• Svet exotických rastlín

Moruša

Moruša

Moruša je u nás takmer zabudnuté ovocie, ktoré však v minulosti patrilo k pomerne populárnemu ovocnému stromu. Moruše sa vysádzali do alejí v okolí ciest, ale našli ste ich aj v mnohých záhradkách. Dnes sa s nimi stretáme len sporadicky a zväčša sa jedná o staršie stromy. Najväčší výskyt moruší je aj dnes v okolí obce Pukanec. U nás sa vyskytujú zástupcovia hlavne dvoch druhov moruší a to moruša biela, ktorá sa vyskytuje častejšie a druh moruša čierna ku ktorému patrí aj u nás v minulosti uznávaný samostatný druh moruša trnavská. Moruša trnavská je u nás veľmi populárny druh aj keď sa jedná len o morušu čiernu, pekný článok o pôvode tohto "druhu" nájdete na tejto stránke. Niekedy u nás ešte môžeme nájsť ďalšieho samostatného druhu a to moruše červenej.

Moruša biela (Morus Alba)

Vyskytuje sa u nás častejšie ako moruša čierna. Aj napriek svojmu názvu plody tohto druhu môžu mať farbu okrem bielej aj červenú, či čiernu. Chuť plodov je výrazne sladká bez kyslosti. Listy sú v porovnaní s morušou čiernou viac vykrojené, hladké a majú tmavšie zelenú farbu. Plody dozrievajú naraz a neskôr zo stromu vo veľkom opadávajú. Listami moruše bielej sa živia larvy priadky morušovej, z ktorej kukiel sa získava hodváb.

Moruša čierna (Morus Nigra)

Chuť plodov je príjemná sladko-kyslá a sú výrazne šťavnaté. Plody sú výrazne tmavé a zanechávajú tmavé škvrny. Plody dozrievajú postupne a neopadávajú tak intenzívne ako plody moruše bielej. Niekedy sa môžeme stretnúť s označením stromové jahody. Vyžadujú teplejšie oblasti.

Moruše sú dlhoveké stromy, ktoré sa dožívajú aj 200 rokov. Jedná sa o teplomilný druh, ktorému vyhovujú teplé oblasti nížin. Stromy podľa oblasti začínajú rašiť zväčša v polovici apríla, kvitnutie nastáva v polovici mája. Stromy sú opelivé vetrom a zväčša sú na jednom strome samčie aj samčie kvety. Po opelení sa vytvárajú valcovité plody dlhé 2-4 cm s priemerom 2-2,5 cm.

Na záver ešte niekoľko riadkov o jednotlivých druhoch moruší. Taxonomické členenie moruší je komplikované a nejednoznačné, množstvo uznaných samostatných druhov sa líši od autora k autorovi. Rod morus (morušovité) patrí do čeľade morušovníkovité (Moraceae), do tejto rozsiahlej čeľade patrí množstvo druhov teplomilných rastlín. Patrí sem napríklad figovník, chlebovník, prípadné aj zaujímavá rastlina vyskytujúca sa aj u nás makrula pomarančová. Ako samostatný druh sa niekedy udáva až niekoľko stoviek druhov rodu moruša, nasledujúcich 16 druhov je však akceptovaných väčšinou autorov.

  • Morus alba L. - Moruša biela (Čína, Kórea, Japonsko)
  • Morus nigra L. - Moruša čierna (Irán)
  • Morus rubra L. - Moruša červená (západ s. Ameriky)
  • Morus australis Poir. - Moruša čínska (Čína, Japonsko, Indický subkontinent , Mjanmarsko)
  • Morus cathayana Hemsl. - Čína, Japonsko, Kórea
  • Morus celtidifolia Kunth - (America)
  • Morus indica - L. - India, juhovýchodná Ázie
  • Morus insignis - Bureau - Stredná Amerika a Južná Amerika
  • Morus japonica Audib. - Japonsko
  • Morus liboensis S. S. Chang - Čína
  • Morus macroura Miq. - Dlhoplodá moruša (Tibet, Himalájí, Indočína)
  • Morus mesozygia Stapf - Moruša africká (S a C Afrika)
  • Morus Mongolica (Bureau) CK Schneid. - Čína, Mongolsko, Kórea, Japonsko
  • Morus notabilis C. K. Schneid. - Čína
  • Morus serrata Roxb. - Tibet, Nepál, India - severozápad
  • Morus triloba (SS Chang) ZY Cao - Čína
  • Morus wittiorum hand.I-Mazza. - Južná Čína
Moruša plody

