• Svet exotických rastlín

Zavlažovanie citrusov

Často sa javí ako najťažšie odhadnúť množstvo a správnu periódu polievania citrusov. Vyžaduje to určitú skúsenosť odhadnúť správne moment kedy polievať. Pomôcť nám môžu rôzne merače pôdnej vlhkosti, ktoré sú dnes dostupné. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že niekedy je menej viac. Veľa začínajúcich citrusárov a pestovateľov rastlín dopláca na prehnanú starostlivosť a nadmerným polievaním spôsobia zahnitie koreňov a tým úhyn celej rastlinky. Neexistuje žiadne univerzálne pravidlo ako často polievať a koľko vody použiť. Závisí to od veľkého množstva faktorov, ako je okolitá teplota, vlhkosť vzduchu, samotné zloženie substrátu, veľkosť nádoby, veľkosť rastliny atď.

Ad

Spôsobov ako rastliny zavlažovať je viacero, pre rastliny v menších nádobách môžeme celú nádobu ponoriť do vody, počkať dokedy sa nasiakne vodou a potom vybrať, po určitej dobe vylejeme z misky vodu, ktorá do nej vytečie. Ďalej môžeme polievať klasicky z vrchu, vtedy sa snažíme, aby sme zaliali celý obvod nádoby a voda bola v celom objeme. Ak je substrát príliš suchý dávame pozor, aby voda nepretiekla len v medzere popri okraji nádobou a polejeme radšej na 2 krát. Ďalšou z možností, ako polievať je polievanie zospodu - podmokom, vodu lejeme do misky. Okrem polievania substrátu nezabúdame ani na rosenie listov, hlavne počas zimných mesiacov kedy býva v bytoch najnižšia vzdušná vlhkosť.
Pre pestovateľov s nedostatkom času je v dnešnej dobe možné použiť rôzne samozavlažovacie pestovateľské nádoby, kde sa o polievanie nemusíme starať dlhšiu dobu.

Ďalším faktorom pri polievaní je teplota vody, vždy sa snažíme použiť vodu o málo teplejšiu od teploty vzduchu. Nikdy nepolievame príliš studenou vodou, pretože týmto môžeme rastline spôsobiť šok. Na zalievanie používame jedine mäkkú vodu - najlepšie dažďovú, ak túto možnosť nemáme vodu z vodovodu necháme odstáť pred polievaním aspoň na 24h.

Zavažovanie citrusov

Okrem zalievania nezabúdame aj na rosenie listov, hlavne pri nízkej vzdušnej vlhkosti


  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach

Ad