• Svet exotických rastlín

Presádzanie citrusov

Presádzanie patrí k ďalšej nevyhnutnej činnosti pri pestovaní zdravých, vitálnych a vzrastlých rastlín citrusov. Citrus po presadení získa priestor pre rast koreňov a samozrejme aj nový výživný substrát pre ďalší rast. Presádzame obvykle 1x za rok a to v predjarnom období. V prvých rokoch pestovania môžeme presadzovať aj 2x počas roka. Vždy presádzame do nádoby o rád väčšej (cca. 2cm), ako bola pôvodná nádoba. Nepresádzame hneď do príliš veľkej nádoby, pretože v tomto prípade citrus dobre neprekorení substrát. Najvhodnejšie pre pestovanie sú vyššie kvetináče, kde majú korienky dostatočný priestor na vertikálny rast. Presádzať by sme mali keď koreňový systém prekorení nádobu, kde citrus pestujeme. Keď vidíme že korienky trčia zvrchu nádoby prípadne vyrastajú cez odtokové otvory, je čas na presadenie.
Takže ako postupovať pri presádzaní? Je to pomerne jednoduché. Pripravíme si novú nádobu (samozrejme väčšiu od pôvodnej), ďalej pestovateľský substrát, drenážnu vrstvu (hrubšie kamienky, keramzit, prípadne nalámanú tehlu).


Ad

Pri presádzaní postupujeme tak, že vyklopíme z pôvodnej nádoby rastlinku, uvoľníme ju poklepaním po kvetináči. Po tom ako máme voľný koreňový bal ho skontrolujeme, prípadné zahnité, alebo suché korienky poodstrihávame. "Ranky" môžeme zasypať rozdrveným dreveným uhlím. Do novej nádoby dáme na dno drenážnu vrstvu, ktorá je dôležitá preto, aby citrus "nestál vo vode", ale aby prebytočná voda odtiekla do misky pod kvetináčom. Potom prisypeme substrát a do stredu nádoby umiestnime presádzanú rastlinu, ktorú obsypeme substrátom. Substrát nezabúdame pritlačiť. Citrus musí byť zasadený minimálne do hĺbky, ako bol pred presadením.

Presádzanie citrusov

V prvom rade opatrne vyberieme citrus z pôvodnej nádoby, tak aby sme nepoškodili korene. Kvetináč otočíme hore-dnom a poklepeme po spodnej časti. Skontrolujeme korene či nie sú zahnité a či je súčasná nádoba dobre prekorenená.

Presádzanie citrusov

Pripravíme si novú nádobu - samozrejme o trochu väčšiu ako bola predchádzajúca. Na dno nezabudneme nasypať drenážnu vrstvu, aby korene "nestáli vo vode"

Presádzanie citrusov

Na drenážnu vrstvu nasypeme substrát a umiestnime do stredu rastlinu.Presádzanie citrusov

Obsypeme dookola novým substrátom, tak aby sa substrát dostal ku koreňom.

Presádzanie citrusov

Substrát z vrchu jemne pritlačíme, aby rastlina pevne stála v nádobe.

  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach

Ad