Krásne plody moruše

Pestovanie moruše

Ako bolo spomenuté najvhodnejšou lokalitou pre pestovanie moruší sú južné vinohradnícke oblasti. Avšak hlavne morušu bielu môžeme pestovať aj v severnejších lokalitách, staré rodiace stromy nájdeme napríklad aj v Žiline. Samozrejme to nie je strom vhodný do horských obastí a mrazových dolín. Na pôdu nie sú moruše príliš náročné, ale najvhodnejšie sú výhrevné, dostatočne priepustné pôdy dostatočne zásobené vodou. Moruša korení hlboko takže si dokáže zabezpečiť živiny a vlahu z väčšej hĺbky. Keďže sa jedná o pomerne vzrastlé stromy už pri výsadbe myslíme na to, že strom bude potrebovať pomerne veľký priestor. Morušu vysádzame na jeseň, prípadne na jar v období vegetačného kľudu. Na rez nie je moruša vôbec náročná. Dobre znáša presvetľovací rez počas vegetácie, najlepšie počas augusta. Počas suchšieho obdobia môžeme poliať a pridať hnojivovú výživu.
Rozmnožovať môžeme rôznymi spôsobmi. Zo semien vypestované rastliny si nezachovávajú vlastnosti rodičovských rastlín, preto semenáče hlavne moruše bielej používame ako podpník, pre naštepenie ušľachtilej odrody. Ďalej môžeme pomerne úspešne použiť rozmnožovanie pomocou potápania konárikov rastúcich pri zemi, prípadne náročnejšie vzdušné potápanie. ďalej môžeme kopcovať a následne po dokonalom zakorenení odsádzať koreňové výhonky. Nakoniec je treba ešte spomenúť možnosť zakorenenia odrezkov moruše. Pre zakorenenie používame bylinné, prípadne polodrevnaté konáriky. Najvhodnejšie je zakoreňovať mladé výhonky počas júna. Výhonky udržiavame vo vysokej vzdušnej vlhkosti pokiaľ nezakorenia. Do voľnej pôdy sadíme až dobre prekorenené rastliny vo veku 2-3 roky.
Rastliny zväčša netrpia škodcami ani chorobami, takže sú veľmi vhodné pre ekologické pestovanie, bez použitia chemickej ochrany.
Kvalitné rastliny moruše je možné kúpiť vo viacerých záhradkárstvach. Predávajú niekoľko overených odrôd moruše a to hlavne už spomínanú morušu "trnavskú" ale aj previslú odrodu moruše a to "pendula".

Nezrelé plody moruše

Mladé nezrelé plody moruše

Využitie moruší

Využitie moruše je veľmi pestré. Stromy rodia bohato a pravidelne. Z jedného stromu v plnej rodivosti môžeme získať 100-200 kg kvalitných plodov. Moruše sú vhodné ako kvalitné ovocie na priami konzum, hlavne plody moruše čiernej. Ďalej ich môžeme spracovávať na kompóty, štavy, vína, sirupy, džemy a podobne. Listy moruše sa používajú na prípravu liečivých čajov. Čaj užívame pri vysokom krvnom tlaku. Listy sa používajú sušené, zberáme ich v júli.
Ako môžeme vidieť využitie moruší je veľmi všestranné a určite si tento zaujímavý strom zaslúži našu pozornosť a opätovné rozšírenie v našich záhradách.

Strom moruša pendula

Okrasná previslá odroda moruše čiernej ´Pendula´


Mohlo by Vás zaujímať:


Prečítajte si o ďalších zabudnutých ovocných drevinách zo záhrad starých rodičov



  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach