• Svet exotických rastlín

Starotlivosť o citrusy

Citrusy, krásne rastliny ktoré ľudstvu prinášajú úžitok už po stáročia. Už od pradávna človek začal cielene vyberať a pestovať najkvalitnejšie rastliny a tým sa podarilo vyšľachtiť nespočet druhov a odrôd týchto úchvatných rastlín. Prečítajte si množstvo informácií o citrusoch, od ich botanického členenia, cez pestovanie až po problémy s ktorými sa pri ich pestovaní môžeme stretnúť.

Ad

Pestovanie citrusov

Aby nám citrusy prinášali len radosť je nutné dodržať niekoľko základných zásad pre úspešné pestovanie týchto krásnych a ušľachtilých rastlín. Pred tým ako si nejaký citrus obstaráme ( Naozaj široký výber citrusov nájdete na stránkach citrus-shop.cz - doručovanie aj na Slovensko) musíme zvážiť možnosti ktoré pre ich pestovanie máme. Musíme myslieť na to, že citrusy vyžadujú veľa svetla po celý rok, počas zimných mesiacov zníženú teplotu a čo najsvetlejšie miesto, najlepšie v zimnej záhrade. Okrem toho si je treba uvedomiť, že citrusy rovnako ako každá iná rastlina bude vyžadovať našu starostlivosť. Ak si chcete prečítať naozaj základné informácie o starostlivosti o citrusy, tak navštívte stránku pestovania citrusov v skratke.

Prostredie

Čítajte viac

Substrát

Čítajte viac

Presádzanie

Čítajte viac

Zavlažovanie

Čítajte viac

Výživa

Čítajte viac

Rez citrusov

Čítajte viac


Rozmnožovanie citrusov

Citrusy sa rozmnožujú obvykle vegetatívne a to odrezkami (domáce pestovanie) a vrúbľovanie (domáce pestovanie, plantážové pestovanie). Semenáče majú síce kvalitné (ušľachtilé) plody, ale musia prejsť veľmi dlhým tzv. juvenilným obdobím, v ktorom nerodia (toto obdobie v ideálnom prípade podľa druhu býva min. 6 rokov, ale obvykle býva aj 10-15 rokov a často aj viac ako 20 rokov). Preto sa tento druh rozmnožovania používa len pre šľachtenie a samozrejme pre vypestovanie podpníkov, prípadne na ozdravenie virózou napadnutých kultúr (pretože viróza sa obvykle na semenáč neprenáša). Na stránkach o rozmnožovaní si popíšeme spôsoby rozmnožovania citrusov v domácich podmienkach, jedná sa o pomerne jednoduché metódy, pomocou ktorých získame kvalitné a rýchlo rodiace rastliny.
Vo všeobecnosti sa rozmnožovanie rastlín dá rozdeliť do dvoch základných skupín a to:

Rezkovanie

Čítajte viac

Štepenie citrusov

Čítajte viac

Pestovanie zo semien

Čítajte viac

Škodcovia citrusov

Pri pestovaní citrusov, ale aj iných rastlín sa bohužiaľ stretávame s rôznymi negatívnymi vplyvmi na ich zdravie. Rastlinky často trpia rôznymi živočíšnymi škodcami, chorobami, prípadne trpia chybami pri ich pestovaní. Samozrejme platí, že prevencia je lepšia ako následné liečenie. Ak sa už so zdravotnými problémami citrusov stretneme dôležitá je rýchla reakcia, ktorou môžeme možné poškodenie odvrátiť.

Živočíšni škodcovia

Čítajte viac

Fyziologické poruchy

Čítajte viac

Choroby citrusov

Čítajte viac

Všeobecné informácie o citrusoch

Okrem základných pestovateľských rád si nižšie môžete nájsť niekoľko zaujimavých informácií od histórie cez botaniku až k najznámejším druhom.

História citrusov

Čítajte viac

Botanika citrusov

Čítajte viac

Členenie citrusov

Čítajte viac

Druhy citrusov

Čítajte viac


Ad

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na socíálnych sieťach

Ad