• Svet exotických rastlín

Ibištek jedlý - Okra (Abelmoschus esculentus (L.) Moench)

Ibištek jedlý

Ibištek jedlý po latinsky Abelmoschus esculentus je jednoročná bylina z čeľade Malvaceae (slezovité). Môžeme sa stretnúť s ďalšími pomenovaniami a to: bamija, gombo, okra, ale po anglicky aj ladies’ fingers (dámsky prst). U nás sa môžeme stretnúť s príbuznými druhmi, ktoré sa pestujú ako okrasné rastliny. Pôvod rastliny nie je jasný, ale pravdepodobne je v Indii, prípadne Afrike. V starovekom Egypte bol pestovaný už 2000 rokov pnl., neskôr sa rozšírilo pestovanie do všetkých tropických a subtropických častí sveta.
Stonka je vysoká 1-3 metre, so striedavými listami. Kvitne obojpohlavnými kvetmi žltej farby vyrastajúcimi v úžľabí listov. Plodom je 6-20 cm dlhá kužeľovitá brázditá tobolka, v ktorej sa v piatich puzdrách nachádzajú sivé guľovité semená. Ako zelenina sa zbierajú nezrelé 3-6 cm dlhé, krehké, vo vnútri slizovité tobolky ešte bez semien. toto je asi 5 deň po odkvitnutí.

Ibištek

Kresba Ibišteku z diela Descourtilz, M.E., Flore médicale des Antilles, vol. 4(1827); Zdroj: plantgenera.org

Pestovanie a využitie Ibišteku (okry)

Keďže sa jedná o teplomilnú rastlinu, nechránene ju môžeme pestovať jedine v našich najteplejších regiónoch. Inde je nutná chránené pestovanie v skleníku, prípadne fóliovníku to je pre dopestovanie plodov istejšie aj na juhu. So semienok si na jar predpestujeme priesady, ktoré v druhej polovici mája presádzame do skleníka, prípadne v južných regiónoch na záhon. Rastlinu zaštipneme, aby sme podporili rozvetvenie. Jedná sa o mohutnú rastlinu, preto je vhodné použiť oporu, aby nedošlo k zlomeniu vetrom. Počas sezóny odburiňujeme, okopávame a pravidelne prihnojujeme a výdatne polievame.

Nezrelé tobolky zbierané ako zelenina obsahujú asi 2,4% bielkovín, 0,3% tuku, 7,6% sacharidov, 1,2% vlákniny, ale aj minerálne látky a určité množstvo vitamínov, hlavne vitamín C. Používajú sa čerstvé, sušené, konzervované v rôznych nálevoch. Používajú sa na prípravu slizovitých polievok, šalátov a aromatických omáčok. Pražené semená sa niekedy používajú ako náhražka kávy, zelené sa konzervujú podobne ako hrášok. Zo semien sa lisuje aj olej ktorého semená obsahujú asi 18%. Okra je obľúbená zelenina v Turecku, kde sa s ňou môžeme stretnúť upravenou na rôzne spôsoby, celkom populárna je aj v Indickej kuchyni.



  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach