Všetky rastlinky môžeme rozmnožovať vegetatívne a generatívne. Vegetatívne rozmnožovanie je rozmnožovanie pomocou častí matičnej rastliny. Generatívne rozmnožujeme pomocou semien. Nie pre každú rastlinu je vhodná jedna aj druhá metóda a rastlinky rozmnožujeme buď jedným spôsobom prípadne druhým. Len niektoré rastliny môžeme rozmnožovať oboma metódami so získaním uspokojivých výsledkov.
Týmto spôsobom sa rozmnožujú rastliny pri ktorých je aj týmto spôsobom zaručený skorší nástup rodivosti a kde je zaručená kvalita takto získaných plodov. Používa sa pri šľachtení rastlín, ale predpokladám že nikto z čitateľov týchto stránok sa šľachteniu venovať nechce takže tieto informácie budú len všeobecné. Zasadením semienok získavame hlavne podpníky pre štepenie citrusov. Prípadne niektoré ďalšie rastlinky je možné množiť aj týmto spôsobom. Sú spomenuté na mojich stránkach, je to npr. rajčiakovec poprípade aj psydium ale aj iné kde výsledok získaných rastlín je uspokojivý. Semienka vysievame do výsevného substrátu a ten udržujeme stále vlhký. Po vyklíčení a objavení sa niekoľkých pravých lístkov môžeme rastlinky odsádzať do jednotlivých pestovateľských nádob. Rastlinky ktoré majú jemnú koreňovú sústavu sadíme osobitne aby sme pri presádzaní nepoškodili korene. O tom ako hlboko semienka zasadiť a akú teplotu udržiavať sa dočítame pri jednotlivých rastlinkách poprípade v literatúre. Vo všeobecnosti sa dá povedať že semienka by sme nemali sadiť príliš hlboko (cca 1 cm) a teplotu by sme mali udržiavať v rozmedzí 22-26°C pri stále vlhkom substráte. Dávame ešte pozor na plesne ktoré nám v tomto prostredí môžu začať vznikať a mladé rastlinky môžu poškodiť poprípade zahubiť.
Týmto spôsobom získavame rastliny totožné s materskou rastlinou ktoré skoro nastupujú do rodivosti. Vo všeobecnosti je nevýhodou slabší koreňový systém a to že rastlinka nie je aklimatizovaná prostrediu tak ako semenáčik. Existuje viacero metód dopestovania si rastlinky z odrezkov. Ja tu spomeniem len jednu metódu a to zakorenenie v odrezku v substráte. V niektorých prípadoch môžeme odrezky zakoreniť aj vo vode. Takto zakoreňujeme npr. odrezky pepína, ktoré nám vytvoria v pohári s vodu bohaté korene. Na rozmnožovanie potrebuje odrezok s dvoma pármi listov. Spodný pár listov odrežeme a vrchné listy ponecháme prípadne ak sú väčšie zmenšíme ich o polovicu prípadne 2/3 ich pôvodnej veľkosti. Týmto zabránime nadmernému odparovaniu vody cez listy. Ďalej odrezok skrátime pod spodnými púčikmi na menej ako 1cm a spodok odrezku zasypeme práškovým stimulátorom zakorenenie prípadne namočíme rastlinku do tekutého stimultora podľa návodu výrobcu. Potom odrezok zapichneme do vlhkého substrátu (najlepšie špeciálny sibstrát na zakoreňovanie) a rastlinku prikryjeme fľaškou prípadne sáčkom aby sme získali prostredie so zvýšenou vlhkosťou. Ďalej odrezok pravidelne rosíme a sem-tam vyvetráme fľašu prípadne sáčok. Snažíme sa udržiavať rovnomernú teplotu (cca. 22-25°C). Takto by mala rastlinka zakoreniť v priebehu niekoľkých týždňov. Keď sa objavia nové výhonky môžeme fľašu odstrániť a ďalej pestovať. Toto je najjednoduchší spôsob získania rastliniek z odrezkov, ďalej existujú aj iné postupy a metódy, ale o tých sa dá dočítať v špecializovanej literatúre.
Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.
Čítajte viacOkrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.
Čítajte viacNájdete nás aj na sociálnych sieťach