• Svet exotických rastlín

Kumkvát - Citrus japonica Thunb. (V minulosti rod Fortunella )

Kumkvát (niekedy označovaný v slovenčine), alebo aj kumquat je označenie citrusom príbuzného rodu, resp. v dnešnej dobe už znovu klasifikovaného ako druh rodu citrus. Je to ztálezelený krík, resp. menší strom pomalého rastu. Listy kopijovité, tmavozelené. Kvety menšie biele rastúce jednotlivo, resp. v zhlukoch. Koruna je kompaktná hustá, vetvičky zväčša bez tŕňov. Plody sú veľmi malé, oranžové guľovité resp. oválne podľa druhu, resp. odrody, plody sa jedia aj s kôrou ktorá je sladká naproti tomu dužina je kyslá. Vďaka svojmu kompaktnému vzrastu sa hodia na bytové pestovanie, dajú sa pestovať aj ako bonsaje. Bežné pôvodné kumquaty sú značne odolné voči chladu (podľa zdrojov znesú teploty až do -10st). V dnešnej dobe sa pestuje najmä v Číne, južnom Japonsku a na Tajvane, tropická forma sa rozšírila hlavne do Malajzie. Inde sa pestuje hlavne ako okrasná rastlina od druhej polovice 19-teho storočia.

Ad

História a pôvod kumkvátov

Predpokladá sa, že kumquaty majú pôvod v Číne. V Čínskej literatúre je opísaný v roku 1178. V Európskej literatúre je prvý krát zmienený v roku 1646, Portugalským misionárom, ktorý pôsobil 22 rokov v Číne. V roku 1712 boli kumquaty začlenené do zoznamu rastlín pestovaných v Japonsku. Pomenovanie kumquat pravdepodobne pochádza zo starého čínskeho pomenovania chin kan, čo v preklade znamená "zlatý pomaranč." V Japonsku sa toto ovocie pestovalo po stáročia a označenie „kin kan“ ma rovnaký význam. Prvý krát bol odborne opísaný Carl Peterom Thurberg-om v roku 1784.

Fortunella japonica

Plod Fortunella japonica


Zaradenie Fortunelly

Carl Peter Thunberg pôvodne kumkváty zaradil do druhu Citrus japonica v jeho knihe Flora Japonica (1784). Až v roku 1915 ich Walter T. Swingle preklasifikoval a vytvoril nový rod Fortunella (Pomenovaný na počesť Roberta Fortune-ho). Toto preklasifikovanie bolo na základe niektorých odlišných morfologických znakov s väčšinou ostatných citrusov. Rod fortunella obsahoval 7 druhov a to: F. japonica, F. margarita, F. crassifolia, F. hindsii, F. obovata a F. polyandra, ako aj nedávno opísaná F. bawangica. Rod fortunella bol preklasifikovaný a znova zaradený do rodu citrus v “diele” The Flora of China (David J. Mabberley 2008 - Fl. China 11: 90–96. 2008). Takže v súčasnej dobe je kumkvat klasifikovaný ako jeden druh Citrus japonica v rode citrus. Takže v dnešnej dobe v minulosti jednotlivé druhy rodu Fortunella npr. Fortunella japonica, F. obovata atď. sú odrody druhu C. japonica.

Odrody (v minulosti samostatné druhy)

Tu je prehľad najznámejších odrôd C. japonica:

  • Citrus japonica Thunb. 'Nagami' - v minulosti Fortunella margarita (Lour.) Swingle (Je nazývaný aj ako oválny kumkvat)
  • Citrus japonica Thunb. 'Marumi' – v minulosti Fortunella japonica (Thunb.) Swingle (je nazývaný aj okrúhly kumkvát)
  • Citrus japonica Thunb. 'Meiwa' – v minulosti Fortunella crassifolia Swingle (Je pravdepodobne kríženec kumkvatov 'Marumi' a 'Nagami'
  • Citrus japonica Thunb. 'Hongkong' – v minulosti Fortunella hindsii (Champ. ex Benth.) Swingle (hongkongský kumkvát)
  • Citrus japonica Thunb. 'Malayan' – v minulosti Fortunella polyandra (Ridl.) Tanaka
  • Citrus japonica Thunb. 'Fukushu' – v minulosti Fortunella obovata Tanaka
  • Citrus japonica Thunb. 'Centennial Variegated '- v minulosti Fortunella margarita Swingle 'Centennial Variegated '

Ďalej je známich a pestovaných viacero krížencov C. japonica. Ako sú npr. Sunquat (Lemonquat) Mandarinquat 'Indio', Mandarinquat 'Nippon', Limequat Citrus × floridana, Limequat 'Eustis', Faustrime, Citrangequat Citrus × georgiana, Citrangequat 'Thomasville' a asi najznámejši resp. v nádobách najviac pestovaný Calamondin, ale aj mnoho ďalších hybridov.

Fortunella japonica

Celkový pohľad na citrus

Fortunella japonica

Kvitnúci kumquat - kvitne v zhlukoch

Fortunella japonica

Kvitnúci kumquat

Fortunella japonica

Kumquat v reze

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach

Ad