• Svet exotických rastlín

Fyziologicke poruchy citrusov

Fyziologické poruchy pri pestovaní bývajú spôsobené nevhodnými postupmi pri starostlivosti o rastliny. Tie sú spôsobené nedostatkom, prípadne prebytkom niektorých základných živín, prípadne základných činiteľov potrebných pre rast. Zo živín sú to základné prvky (NPK - dusík, fosfor, draslík), ale aj stopové prvky (najčastejšie nedostatok železa – chloróza, ale aj ďalšie). Ďalej problémy môžu byť spôsobené nedostatkami vedúcimi k tomu, že rastlina tieto látky nemôže vstrebať v dostatočnom množstve. (napr. Nesprávne pH substrátu...). Ostatné činitele sú: svetlo, teplo, substrát (napr. pH) a samozrejme voda.

Základné činitele

Svetlo

-

nedostatok svetla vedie k opadu listov. Výhonky sú tenké, veľkosť listov sa môže zväčšovať. Rastlina sa „ťahá“ za svetlom. Slnečný úpal zase vedie k „spáleniu listov, na listoch sú škvrny spálené od slnka. Prevencia, je pri nedostatku svetla rastlinu dať čo najbližšie k oknu. Naopak spáleniu hlavne počas letných horúčav, ale aj na jar keď citrusy ešte nie sú privyknuté zvýšenej slnečnej aktivite pritieňujeme (žalúziami, roletami,...)


Ad

Teplo

-

Pozor musíme dávať na príliš nízku, ale aj vysokú teplotu. Najnižšia teplota ktorú citrusy znesú sa líši od druhu k druhu. Vo všeobecnosti (okrem niektorých tropických druhov) znášajú dobre počas zimného kľudu teploty blížiace sa k 0°C. Niektoré odolnejšie druhy znesú aj mierny mráz (podpník poncirus trifoliáta zvyšuje chladuvzdornosť).
Naopak samozrejme citrusom nesvedčia ani teploty vysoké. Pri teplotách nad 30°C zastavujú rast, a teploty okolo 50°C už rastliny poškodzujú. Takže hlavne počas leta za oknom a v skleníku, treba na toto myslieť a rastliny pritieňovať. Pozor aj na prehriatie koreňového balu (slnko svietiace na nádobu v ktorej citrus pestujeme.


Voda

-

Nedostatok vody sa na rastlinách prejavuje vädnutím listov, listy sa stáčajú dovnútra. Pri častom preliatí listy hnednú a dochádza k ich opadu. To je spôsobené postupným zahnívaním koreňov.


Substrát

Vhodné zloženie pestovateľského substrátu má výrazný vplyv na prosperovanie, prípadne naopak „živorenie“ rastlín. Zloženie substrátu môže priamo ovplyvňovať schopnosť rastliny prijímať živiny.

Základné živiny

NPK


Mikroprvky
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach

Ad