• Svet exotických rastlín

Pestovanie citrusov zo semienka

V našich podmienkach sa používa výhradne na pestovanie podpníkov. Dôvod je, že citrus vypestovaný zo semienka síce zarodí ušľachtilé plody, bohužiaľ až po veľmi dlhej dobe (aj viac ako 15 rokov). Asi málokto je ochotný čakať takúto dobu pre to, aby ochutnal vlastnoručne dopestovaný citrón. V pestovateľských krajinách sa semenáče niekedy používajú na ozdravenie vyróznych kultúr (pretože výrusy sa na semenáče zväčša neprenášajú), prípadne pri šľachtení.

Semenáč

Kresba semenáčika v diele Histoire Naturelle des Oranges (A. Risso 1818)

Ad

Pre výsev semien citrusov si pripravíme výsevný substrát. Sejeme cca. 1cm hlboko a udržujeme substrát vlhký. Pre výsevom môžeme semená opláchnuť v hypermangáne, prípadne nejakom fungicídnom prípravku, aby sme sa zbavili zárodkov plesní. Semená Poncirus trifiliáty by sa mali pred výsevom stratifikovať – t.j. musia prejsť obdobím chladu. Semená zabalíme do vlhkej utierky, prípadne dáme do vlhkého piesku do pivnice pri teplote okolo 0-5st. prípadne ich môžeme dať do chladničky na dobu aspoň 2 mesiace. Týmto spôsobom sa semená dajú aj uchovávať dlhšiu dobu a zachovávajú si klíčivosť.
Doba klíčenia semien je rôzna a závidí od odrody. Semenáčiky presádzame jednotlivo po tom, ako vyrastú prvé 2 pravé lísky. Semená citrusov majú vlastnosť tzv. polyembryónia (mnohozárodkovosť) , takže z jedného semena nám vzíde viacero rastliniek. Väčšinou sú nucelárne (nevznikli pohlavnou cestou a sú totožné s materskou rastlinou) a zväčša len jedno vzniklo generatívne. Slabé a pomaly rastúce rastlinky zlikvidujeme, pretože aj ďalej by slabo rástli. Necháme si len silné a pekne rastúce stromčeky. Pri presádzaní dávame pozor, aby sme nepoškodili korene, hlavný koreň môžeme zakrátiť, aby sme dosiahli jeho rozvetvenie. Potom ako semenáče jednotlivo popresádzame ich začneme prihnojovať a staráme sa o ne ako o ostatné citrusy. Keď dosiahnu priemer min. 3mm môžeme semenáče použiť na vrúbľovanie.

Siatie semien citrusu

Semená citrusov vysievame do pripravených jamiek cca. 1 cm hlboko

Semenáč poncirus trifoliáta

Mladé semenáče citrusu trifoliáta, po objavení prvých pravých lískov môžeme presádzať jednotlivo


Semenáče ako podpníky

Semenáč ako podpník by mal spĺňať niektoré požiadavky. Okrem toho, že nie každý druh citrusu je vhodný ako podnož, rovnako aj vhodné druhy prípadne odrody by mali mať niektoré vlastnosti:

  • Hrúbka kmeňa min 3mm (skúsený pestovatelia dokážu navrúbľovať aj tenšie podpníky). Čím je však hrúbka kmeňa väčšia, tým sa nám lepšie pracuje a samozrejme vzrastlejšie stromčeky po naštepení rýchlejšie rastú a plodov sa dočkáme samozrejme skôr.
  • Rastlina by mala byť zdravá, bez škodcov a chorôb, samozrejme aj bez fyziologických porúch.
  • Pri štepení by mala byť v rastovej perióde, tzn. mali by rašiť očká (pod kôrov prúdi miazga)
  • Kmienok by mal byť priamy, najlepšie bez bočného obrastu, so zdravou koreňovou sústavou

Úlohou podpníka je výživa vrúbľa. Existuje veľké množstvo druhov a odrôd citrusov, ktoré sa používajú ako podpníky. Nejaká ideálna podnož určite neexistuje a hľadáme takú, ktorej vlastnosti najviac vyhovujú naším podmienkam a samozrejme našim očakávaniam. Aj keď asi najčastejšie siahneme po tom, čo je dostupné. Podpník ovplyvňuje aj naštepenú rastlinu a to v kvalite plodov, rýchlosti rastu, času kvitnutia, chladuvzdornosti, ale aj v ďalších vlastnostiach. Okrem tohto musíme však brať zreteľ na to ako podpník znáša pôdu, chlad a ako je odolný proti chorobám a tomu prispôsobíme výber tej pravej odrody resp. druhu. Tu je výber najviac používaných podpníkov a krátky popis ich najdôležitejších vlastností:

