• Svet exotických rastlín

Obstaranie si citrusov

Ak aj Vás zaujali citrusy a ich pestovanie, tak prvou vecou ktorú by ste mali riešiť je obstaranie si rastlinky. Možností kde si kúpiť citrus je viacero, v ďalších riadkoch nájdete zosumarizované možnosti obstarania rastliny pre začínajúceho citrusára, prípadne rady ktorá z možností je najvhodnejšia.
Asi najjednoduchšou, aj keď niekedy nie najvhodnejšou metódou je kúpa rastliny v supermarkete, prípadne v kvetinárstve. Vhodnejšie je obrátiť sa na špecializované predajne, prípadne predajcov ktorý majú s týmito pomerne náročnými rastlinkami skúsenosti. (Naozaj široký výber citrusov nájdete na stránkach citrus-shop.cz - doručovanie aj na Slovensko). V dnešnej dobe Veľké reťazce, ale aj kvetinárstva často ponúkajú krásne citrusy obsypané plodmi, ktoré lákajú svojím vzhľadom. Veľmi veľa ľudí neodolá a takúto rastlinku si kúpi. Problém nastane neskôr, keď často rastlina začne strácať listy a nakoniec zahynie. Takéto neúspechy potom väčšinou odradia od ďalšieho pestovania týchto zaujímavých rastlín. Problém týchto rastlín býva v tom, že sú pestované v skleníkoch, v podmienkach ktoré sa blížia ideálnym – vysoká vzdušná vlhkosť, vzdušný substrát, ktorý sa udržiava stále vlhký, dostatok svetla, optimálna výživa atď. Tieto podmienky sú diametrálne odlišné od toho, čo môžeme rastlinkám poskytnúť v našich domovoch, na parapetoch za oknami. Rastlina trpí nedostatkom svetla, neprimeranou zálievkou atď. Súbeh týchto faktorov a množstvo plodov na citruse vedie k vysileniu a následnému uhynutiu rastliny. Ak už neodoláme a rozhodneme sa pre kúpu takejto rastlinky je nutné, aby sme podmienky v akých ju pestujeme aspoň z časti priblížili tým, v ktorých bola rastlina pravdepodobne pestovaná predtým. Prvou zásadnou vecou, ktorú je nutné spraviť je obrať plody. Tento krok bude asi najťažší pre každého, kto už takúto krásnu rastlinku kúpil, avšak ak z nej nechceme mať len krátkodobú radosť, ale chceme ju pestovať aj do budúcna je to nevyhnutný krok. Keď už spravíme tento veľmi ťažký krok potom sa snažíme citrus držať vo vlhkom prostredí napr. tým, že ho zakryjeme napr. igelitovým vreckom a pravidelne rosíme. Citrus umiestnime na svetlé miesto, ale nie na priame slnko. Po mesiaci môžeme rastlinu privykať na suchší vzduch tým, že odrežeme rohy vrecka a nakoniec zložíme. Informácie a rady ako sa o citrusové rastlinky starať nájdete tu.

Ad
 Citrusy v predajni

Krásny regál s citrusmi v predajni, pred kúpou sa snažíme zistiť aspoň základné informácie o požiadavkách na pestovanie, aby sme predišli sklamaniu z uhynutia rastliny

Ďalšími možnosťami ako si citrus zaobstarať je od skúsených pestovateľov, ktorý často svoje prebytky ponúkajú. Určite sa oplatí navštíviť aj špecializované záhradkárske výstavy a veľtrhy, kde citrusári ponúkajú svoje vypestované rastliny. Tieto rastliny sú viac prispôsobené naším podmienkam. Určite, sa ale treba opýtať pestovateľa, či je stromček štepený resp. sa jedná o zakorenený odrezok a ak je štepený zistiť podpník. Ak je citrus zaštepený na podpníku poncirus trifliáta, tak nevyhnutne vyžaduje studené zimovanie. .

Aj na našom diskusnom fóre máme sekciu kde citrusári ponúkajú prebytky a kde si môžete citrus zaobstarať a získate určite aj množstvo užitočných informácií pre pestovanie. Ak citrusová rastlina nemá byť pre nás len sezónnou záležitosťou, určite odporúčam osloviť skúsených pestovateľov, ktorý nám poradia a od ktorých si prípadne citrus môžeme aj kúpiť.
Nakoniec ešte spomeniem metódu obstarania, ktorou začínala väčšina pestovateľov citrusov a to je výsev semienok zo zakúpených plodov. Touto cestou môžeme získať väčšinou , len okrasný rastlinu, pretože citrus prechádza dlhým tzv. juvenilným obdobím pred tým ako zaplodí (to môže trvať aj 15-20 rokov). Týmto spôsobom môžeme získať podpník pre prípadne naštepenie rodiacej rastliny. Avšak aj tu si treba dať pozor, lebo nie všetky semenáčiky sú na tento účel vhodné. (vo všeobecnosti mandarínky nie sú vhodné ako podpník pre štepenie).

  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach

Ad