• Svet exotických rastlín

Vanilka pravá (Vanilla planifolia)

Vanilka

Vanilka pravá je tropická orchidea pôvodom z Mexika. V dnešnej dobe je rozšírená vo všetkých tropických regiónoch. Je to epifitická liana ktorá sa šplhá po stromoch a dosahuje dĺžku aj 25m. Má tuhú stonku a vzdušné korene, ktorými zachytáva vlhkosť. Rozkonáruje sa len pri zaštipnutí. Kvitne bledozelenými kvetmi od 3-4 roku. Vo svojej pôvodnej domovine (Mexiko) je opeľovaná špecializovaným druhov včiel. Z tohto dôvodu jej pestovanie v iných častiach sveta bolo v počiatkoch rozširovania pestovania problematické. V ostatných produkčných krajinách je opeľovaná umelo, špeciálnou technikou pomocou dlhej ihlice.
Vanilka sa pestuje pre plody – zelené tobolky dlhé 15-30 cm. Po fermentácii získajú tmavohnedú farbu a obsah aromatického vanilínu, pre ktorý sa používa. Využitie majú v kuchyni pri dochucovaní hlavne dezertov. Používa sa tak, že tobolka sa pozdĺžne rozreže a z vnútra sa vyškrabne dužina spolu so semenami. Okrem vanilky pravej (Vanilla planifolia) sa na plody pestujú ešte niektoré iné druhy:

  • V. pompona – vanilovník veľkokvetý
  • V. tahitiensis – vanilovník tahitský

Rastlina Vanilka

Vanilkové lusky na rastline

Pestovanie vanilky

Pestovanie tejto tropickej liany, je pomerne jednoduché a úspešné aj v domácich podmienkach. Môžete sa stretnúť s mnohými radami ako pestovať. Vo všeobecnosti im vyhovuje skôr tienisté miesto, aj keď celkom úspešne rastú aj na priamom slnku. Pravidelne ich rosíme, aby sme zabezpečili zvýšenú vlhkosť. Môžeme povedať, že na substrát nie je vanilka príliš náročná a môžeme ju pestovať v rôznych substrátoch od vhodných pre orchidei, až po ľahké substráty s obsahom rašeliny. Prírastky má vanilka pomerne veľké, preto jej zabezpečíme vhodnú oporu popri ktorej ju omotávame. Kvety v našich podmienkach tvorí naozaj extrémne zriedkavo, aj keď sa môžete dočítať o tom, že zakvitla aj v našich podmienkach. Kvitne však extrémne krátko – len niekoľko hodín počas ktorých treba rastlinu opeliť.
Plod potom dozrieva zhruba 9 mesiacov. Zbiera sa však ešte nezrelý, pretože pri dozrievaní často tobolka praská a dužina so semenami vyteká. Pre podporu kvitnutia sa odporúča obmedzenie zálievky cca. 2 mesiace. Plodí až po dosiahnutí určitej dĺžky, niekde sa uvádza 3m, ale podľa niektorých zdrojov je to aj viac ako 10m.
Keďže sa jedná o tropickú rastlinu, vanilku nevystavujeme teplote pod 15°C, avšak počas vegetácie sa snažíme pestovať pri vyššej teplote. Rozmnožuje sa výhradne odrezkami, ktoré celkom úspešne zakoreňujú. Semenami sa nerozmnožuje, pretože tie potrebujú pre vyklíčenie určitý druh symbiotických húb.



Ad
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach