• Svet exotických rastlín

Thaumatococcus daniellii

Thaumatococcus daniellii

Jedná sa o vytrvalú kvitnúcu bylinu z čeľade Marantaceae (marantovité) rozšírenú v dažďových pralesov západnej Afriky od Siera Leone po Zair. Je známa ako prírodný zdroj thaumatínu, intenzívne "sladkého" proteínu ktorý je objektom záujmu pri vývoji náhradných sladidiel. Dorastá do výšky až 4 metre, má tmavozelené lesklé veľké eliptické listy veľké až viac ako 40 cm. Kvety sú vrcholové klasy svetlofialovej farby. Plod s vytvára zhruba 3 týždne po odkvitnutí. Plodom je trojpúzdra krídlatá tobolka matnej červenej, prípadne fialovej farby. Čierne semená sú obalené svetle žltým lepkavým mieškom rôsolovitej konzistencie. Práve tento miešok je zdrojom sladidla taumatín. Označuje sa viacerými menami ako zázračné ovocie, prípadne bobule, aj keď toto pomenovanie sa skôr používa pre iný druh a to Synsepalum Dulcificum, ale tiež katamfe, prípadne katempfe, Yoruba, alebo africké serendipity bobule.
Existujú a pestujú sa hlavne dve odrody a to:

  • Thaumatococcus daniellii. Var daniellii - západná a stredná Afrika od Sierra Leone po Zair
  • Thaumatococcus daniellii var. Puberulifolius - stredná Afrika (Zair, Gabon, Kongo, Kamerun, Stredoafrická republika)

    Thaumatococcus daniellii

    Listy Thaumatococcus daniellii slúžia v Afrike na balenie potravín


    Pestovanie a využitie Thaumatococcus daniellii

    S pestovaním tejto zaujímavej rastliny nie sú dodnes okrem oblastí komerčného pestovania príliš veľké skúsenosti. Jedná sa o rastlinu tropických oblastí, preto je tomu nutné prispôsobiť pestovateľské podmienky. Rozmnožuje sa zväčša fragmentmi z podzemkov. Semenami sa kvôli nízkej klíčivosti nemnoží. Prípadné semenáče trpia pomalým rastom.

    Vo svojej pôvodnej vlasti má rastlina rôzne využitie okrem dochucovania potravín. Robustné listové stopky sa používajú ako nástroje, prípadne stavebný materiál. Veľké listy sa využívajú na balenie potravín. Listy a semená majú využitie v tradičnej medicíne. V západnej Afrike sa tradične používa na sladenie chleba, prekvaseného palmového vína a sladenie iných kyslých potravín. Po požutí semien až hodinu kyslé potraviny, alebo nápoje chutia sladko.
    Najvýznamnejšie využitie ovocia je vďaka obsahu netoxického sladidla taumatínu, ktorý je až takmer 3000 sladší ako sacharóza. Tamatín sa používa ako náhradné, nekalorické sladidlo už od polovice 90-tych rokov. Keďže sa nejedná o sacharid je vhodné aj pre diabetikov. Zdroj sladidla je miešok ktorý pri napučaní zväčší svoj objem až 10-krát a slúži ako náhrada agaru.



    Ad
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach