• Svet exotických rastlín

Slnečnica hľuznatá – Tominambur (Helianthus tuberosus L.)

topinambur

Slnečnica hľuznatá, alebo aj topinambur (v minulosti niekedy nazývaná aj židovské zemiaky, alebo aj jeruzalemské artičoky) je viacročná rastlina zaradená do čeľade astrovité. Rastlina pochádza zo severnej Ameriky, kde ju miestny Indiáni využívali už pred storočiami. Do Európy sa dostala už na prelome 16 a 17 storočia, najskôr ako okrasná rastlina, neskôr sa pestovala aj ako úžitková. Morfologicky sa podobá slnečnici, vyznačuje sa priamou byľou dorastajúcou do výšky 1-3m, ktorá sa vo vrchnej časti vetví. Nadzemná časť vymŕza pri -3°C. Kvitne žltými kvetmi. Kvet topinamburu je podobný drobným slnečniciam. Na prostredie nie je náročný, dokáže rásť takmer všade. Pestuje sa pre hľuzovité podzemky, ktoré sa používajú buď surové, alebo po tepelnej úprave. Hľuzy topinamburu sú pretiahnuté, vráskavé s tenkou šupkou. V minulosti bola rozširovaná často poľovníkmi ako krmivo pre zver. Bohužiaľ má vysoký invazívny potenciál a medzi rokmi 2011 až 2014 bola zaradená medzi invazívne rastliny a jej pestovanie, predaj a rozširovanie boli zakázané. Nekontrolovateľne sa rozširuje hlavne popri vodných tokoch.

topinambur

Úroda hľúz topinamburu v bedničke

Pestovanie a využitie topinamburu

Hľuzy topinamburu sú plne mrazuvzdorné, takže u nás prezimujú. Topinambury sa vyznačujú priaznivými zdravotnými účinkami. Na rozdiel od zemiakov neobsahujú škrob, ale iný zložitý cukor a to inulín. Je to vhodná plodina aj pre diabetikov a vhodná diétna náhrada klasických zemiakov. Pripravovať môžeme topinambur podobne ako klasické zemiaky, pečením, varením (pri varení je náchylný na vodnatenie) a podobne. Vyznačuje sa jemne sladkastou chuťou a jemnou príchuťou po slnečnicových semienkach. V minulosti sa však viac používal na kŕmne účely. V niektorých krajinách sa používajú hľuzy na výrobu liehu. Topinambury sú vhodné pre deti, pri cukrovke a sú vhodnou potravinou aj v tehotenstve.
Na pestovanie je topinambur veľmi jednoduchý. Pre výsadbu použijeme kvalitné hľuzy ktoré vysádzame do dobre spracovanej zeminy v apríli. Vysádzame do ľahšej vlhkej pôdy, aj keď bude rásť takmer všade. Počas sezóny odburiňujeme a môžeme prihnojovať. Zber hľúz robíme na jeseň po odkvitnutí, hľuzy vykopeme motykou, prípadne vidlami. Hľuzy ktoré nevykopeme v zemi prezimujú a v budúcom roku nám prinesú ďalšiu úrodu.
Pretože je topinambur invazívny záhon kde ich pestujeme je najlepšie dôkladne ohraničiť, aby sa rastliny nekontrolovateľne nerozširovali.
V súčasnosti je možné hľuzy kúpiť vo viacerých supermarketoch, ich cena nie je príliš vysoká a často nižšia ako cena batátov.


Topinambur

Kvitnúci topinambur

Topinambur

Rozrastajúci "záhon" topinamburu - dbáme aby sa nekontrolovateľne nerozrástol





  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach