• Svet exotických rastlín

Kajan indický (Cajanus cajan)

Kajan

Kajan indický patrí do rodu Kajan (cajanus) v čeľadi bôbovitých. Rod obsahuje asi 37 druhov. Zástupcovia rodu kajan sú kríky, alebo liany s trojpočetnými listami a motýľovitými kvetmi, pochádzajúce z tropickej Ázie, Afriky a Oceánie. Kajan Indický z angličtiny niekedy používané označenie holubý hrach, prípad hrach Kongo, ale lokálne má veľké množstvo pomenovaní. Je dôležitá strukovina pestovaná vo všetkých suchších tropických oblastiach sveta. Pochádza pravdepodobne z Ázie, kde bol domestikovaný najmenej pred 3500 rokmi, od tiaľ sa rozšíril do východnej Afriky a neskôr ďalej na západ. V Indii je dnes druhou najdôležitejšou strukovinou. Môže sa pestovať ako jednoročná rastlina, prípadne ako viacročná, niekedy aj 5 rokov, avšak po 2 rokoch výrazne klesajú výnosy. Kajan je veľmi odolný voči suchu a môže sa pestovať aj v oblastiach s úhrnom ročných zrážok 650mm.
Dorastá do výšky 1-4m, má hlboký koreň siahajúci až do 2 metrov, ak sa pestuje ako viacročná stonky postupne drevnatejú. Kvety sú zvyčajne žlté, niekedy s fialovými alebo červenými pruhmi prípadne môžu byť červené. Struky sú ploché, zašpicatené , 5-9 cm dlhé, 12-13 mm široké, obsahujúce 2-9 oválnych semien rôznej farby od svetlo béžovej až po tmavo hnedú. Okrem kajanu Indického sa pestuje ešte veľké množstvo iných druhov napr. (nie sú zoradené podľa dôležitosti) :

  • Cajanus kerstingii
  • Cajanus scarabaeoides
  • Cajanus acutifolius
  • Cajanus crassicaulis
  • Cajanus lanuginosus
  • Cajanus viscidus
  • ..... a ďalšie (celkom 37 druhov)

Kajan

Kresba kajanu Indického z diela Curtis’s Botanical Magazine, vol. 105 [ser. 3, vol. 35] (1879); Zdroj: plantgenera.org

Pestovanie a využitie Kajan-u

Jedná sa o tropickú rastlinu a na pestovanie u nás vo voľnej pôde nie je vhodná. Vyžaduje dobre priepustný substrát, môže byť aj chudobný na živiny. Jedná sa o krátkodennú rastlinu, takže kvitne len pri dni kratšom ako 12 hodín, ale boli vyšľachtené rôzne odrody ktoré nie sú až tak citlivé na dĺžku dňa. Pestovanie je teda u nás možné len vo vykurovanom skleníku. Rastlinky sa po výseve začínajú objavovať po 2-3 týždňoch. Z počiatku rastú pomaly, vtedy sa vyvíja koreň. Začína kvitnúť pomerne neskoro 180-250 dní od výsevu, ale sú aj odrody rannejšie kvitnúce už 60 dní po výseve. Pestujú sa hlavne dve odrody:

  • var. flavus - skoršia odroda pestovaná v južnej Indii
  • var. bicolour -trvácnejšia odroda, neskôr dospievajúca, veľký kríkovitý vzrast, pestovaná v severnej Indii.

Využitie Kajanu je veľmi široké, ako potrava slúžia zelené struky, sušené bôby, ale aj naklíčené fazuľky. V niektorých regiónoch slúžia ako významná zložka potravy. V niektorých oblastiach je využívaný ako významné zelené hnojivo, dodáva až 90kg dusíka na hektár. Veľký význam má ako krmivo pre dobytok. Stonky sa používajú na výrobu košíkov.


  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach