• Svet exotických rastlín

Rez citrusov

Rez citrusov je veľmi dôležitý pre ich rast, tvarovanie a samozrejme aj plodnosť citrusov. Čím viac citrusy režeme, tým väčšie prírastky môžeme očakávať, avšak na druhej strane znížime násadu kvetov. Ešte k spojitosti rezu a kvitnutia sa dá všeobecne povedať, že citrusy rodia skôr na vodorovných výhonoch ako na zvislých. Hrubo rozdeľujeme rez citrusov na výchovný a udržiavací. Výchovným rezom zapestovávame korunu, resp. habitus mladej rastliny. Výchovný rez prevádzame prvé 3-4 roky, po ktorých by sme mali dosiahnuť výsledný vzhľad citrusu a potom už nasleduje rez udržiavací. Týmto rezom udržiavame rovnováhu medzi prírastkami a rodivosťou. Snažíme sa rezať tak, aby koruna bola vzdušná a svetlo sa mohlo dostať aj do vnútra koruny. Niektoré citrusy majú tendenciu tvoriť peknú korunu aj bez našich výraznejších zásahov (npr. fortunelly), niektoré druhy potrebujú rez výraznejší. Pekný popis ako rezať napísal Milan (NICK: citrusarmilan) v našom diskusnom fóre, tak všetkým odporúčam prečítať si jeho rady získané dlhoročnými skúsenosťami pestovania citrusov.Ad
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach

Ad