• Svet exotických rastlín

Živočíšni škodcovia citrusov

Roztočce (svilušky)

Tento škodca patrí hlavne v bytových podmienkach k jednému z najčastejších. Problémy s roztočcami sú spôsobené prostredím v ktorom rastlinky pestujeme. Svilušky pre svoj rast a rozmnožovanie potrebujú suché a teplé prostredie, takže bytové podmienky sú ideálnym miestom pre ich život. Roztočce sú drobné pavúčiky ktoré sajú zväčša na spodnej strane listov. „Pavúčikovia“ sú veľmi malí ich veľkosť je do 0,7 mm, takže sú voľným okom takmer neviditeľní. Zbadáme ich podľa prejavu a to sú svetlé striebristé, žltohnedé, alebo bronzovohnedé fľaky na vrchnej strane napadnutých listov spôsobené satím štiav. Neskôr ich spozorujeme podľa drobných pavučiniek na koncoch konárikov, prípadne zasychaním mladých výhonkov. Dokážu sa premnožiť veľkou rýchlosťou, preto už pri prvotnom spozorovaní musíme zasiahnuť. Bohužiaľ dokážu citrus, ale aj inú rastlinu úplne zničiť. Ak už na koncoch výhonkov spozorujeme pavučinky, vtedy je už sviluška zväčša premnožená. Existuje viacero metód boja proti týmto škodcom. Existujú biologické metódy ničenia pomocou dravých roztočov ktoré svilušky napádajú, avšak táto metóda je účinná len ak rastliny nie sú príliš napadnuté. Účinnejšou metódou je použitie chemických prípravkov. Osvedčený je napríklad prípravok OMITE 30W, ktorý treba použiť opakovane, aby sme zničili aj novovyliahnuté jedince. Treba si dôkladne prečítať informácie na prípravku a bezpodmienečne dodržať ochrannú dobu. V dnešnej dobe existuje viacero chemických prípravkov na ničenie roztočcov. Tieto prípravky sa nazývajú akaricídy. Pri veľkom premnožení sa snažíme časti škodcov zbaviť aj mechanickou cestou a to prúdom vody a až potom použijeme chemickú ochranu. V prípade opakovaného napádania musíme prípravky meniť, pretože po niekoľkých generáciách roztoče sú voči jednému prípravku rezistentné.
Existuje viacero druhov roztočcov npr. roztočec chmeľový (Tetranychus telarius), roztočec ovocný atď. Prejavy napadnutia sú však podobné.

sviluška

Takto vyzerá roztočec pri veľkom zväčšení, vidieťtu aj vajíčka. Roztoč v strede meria cca 0,1 mm, takže voľným okom je neviditeľný

sviluška

List poškodený satím roztočcov

Ad

Vošky

Vošky sú ďalším zo škodcov ktoré napádajú bytové (ale nie len bytové) kultúry citrusov, ale samozrejme aj iných rastlín vo veľkej miere. Vošky škodia na rastline satím štiav z listov. Napadnutá rastlina zastavuje rast výhonov, oslabuje sa rast, rastlina zhadzuje listy. Ďalším veľmi významným negatívom pri napadnutí voškami je to, že vošky vylučujú šťavy (tzv. medovica) a na týchto šťavách sa neskôr šíria rôzne hubové choroby. Vošky sú aj roznášačmi vírusových chorôb. Ochrana môže byť mechanická v začiatkoch napadnutia, ale s veľmi neistým výsledkom. Existujú aj viaceré biologické spôsoby ochrany pred voškami. Samozrejme bojovať proti voškám môžeme použitím širokého spektra insekticídnych prípravkov.

Molice

Je to drobný hmyz s bielymi krídlami. Môžeme ho poznať aj pod bežným názvom biele mušky. Molica sa živý satím štiav rastlín a tým tieto poškodzuje. Nepriamo škodí vylučovaním medovice (na ktorej sa vznikajú hubové choroby) a prenosom vírusových ochorení. Pri premnožení sa na spodnej strane listov vyskytuje vo veľkom množstve. Pri dotyku rastliny húfne odlietajú. Pri použití chemického postreku je nutné tento opakovať, aby sme zahubili aj novoliahnuce sa jedince. Existuje aj biologická ochrana pomocou dravého hmyzu. Existuje viacero druhov ktoré sa vyskytujú a škodia, sú to hlavne molica skleníková, molica tabaková, ale aj ďalšie.

molica

Takto vyzerá molica

Smútivka

Táto drobná čierna muška je častým problémom pri pestovaní v bytoch. Čierne mušky vyletujú z kvetináčov. Veľmi často si ju donesieme spolu so substrátom v ktorom sú vajíčka tohto hmyzu. Veľmi dobre sa jej darí vo vlhkých rašelinových substrátoch. Rastlinám škodia larvy v pôde a to požieraním mladých korienkov. Škodcu zistíme jednoducho pri použití žltých lepových dosiek, ktoré nám pomôžu aj s redukciou dospelých jedincov smútivky. Prevenciou je nepremokrovanie substrátov. Výskyt škodcu zredukujeme aj prisušením, potom sa snažíme rastliny polievať skôr zospodu – podmokom. Pri chemickej ochrane sa sústredíme na zničenie lariev a to preliatím substrátu vodou s insekticídnym prípravkom.

smútivka
p class="top para">Takto vyzerá smútivka

smútivka
p class="top para">Detail smútivky


Štítničky

Malé larvy sú pohyblivé, ale dospelé jedince ostávajú na jednom mieste a vytvárajú si štítok. Hlavne preto je ochrana zložitejšia, pretože štítok je voskovitý prípadné použitá chemická ochrana sa ťažšie dostáva ku škodcovi. Tento škodca je na citrusoch jeden z najčastejších. Pri miernejšom napadnutí sa snažíme dospelé jedince odstraňovať mechanicky.

Puklice

Larvy sú pohyblivé, ale dospelé jedince ostávajú na jednom mieste podobne ako štítničky. Vytvárajú medovicu, takže okrem satia štiav škodia aj zanášaním hubových chorôb na citrusy. Podobne ako štítničky sa snažíme dospelé jedince odstrániť mechanicky.

Puklice

Puklicami napadnutá rastlinka

  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach

Ad