Liči (Litchi chinensis)

Liči

     Je to subtropický stálezelený mohutný strom dorastajúci do výšky 10-20 metrov. Na internete často v diskusných fórach môžete nájsť ako Litchy, Lichi, Lichy, Lychee. Rastlina ako už názov napovedá pochádza z číny resp. z juhovýchodnej Ázie, ale v dnešnej dobe sa pestuje v rôznych subtropických, ale i tropických oblastiach. Rastlina je charakteristická podlhovastými listami tmavozelenej farby, ktoré sú v mladosti načervenané. Kvitne v hustých strapcoch na koncoch konárikov. Liči patrí do štvorice príbuzných populárnych tropických druhov (zaradených do rôznych rodov), ale veľmi podobných a patriacich do rovnakej čeľade. Sú to:

Rastliny sú si podobné a podobné majú aj plody.

Vypestovanie Liči zo semienka

    Vypestovanie si rastlinky zo semienka je veľmi nenáročné. Klíčivosť semien je pomerne dobrá, aj keď určite nie 100%, ale pri zasiatí viacerých semien sa nám z veľkou pravdepodobnosťou podarí vypestovať aspoň nejakú rastlinku. Po skonzumovaní plodu je treba semeno opláchnuť v teplej vode aby sme sa zbavili zvyškov dužiny. Vyberáme plné semená (nie malé nevyvinuté, pretože tie vznikli pravdepodobne z neopelených kvetov a rastlinka by nám z nich určite nevyrástla) Semeno zasejeme do substrátu na plocho a udržujeme substrát vlhký. Prvé semená môžu začať klíčiť už po týždni, ale doba klíčivosti môže byť aj 3 a viac týždňov. Mladé rastlinky sa snažíme nevystavovať priamemu slnku a hnojiť začíname až neskôr, pretože mladá rastlinka čerpá živiny zo semena. Po tom keď nám rastlinka zmocnie ju môžeme preniesť cez sezónu von. Nižšie sa môžete dočítať pestovateľské rady ako postupovať ďalej.Niekoľko pestovateľských rád

    Pestovanie Liči je náročnejšie (možno nie z pestovateľského hľadiska, ale z hľadiska, že pri chradnutí rastliny ťažko zistíme dôvod prečo sa rastlinke nedarí) a málokedy sa podarí udržať rastlinku dlhšie pri živote (tým myslím niekoľko rokov). Na internete je možné nájsť veľmi veľa protichodných informácií, Pestovanie Liči je možné zhrnúť do niekoľkých nasledujúcich rád. Hneď na začiatku by som chcel napísať úvod niečo o probléme, s ktorých sa stretne, alebo sa už stretla väčšina z Vás ktorí sa o pestovanie Liči pokúsili, alebo sa pokúsia a tým je hnednutie koncov listov, resp. hnednutie okrajov listov. Pri pokuse nájsť niečo o tomto probléme narazíte na množstvo protichodných názorov. Väčšina názorov je že hnednutie listov spôsobuje preschnutie substrátu resp. nižšia vzdušná vlhkosť. Preto je možno dobré substrát udržovať stále vlhký a vyvarovať sa tomu aby substrát preschol, na zahodenie nebude ani pravidelné rosenie rastlinky. Ďalším z dôvodov ktorý môže spôsobovať hnednutie listov je veľké množstvo živín, keďže Liči rastie pomerne pomaly a teda s prihnojovaním to netreba preháňať. Rastline veľmi vyhovuje letnenie a v zime prenesenie do svetlej miestnosti s teplotami 10-15st. Rastlina by mala zniesť aj krátkodobejší pokles teploty, ale nezimoval by som dlhodobo pri nízkej teplote. Rastlinka potrebuje svetlé stanovište, ale v mladosti pozor na priamy slnečný úpal. Lístky mladých rastlín sú červené a až časom zozelenejú. Rastlinku nepresádzame príliš často a skôr hneď od začiatku sa snažíme použiť väčšiu nádobu. No a na záver možno niečo o plodnosti stromčeka Liči vypestovaného zo semienka. Doviesť rastlinku Liči zo semienka pestovanú v našich podmienkach v nádobe do plodnosti bude asi veľmi ťažké. Literatúra uvádza že semenáče nastupujú do plodnosti min po 7 rokoch, ale môžu aj oveľa neskôr. Takže aj keď sa pustíte do pestovania tejto peknej rastlinky pohnútkou by Vám nemala byť vidina produkovania vlastných plodov Liči, ale skôr radosť z krásneho stromčeka. Ak by ste mali záujem ochutnať plody z vlastného stromčeka je nutné si zabezpečiť rastlinu vypestovanú z odrezku rodiaceho stromu, resp. rastlinku vypestovanú vzdušným potápaním. Takýto stromček by mal nastúpiť do plodnosti v 3 – 4 roku.

    Mladá rastlinka Liči

Mladá rastlinka Liči

    Mladá rastlinka Liči

Mladá rastlinka Liči

    Mohutný strom Liči

Strom Liči


Obsah této stránky vyžaduje novější verzi aplikace Adobe Flash Player.

Získat aplikaci Adobe Flash Player

Facebook stránka