• Svet exotických rastlín

Aloe Vera (Aloe vera(L.) Burm.f.)

Aloe Vera

Určite každý z Vás počul o jej liečivých účinkoch, ale aloe je zaujímavá aj ako okrasná rastlina.
Aloe Vera je teplomilná sukulentná rastlina z mäsitými listami – obsahujúcimi „liečivý gél“. Listy môžu mať po okrajoch a aj na špici ostne. Aloe Vera pochádza čeľade asfodelovitých, ktorá obsahuje veľké množstvo druhov. U nás sa najčastejšie pestuje Aloe pravá (Aloe Vera Barbadensis), ktorá je asi najvhodnejšia pre tých, ktorý hľadajú jej liečivé účinky. Listy môžu dorásť až do 1 metra, ale to len vo voľnej pôde. V kvetináči bývajú max 30-40 cm. Ďalej u nás veľmi často pestovaným druhom je Aloe stromovitá (Aloe arborescens). Podľa dostupných informácií nie sú jej liečivé účinky slabšia ako u aloe pravej. Rastlina je menšia a rastie viac do „výšky“, má aj užšie listy, ktoré ale takisto obsahujú liečivý „gél“. Rastlinku aloe vera si môžeme kúpiť vo viacerých záhradkárstvach, prípadne kvetinárstvach. Kvalitné zdravé Aloe si môžete objednať aj online z e-shopu www.citrus-shop.cz, konkrétne rastlinky nájdete na nasledujúcich linkoch: 6-ročná aloe, prípadne menšia rastlinka.

Aloe stromovitá

Aloe stromovitá

Aloe vera - pravá aloe

Aloe Vera - pravá Aloe

Pestovanie aloe vera

Je to sukulentná rastlina pochádzajúca zo subtropických a tropických oblastí, takže tomuto musíme prispôsobiť aj pestovateľské prostredie u nás. Rastliny Aloe pestujeme v priepustnom piesčitom substráte, na dno nádoby nezabudneme dať drenážnu vrstvu, aby nám rastlina nestála vo vode a prebytočná voda mohla odtiecť. Rastlinu pestujeme na slnečnom mieste, na jar trochu pritienime, aby nemala rastlinka šok po zime z priameho slnečného úpalu. Nemala by byť umiestnená v permanentnom prievane. Polievame (Krhličky na polievanie) opatrne až keď je substrát preschnutý, nezabúdame, že je to sukulentná rastlina a prílišná zálievka ju môže nenávratne poškodiť. V zime Aloe vyhovuje umiestnenie v miestnosti z nižšou teplotou okolo 10°C (mala by zniesť pokles teploty k 5°C), avšak nie je to podmienka a bez problémov môžeme prezimovať aj v byte, pri izbovej teplote. V zime obmedzíme zálievku a hlavne ak zimujeme v chlade polievame minimálne. Rastlina Aloe rastie intenzívne a preto musíme rastline prispôsobiť aj veľkosť nádoby na pestovanie – presádzame zvyčajne každý rok. (Kvalitné kvetináče za výhodné ceny môžete nájsť napríklad tu) Počas vegetácie prihnojujeme raz za 2-3 týždne, najlepšie špeciálnymi hnojivami na kaktusy.


Rozmnožovanie Aloe Vera je podobne ako aj pestovanie veľmi jednoduché. Rozmnožovať môžeme semenami, ktoré vysievame na jar. Zasiate semená udržiavame pri teplote okolo 22°C. v mierne vlhkom výsevnom substráte. Jednoduchšie ich však množíme odrezkami. Aloe a hlavne stromová Aloe vyháňa veľké množstvo výhonkov, ktoré jednoducho odsádzame. Ak sme oddelili výhonok a vznikla nám rana, túto necháme 1-2 dni zaschnúť, prípadne zasypeme dreveným uhlím a potom zasadíme. Takto odsadená rastlinka nám potom veľmi rýchlo rastie.

Postup ako získať "gél" z listov

Aloe list

Detail na listy Aloe

Aloe očistenie

Odrežeme, alebo odtrhneme list Aloe

Aloe spracovanie

Gél v reze listu Aloe


Aloe spracovanie

List položíme na rovnú podložku a rez vedieme po spodnej časti listu, tak aby sme odrezali zelený obal listu

Aloe spracovanie

List otočíme a rovnako zelený obal listu zrežeme z druhej strany listu.

Aloe spracovanie

Takto nám ostane, len gél z Aloe, ktorý už použijeme podľa vlastného uváženia



Ad
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach

Ad