• Svet exotických rastlín

Hloh veľkoplodý

Hloh

Mnoho z nás nevie, že tento zaujímavý krík, prípadne malý stromček má okrem estetického využitia a ako zdroja potravy pre vtáky aj svoje využitie ako zaujímavá úžitková rastlina. Plody niektorých druhov hlohu sa využívajú ako na rôzne spracovanie, prípadne sa jedia čerstvé ako ovocie. Hloh je rozsiahly rod rastlín pôvodom z miernych oblastí celej severnej pologule od Európy cez Áziu až po Ameriku. Podľa rôznych autorov existuje niekoľko desiatok až po niekoľko stoviek druhov hlohu. U nás sa vyskytujú hlavne dva druhy a to hloh obyčajný (Crataegus laevigata (Poir.)) a hloh jednosemenný (Crataegus monogyna (Jacq.)). Tieto druhy sú rozšírené v celej Európe od nižších až po horské oblasti. Využíva sa mnoho foriem hlohu s širokou paletou farby kvetov. Ako úžitkové hlohy sa používajú veľkoplodé selekcie, ktoré majú vyššiu úžitkovú hodnotu.
Okrem u nás pôvodných druhov sa začína rozširovať pestovanie „čínskeho“ veľkoplodého hlohu druhu Crataegus pinnatifida. V predaji je hlavne odroda "BIG MAO MAO" s veľkými plodmi (až 4 cm). Plody sú v Čínštine označované ako shānzhā a majú široké uplatnenie. V Mexiku sú využívané plody druhu Crataegus Mexicana. V spojených Štátoch sa využívajú plody troch druhov hlohu a sú spoločne nazývané májový hloh (Mayhaw). Existuje aj viacero medzidruhových krížencov napríklad s jarabinou, prípadne aj inými druhmi.
Hloh je vo všeobecnosti menší strom, prípadne krík zväčša husto tŕnitý. Kvety má biele, prípadne ružovkasté rastúce v chocholíkoch. Plodom sú červené malvice obsahujúce podľa druhu 1, alebo viacero semien. Plody dozrievajú v septembri až v októbri.

Hloh veľkoplodý

Hloh veľkoplodý

Pestovanie hlohu veľkoplodého

Na podmienky pestovania je hloh veľmi nenáročný a darí sa mu aj bez výraznej starostlivosti. Rastie v tvare kra, prípadne menšieho stromčeka. Na pestovanie mu vyhovuje slnečné stanovište, ale uspokojí sa aj s polotieňom. Znáša aj veľmi znečistené prostredie. Hloh kvitne koncom mája až v júni podľa odrody. Plody dozrievajú a oberajú sa v neskoršej jeseni. Rez prevádzame len mierne presvetľovací, prípadne tvoríme korunu podľa vlastných predstáv v predjarnom období. Rozmnožuje sa výsevom, ale takto si rastliny nezachovávajú pôvodné vlastnosti. Semená treba pred výsevom stratifikovať. Kvalitné odrody sa rozmnožujú očkovaním, prípadne vrúbľovaním na podpník svojho druhu, prípadne na hruškový podpník.
Predajom hlohu sa zaoberá niekoľko a záhradkárstiev, takže je možné si kúpiť niekoľko kvalitných zaručených odrôd.

Vzužitie hlohu

Hloh je zväčša využívaný ako okrasná rastlina, ale už dávno v minulosti bol známi ako liečivá rastlina. Začiatkom kvitnutia sa zberajú kvety, prípadne vrcholčeky výhonov s kvetmi a mladými lístkami z ktorých sa pripravuje liečivý čaj. V ľudovom liečiteľstve sa hloh využíva na zníženie krvného tlaku, skleróze a všeobecne pri srdcovo-cievnych ťažkostiach.
Plody sa po dozretí môžu konzumovať priamo čerstvé, prípadne častejšie ďalej spracovávať. Z plodov hlohu pripravujeme marmeládu, sirupy, želé, domáce víno a podobne. Plody môžeme aj sušiť. Mladé lístky sa môžu pridávať do šalátov.
Okrem toto je hloh významnou okrasnou rastlinou používanou v krajinotvorbe. Vzhľadom k tomu, že veľmi dobre znáša rez môžeme ho uplatniť aj pri pestovaní ako živý plot. Je ho možné použiť aj ako podpník pre viaceré druhy napríklad pre hrušku, prípadne mišpuľu .


Mohlo by Vás zaujímať:


Prečítajte si o ďalších zabudnutých ovocných drevinách zo záhrad starých rodičov



  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach