21 máj, 2019 | Marián Ftorek
Ovocie mangostána, prípadne mangostánán je plodom tropického stromu, pochádzajúceho z juhovýchodnej Ázie mangostána lahodná, prípadne latinsky Garcinia Mangostana . Dnes sa s týmto tropickým ovocím môžeme občas stretnúť na pultoch našich obchodov hlavne vo vianočnom období. Jeho cena je zväčša pomerne vysoká, predáva sa po jednom, prípadne balené na miske po viac kusoch. Mladé plody sa zväčšujú počas prvých 2-3 mesiacoch, keď majú svetlo zelenú farbu. Po dorastení do konečnej veľkosti sa ich farba mení na tmavozelenú a postupne ako dozrieva sa sfarbujú do červena až do tmavo fialova. Vtedy je čas zberu plodov zo stromov. Po obratí dovtedy mäkká šupa v závislosti od vlhkosti drevnatie a tvrdne.
Takto sa v chlade môže skladovať. Ak nie je plod skladovaný v chlade dochádza k zahnívaniu dužiny bez zjavných prejavov na povrchu. Plody po obratí už nezrejú, preto sa musia oberať plne zrelé. Z tohto dôvodu ich nie je možné dlhšiu dobu skladovať. Pri izbovej teplote môžu byť plody skladované niekoľko dní, v chladničke vydržia dlhšie.
Vo vnútri tvrdej šupy sa nachádza jedlá dužina. Má podobný tvar ako mandarínka. Biela dužina tvorí 4-8 segmentov. Zväčša len jeden väčší segment obsahuje vyvinuté semeno. V ostatných segmentoch sú nevyvinuté semená a tieto segmenty môžeme jesť spolu s nimi. Chuť plodov je veľmi príjemná a často sa označuje ako najchutnejšie tropické ovocie.
Postup ako jesť mangostánu je taký, že najskôr po obvode narežeme šupku až po vnútornú dužinu a následne zvnútra vyberáme jednotlivé segmenty ktoré jeme. Pri rezaní musíme byť opatrný, pretože šupka býva niekedy značne zdrevnatená a narezať ju je niekedy značný problém. Vo väčšom segmente sa nachádza vyvinuté semeno, ťažko oddeliteľné od dužiny. Semeno sa vypľuje pretože bez opraženia má nepríjemnú chuť. Po opražení je semeno jedlé. Plody najlepšie chutia chladené.
Z čerstvého semienka po vyčistení sa môžeme pokúsiť vypestovať dekoratívny, pomaly rastúci, tropický stromček mangostány.
Krásne purpurové plody tropickej mangostány
Tuhé, niekedy mierne zdrevnatené oplodie narežeme po obvode do hĺbky približne 5mm až po dužinu
Tuhú šupku roztvoríme
Vrchnú časť šupky zložíme
Zvnútra vyberáme jednotlivé, šťavnaté miešky
Vo vnútri zväčša jedného segmentu sa nachádza vyvinuté semeno ktoré bez tepelnej úpravy nejeme. Ostatné segmenty s nevyvinutými semenami jeme spolu s nimi.
Ovocie mangostána podobne ako ostatné ovocie má množstvo priaznivých zdravotných účinkov. Samozrejme v našich podmienkach pri pomerne vysokej cene je ovocie mangostana, len zaujímavým, exotickým spestrením ovocného jedálnička. Bohužiaľ nie je dostupný žiaden zdroj ohľadom nutričných hodnôt čerstvého ovocia. Dostupné údaje sú len pre kompótovanú mangostánu v sirupe.
Plody sa zväčša jedia čerstvé, najlepšie jemne vychladené. Okrem toho sa spracovávajú konzervovaním, prípadne mrazením.
Okrem toho viaceré časti rastliny sa využívajú v tradičnej medicíne. Extrakt z mangostánových šupiek sa v Indonézií využíva ako zdroj prírodného farbiva na farbenie látok.
Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.
Čítajte viacOkrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.
Čítajte viacNájdete nás aj na sociálnych sieťach