčšina pestovateľov odporúča pestovať každú sezónu novú rastlinu. Ale aj z takto prezimovanej rastlinky mávame peknú úrodu. Aj keď sa jedná o trvácny ker tak sa neodporúča rastlinu pestovať viac ako 3 roky. Po takejto dobe by sme mali zakoreniť výhonky a pestovať novú rastlinu. Inak je možné rastlinu prezimovať aj v teple ale rastlina stratí veľkú časť listov. Na jar rastlinu zrežeme a ďalej pestujeme. Rastlina je veľmi náchylná na napadnutie voškami a sviluškou. Takže pri objavení škodcov treba okamžite zakročiť a použiť postrek, prípadne inú alternatívnu metódu ochrany rastliny. Vošky, ale aj sviluška dokážu pri premnožení aj naozaj veľkú rastlinu zdecimovať v priebehu krátkej doby.

Kvet Pepína gold

Kvety Pepína gold - pripomínajú kvety zemiakov

Plod Pepína gold

Dorastajúce plody Pepína gold - vidieť na nich pekné fialové pruhovanie

Zber melónikov Pepína gold

Zber Plodov

Dozreté plody  Pepína gold

Dozreté plody pepína

Zber melónikov Pepína gold

Prerezaný šťavnatý a aj chutný plod pepína - jemne pripomínajúcich žltý melón



Ad
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach