Pestovanie paradajok (rajčín, rajčiakov) na balkóne a v byte

Paradajka

     Okrem exotického ovocia si ako určite veľa pestovateľov dopestovávam na balkóne resp. v byte paradajky (správne by to asi malo byť rajčiaky). Tu by som sa rád zhrnul moje skúsenosti s pestovaním tejto chutnej zeleniny. Po rýchloštúdiu názvoslovia na internete som zistil že správny názov je rajčiak jedlý (po latinsky Solanum lycopersicum). Rastlina pochádza zo strednej a južnej ameriky, do Európy sa dostala vďaka Krištofovi Kolumbovi. Ako jedlá zelenina sa však rozšírila až v 19 storočí. V dnešnej dobe je vyšľachtené obrovské množstvo odrôd líšiacich sa vzrastom, tvarom a farbou plodov a v neposlednom rade aj chuťou (je možné zohnať odrody s klasickou červenou farou, ale aj žlté a fialové odrody).
Paradajky sú na pestovanie v nádobe veľmi vďačné a každý z nás sa môže pochváliť svojou vlastnou úrodou chutných a zdravých paradajok (správne rajčiakov ;-). Pred tým ako sa dostaneme k pestovaniu je nutné podľa prostredia (hlavne priestoru) zvoliť správnu odrodu. Volíme odrody s menším vzrastom, na veľkosti plodov až tak nezáleží. Veľmi populárne sú strapcové odrody a rôzne cherry rajčiaky. Takže keď sme si už zadovážili semienka môžeme pristúpiť k výsevu. Ešte doplním, že semienka pre pestovanie v ďalšej sezóne môžeme získať z dopestovaných plodov. Paradajku rozpučíme a dáme do vlažnej vody, potom opatrne povyberáme semienka. Semienka sa snažíme očistiť, aby na nich neostávala dužina. Potom ich poriadne vysušíme a odložíme na suché a tmavé miesto až do nasledujúcej jari. Semienka vysievame na jar, aby sme úrodu mali skôr predpestujeme si ich v malých sadbovačoch resp. v rašelinových zakoreňovačoch. Tieto sú veľmi výhodné, pretože pri presádzaní nedochádza k poškodeniu korienkov. Vysievame až vtedy keď sa dni predĺžia, pretože ak by sme výsev spravili príliš skoro rastliny by trpeli nedostatkom svetla a boli slabé (vyťahovali by sa za svetlom). Do sadbovačov semienka vysievame jednotlivo a udržujeme vo vlhku. Po tom ako rastlinka zmocnie presádzame do nádoby v ktorej budeme pestovať rajčiaky počas sezóny. Pre tých lenivejších (alebo pre tých ktorý nemajú pristorové možnosti) je možné zakúpiť už predpestované raslinky rajčiaka. Na pestovanie použijeme dostatočne veľkú nádobu, ak používame veľkú nádobu nepreháňame to ani s množstvom rastlín v nádobe, pretože by si rastlinky konkurovali. Pre väčšinu odrôd je nutné použiť pre rastlinky rajčiakov oporu, pretože by sa pod váhou plodov polámali. Na pestovanie použijeme dostatočne ľahký substrát s prídavkom zásobného hnojiva. V dnešnej dobe je možné zakúpiť rôzne substráty, špeciálne aj na pestovanie zeleniny. Rastlinky pestujeme na svetlom a teplom mieste, pozor akurát dávame na priamy slnečný úpal za oknom na južnej strane. Polievame podľa potreby keď substrát jemne preschne. Počas vegetácie nezabúdame ani na prihnojovanie. Použijeme vo vode rozpustné hnojivá na kvet a plod. Keď nám rajčiak kvitne nezabudneme rastlinku preniesť von resp. na balkón, aby došlo k opeleniu kvetov. Ako nám rastlinka rastie zaštipujeme spodné výhony, pretože tie rastlinu zbytočne vysiľujú. Na rastline môžeme očakávať podľa odrody väčšie množstvo plodov, ktoré zbierame priebežne počas sezóny. Na záver by som ešte doplnil, že je treba rastlinu pribežne sledovať a kontrolovať prítomnosť škodcov. Rastlina môže trpieť roztočmi (svilušky..), molicami a voškami. Pri výskyte škodcu musíme dostatočne skoro zasiahnuť, pretože škodce po premnožení dokážu rastlinu veľmi rýchlo zdecimovať naša práca vyjde navnivoč. Na záver ešte zopár fotografií ako postupovať pri sadení a starostlivosti o rastlinu.


     Pripravíme si semienka na siatie a zasejeme ich do kvetináčika hromadne, resp. použijeme rašelinové zakoreňovače

Starostlilvosť o rajčiak

     Zasiate semienka paradajok v rašelinových "tabletách" v mojom mini skeníku

Starostlilvosť o rajčiak

     Udržiavame vlhké, v teple a na svetle - nie však na priamom slnečnom úpale. Po krátkej dobe sa nám objavia malé rastlinky paradajok.

Starostlilvosť o rajčiak

     Po tom ako majú rastlinky zopár pravých lískov, presadíme ich do nádob jednotlivo

Starostlilvosť o rajčiak

     Ak pestujeme spoločne, tak opatrne vyberieme celý obsah kvetináča

Starostlilvosť o rajčiak

     A opatrne oddelíme jednotlivé rastlinky paradajky, tak aby sme nepoškodili jemné korienky

Starostlilvosť o rajčiak

     Mladé rastlinky paradajky zasadíme jednotlivo do nádob

Starostlilvosť o rajčiak

     Popresádzané paradajky (teda správne rajčiaky)

Starostlilvosť o rajčiak

     Popresádzané paradajky (rajčiaky) opatrne polejeme

Starostlilvosť o rajčiak

     Potom im venujeme primeranú starostlivosť dokedy neprekorenia nové nádoby a potom presadíme do kvetináča v ktorom ich budeme pestovať

Starostlilvosť o rajčiak

     Kvitnúca paradajka

Rajčiak kvet

     No a nakoniec naša balkónová úroda rajčiakov

Rajčiaky

     Dobrú chuť ;-)

Paradajky


Obsah této stránky vyžaduje novější verzi aplikace Adobe Flash Player.

Získat aplikaci Adobe Flash Player

Facebook stránka