Najvhodnejšie podpníky na vrúbľovanie:

  • Bigarádia (Citrus aurantium L.) - Nazývaný aj horký, alebo Sevislký pomaranč. Pred niekoľkými desaťročiami bol tento druh najpoužívanejším podpníkom, avšak je veľmi citlivý na tristézu a preto sa dnes komerčne používa veľmi málo. Pre domáce pestovanie je však veľmi vhodný. Má mohutný koreňový systém, dobrý rast a znáša aj zasolený substrát, a aj voči vápniku v substráte je tolerantnejší ako C. trifoliata. Ako podpník je vhodný hlavne pre kysloplodé druhy, ale aj pomaranče, mandarinky, grepy. Odrody zaštepené na tomto podpníku prinášajú kvalitné plody. V naších podmienkach je to univerzálny podpník pre všetky druhy.
  • Citrus (Poncirus) trifoliáta - u nás asi najčastejšie používaný podpník. Ako podpník sa používal už pred storočiami v Japonsku a Číne hlavne pre mandarínky. Vyžaduje ľahšie výživnú pôdu s mierne kyslým Ph. Nevyhovujú mu zasolené a vápenaté substráty! Je úplne mrazuvzdorný a čiastočne zvyšuje odolnosť voči chladu aj na naštepenú rastlinu. Rast trifoliáty je trochu pomalší v porovnaní s bigarádiami. Plody naštepenej rastliny sú vysokej kvality. Na koniec treba, len dodať, že hlavne začiatočníci si musia dávať pozor, aby nezabudli na studené zimovanie pri citrusoch zaštepených na trifoliáte. Ako podpník sa používa aj varianta Flying Dragon, ktorá je ešte pomalšie rastúca. Pre studené zimovanie je trifoliata v našich podmienkach najvhodnejší podpník s vyynikajúcou afinitou skoro so vsetkými odrodami, resp. druhmi.
  • C. volkameriana (volckameriana) Tiež veľmi vhodný podpník, veľmi vzrastlý, rastie rýchlo. Znesie aj ťahšie, vápenaté zeminy a aj čiastočne zasolené substráty. Afinita s ostatnými druhmi veĺmi dobrá. Kvalita plodv trochu nižšiav v produkčných oblastiach používaná ako podpník pre citrónovníky.
  • C. limon OSBECK (citrónovník)- vzrastlý podpník, neznáša premokrený substrát. Použitie hlavne pre domáce pestovanie ako podpník pre kysloplodé druhy. Kôli dostupnosti semien je však používaný. Zhoršuje kvalitu plodov a náročnejší na teploty.
  • C. sinensis OSBECK (pomarančovník)- vzrastlý podpník, pre začiatočnícke pestovanie bez zdroja semien iných druhov je to veľmi vhodný podpník s ľahkou dostupnosťou. Výžaduje ľahší priepustný substrát, neznáša prísušok. Znesie teplejšie zimovanie. Dobrá afinita s ostatnými druhmi.
  • Citrumelo - je to kríženec Poncirusu trifoliáty a Grapefruitu (C. paradisi). Veĺmi kvalitný podpník, vhodný pre väčšinu odrôd a druhov (možno okrem niektorých odrôd pupočných pomarančov). Nemá rád vápenaté pôdy. Pozitívne ovplyvňuje kvalitu plodov, možno mierne oddiali nástup do plodnosti. Existuje viacero odrôd npr. ,,SWINGLE" ,,SACATON" ,,T 605"
  • Citranž - ďalší kríženec poncirusu trifoliáty, tento s pomarančovníkom (C. sinensis). Rovnako veľmi kvalitný podpník, plody kvalitné. Afinita je dobrá s väčšinou druhov a odrôd. Existuje viacero odrôd npr. 'Troyer','Carrizo', 'Musk', 'Savage', 'Benton'.
  • Ďalej existuje veľmi veľa odrôd a druhov používaných viac či menej ako podpníky. Tu sú ešte niektoré používané: rangpur (C. Limonia); grapefruit (C. paradisi); kalamondin (C. madurensis); C. inchangensis; C. macrophylla; C. jambhiri; C. medica (cedrát), ale aj ďalšie viac či menej vhodné.
citrumelo

Citrumelo – listy zložené podobne ako trifoliáta

Toľko niekoľko základných informácií o pestovaní semenáčov citrusov a niektorých skúseností s niektorými konkrétnymi druhmi ako podpníkami pre štepenie. Je to len sumár základných informácií, ktoré by mohli pomôcť dopestovať si semenáčik citrusu vhodný na neskoršie zaštepenie. Šľachtenie nových odrôd s požadovanými vlastnosťami (najmä odolnosť voči chorobám) je v produkčných oblastiach nekončiacim procesom.

  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach

Ad