V nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať základy biológie citrusov a niektoré biologické zvláštnosti tejto skupiny rastlín. Na začiatok krátky slovník pojmov pre lepšie pochopenie.
Tak toľko niekoľko základných pojmov. V nasledujúcej časti si priblížime niektoré zaujímavé vlastnosti citrusov.
Monoembryónia je obvyklá vlastnosť živých organizmov. Semeno obsahuje jeden zárodok – embryo ktoré vzniká sexuálnou cestou (Zygoticky) a obsahuje gény oboch rodičov.
Iba monoembrionické (a teda zygotické) semená produkujú 3 dôležité druhy citrusov.
Tieto sú často používané na šľachtenie.
Nucelová embryónia je forma rozmnožovania semenami, ktorá sa vyskytuje u mnohých odrodách citrusov. Počas vývoja semien rastlín s touto vlastnosťou, nucelárne tkanivo obklopujúce váčok embrya môže vytvoriť ďalšie embryá (polyembryónia), ktoré sú geneticky identické s materskou rastlinou. Tieto nucelárne semenáče sú v podstate klony rodiča. Nucelárne semenáče sú bezvirózne a tak sa môžu použiť na ozdravovanie druhov. Nucelárne semenáče preberajú všetky vlastnosti rodičovskej rastliny, takže sú to ušľachtilé rastliny (s plnohodnotnými plodmi), avšak musia prekonať tzv. juvenilné obdobie (to trvá 5-10 rokov, aj viac), aby začali rodiť.
Nucelárna embryónia je v citrusárskom priemysle veľmi dôležitá. Väčšina komerčne pestovaných odrôd podpníkov sú nucelárne semenáče, ktoré nezdedili žiadne vlastnosti po samčej rastline. Toto umožňuje produkciu jednotných podpníkov, ktoré zabezpečia stabilné výsledky v citrusárskom priemysle. Na druhej strane to spôsobuje problémy pri krížení. Skrížiť dve rastliny, ktoré produkujú hlavne nucelárne embryá môže byť veľmi ťažké. Napríklad sladký pomaranč (89-97% polyebryonické) nemožno úspešne krížiť. Prakticky všetky variety sladkých pomarančov vznikli ako spontánne mutácie. Vyskytuje sa rozdielny stupeň nucelárnej embryónie. Niektoré kultivary produkujú, len nucelárne embryá, niektoré produkujú väčšinu nucelárnych embryí. Napr. citrónovník Volkamer tvorí zhruba 50% nucelárnych embryí a zbytok zygotických.
Alebo takisto mnohozárodočnosť znamená, že v jednom semene sa vyvinie viacero zárodkov. Úroveň polyembryónie sa líši od odrody k odrode, napr. citrus limon 25-43% je polyembryonických.
Kresba Morfológie citrusov v diele Histoire Naturelle des Oranges (A. Risso 1818 - Anatomie)
List sa skladá z čepele a zo stopky. Na čepeli nájdeme žilnatinu (cievne zväzky). Stopka spája čepeľ listu so stonkou. U viacerých citrusoch sa stretávame so stopkou, ktorá je krídlatá. Hrany stopky sú výrazne sploštené, môžu mať rôzny tvar a veľkosť (napr. srdcový, plochý atď.). U Citrusu ichangensis sú krídla stopky také výrazné, že môže vzniknúť dojem, že list je zložený. Miesto kde sa oddeľuje stopka od čepele býva odčlánkované tzn., že sa pred opadom pokryje vrstvou korkového pletiva. Napr. Citrus medica túto vrstvu nevytvára a tak list odpadáva aj so stopkou. Čepeľ listov citrusov je jednoduchá (jedine poncirus trifoliata a niektorý jeho kríženci majú list zložený). Tvar listových čepelí sa môže značne líšiť aj na jednej rastline, hlavne veľkosťou, ale aj tvarom. Veľkosť listu je značne závislá od množstva svetla ktoré rastline doprajeme (čím menej svetla tým sa citrus snaží vytvárať väčšie listy). Na niektorých krížencoch môžeme nájsť rôzne tvary listov aj na jedinej rastline.
Morfológiu listu citrusu môžeme vidieť na fotorafii vyššie.
Plodom citrusov je zvláštny typ bobule nazývaný hesperídium.
Plod tvorí:
Morfológiu plodu citrusu môžeme vidieť na fotografii vyššie.
Kvet je rozmnožovacím orgánom rastlín. Kvety citrusov sú sladko voňajúce, biele, u niektorých druhoch po okrajoch ružovkasté prípadne môžu byť krémové. Majú cca. 5 okvetných lístkov. Veľkosť kvetov závisí od druhu a pohybuje sa v rozmedzí od menej ako 1cm až po 5cm. Citrusy vo všeobecnosti kvitnú na jednoročnom dreve a objavujú sa v podpaží listov buď jednotlivo, alebo v zhlukoch. Kvitnutie začína väčšinou po vyrašení listov.
Morfológiu kvetu citrusu môžeme vidieť na fotografii vyššie.
Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.
Čítajte viacOkrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.
Čítajte viacNájdete nás aj na sociálnych sieťach