• Svet exotických rastlín

Poncirus trifoliata (L.) Raf., 1838 (C. trifoliata L., 1763 )

Dnes botanicky správne citrus trifoliata, v slovenčine pomenovaný citrónovníkovec trojlistý. Je to subtropický opadavý nízky tŕnitý ker (boli vyšľachtené aj beztŕnne formy), pochádzajúci z Číny. Má typické 3-početné listy (podľa nich dostal aj meno) stopka je úzko krídlatá. Tŕne sú veľké až 5cm. Kvitne bielymi kvetmi s piatimi okvetnými lístkami s priemerom 3-5 cm. Plody sú spočiatku zelené, po dozretí žlté, guľovité, plstnaté väčšinou hrboľaté asi 3 - 5 cm v priemere. Dužina je horko – kyslá, nejedlá obsahujúce veľké množstvo výrazných silíc, s veľkým počtom semien. Semená sú polyembronické . Rozmnožuje sa semenami, ale je možné aj rozmnožovanie odrezkami .
Je používaný hlavne ako podpník pre všetky druhy citrusov. Citrusy sú potom odolnejšie chladu. Výborne zrastá s takmer všetkými druhmi. Pestuje sa vo výživnom ľahšom substráte s mierne kyslou pôdnou reakciou, ale znesie aj ťažšie substráty. Pestuje sa aj u nás ako okrasný ker, resp živý plot. Je značne mrazuvzdorný až do -20 °C v niektorých zdrojoch uvádzané až do -27 °C . Samozrejme takúto mrazuvzdornosť majú až staršie rastliny z vyzretými letorastami. So svojou mrazuvzdornosťou je to jediný zástupca "citrusov" schopný prežiť aj voľné pestovanie v našich podmienkach. V Ázijských krajinách sa niekedy používajú listy ako korenie, prípadne aj plody v liečiteľstve a aj ako korenie.


Ad

Citrus trifoliata

Citrus (Poncirus) trifoliata - kvet

Poncirus trifoliáta

Citrus (Poncirus) trifoliata - nedozretý plod na stromčeku

História poncirusu trifoliáta

C. trifoliáta pochádza zo strednej, alebo severnej Číny, kde je pestovanie rozšírené a rastie tam už tisícroročia. Predpokladá sa, že do Japonska sa trifoliáta dostala niekedy okolo 8 storočia. Prvý známi opis trifoliáty a jeho použitie ako podpníka je v knihe Han Yen-chih's Chü Lu, napísanej v roku 1178 (1923 bola preložená do angličtiny)
Linnaeus začlenil trifoliátu do rodu Citrus. Rod Poncirus bol vytvorený Rafinesque – om v roku 1815. Jeho postavenie ako člena samostatného rodu bolo potvrdené Swingle – om po viac ako 100rokoch. V dnešnej dobe bol poncirus trifoliáta znova zaradený do rodu Citrus. (Keďže podľa Tokijského kódexu 1994 je najstaršie vedecké zaradenie platné)

Najznámejšie hybridy poncirusu

V praxi sa často používajú hybridy trifoliáty ako podpníky. Bolo vyšľachtených mnoho hybridov s rôznou odolnosťou voči nízkym teplotám, s jednoduchými aj trojpočetnými listami, opadavé, neopadavé, prípadne čiastočne opadavé. Žiadny z hybridov bohužiaľ nedosahuje takú odolnosť voči nízkym teplotám ako poncirus samotný. Tu sú najznámejšie krížence, aj keď okrem nich existuje množstvo ďalších, vzniknutých krížením s mnohými druhmi citrusov.

  • Poncirus trifoliata x Citrus sinensis - Citranž (citrange)
  • Poncirus trifoliata x Citrus paradisi - Citrumelo (citrumelo)
  • Poncirus trifoliata x Fortunela japonica - Citrumkvat (citrumquat)
citrónovníkovec trojlistý

Citrus (Poncirus) trifoliata - zrelý vyfarbený plod trifoliáty


poncirus

Citrus (Poncirus) trifoliata - dekoratívne plody jemne "ochlpené"

mrazuvzorný citrus

Nedozretý plod trifoliáty - v reze vidieť plno semien

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach

Ad