Táto rastlina patrí do čeľade broméliovitých a jej latinský názov je Ananas comosus. Pochádza z trópov južnej Ameriky, ale odtiaľ sa rozšíril do najrôznejších tropických a subtropických oblastí sveta. Existuje veľké množstvo kultivarov, ktoré sa od seba líšia veľkosťou, tvarom, farbou, chuťou, ale aj ďalšími parametrami.
Pestovanie ananásu zvládne aj začínajúci pestovateľ a nie je vôbec náročné. Výhodou ananásu je aj jednoduchá možnosť zadováženia si rastlinky. Každého určite poteší keď sa mu podarí vypestovať si plodiacu rastlinu zo zakúpeného plodu. Pre tých menej trpezlivých, prípadne tých ktorý majú nedostatok času je možné si kvalitné rastliny ananásu zakúpiť napríklad v e-shope www.citrus-shop.cz. Presný návod na zakorenenie môžete nájsť v spodnej časti tejto stránky, pre názornosť je doplnený o fotografie. Podrobnejší návod s väčším počtom fotografií nájdete tu ). Teraz skôr o všetkých možnostiach získania rastlinky. Takže prvou metódou ako rastlinky získať je zakorenením vrcholovej ružice z plodu (o tom ako som sľúbil neskôr). Ďalej rastlinka ananásu tvorí odnože jednak podzemné, z tých sú rastlinky najkvalitnejšie a ďalej odnože ktoré rastú v podpazuší listov. A ešte jedna metóda a to je zasadenie semien. Asi málokto z vás videl v ananáse semienka, ale je to spôsobené tým že sa pestujú monokultúry kde nedochádza k opeleniu. Ale z času na čas k opeleniu dôjde a v ananáse nejaké tie semienka nájsť môžeme. Ak sa teda zaradíte medzi tých „šťastlivcov“ ktorým sa semienko v plode podarí nájsť môžete vyskúšať aj túto metódu. O pestovaní rastliny z výhonkov ale toľko že treba počkať kým výhonok ako tak zmocnie a má aspoň 4-5 lístkov (možno by stačilo aj menej) a zopár korienkov. Vtedy výhonok opatrne od rastliny oddelíme (ostrím vydezinfikovaným nožom), ranu môžeme zasypať rozdrveným dreveným uhlím (aby nezačalo od ranky hniť) a mladú rastlinku môžeme zasadiť do pripraveného substrátu. Na pestovanie používame ľahký výživný substrát, vhodný je mierne kyslý. Na dno kvetináča (Kvalitné kvetináče za výhodné ceny môžete nájsť napríklad tu) môžeme dať drenážnu vrstvu. Nádoba na pestovanie nemusí byť veľká pretože ananás korení plytko a koreňová sústava nie je rozsiahla. Počas vegetačnej sezóny hnojíme pravidelne. Teplotu počas vegetácie vyžaduje nad 20 °C najviac mu vyhovujú teploty medzi 25-32°C. Údajne pri teplote nad 32st zastavuje rast. Zalievame tak, aby bol substrát mierne vlhký a nezabúdame zalievať aj do stredu ružice. V zime vyhovujú nižšie teplotu cca. 15°C, znesie aj kratší pokles teploty, avšak dlhodobé nízke teploty rastlinku zabijú. V zime to netreba preháňať ani s vodou ako u všetkých rastliniek treba zálievku v zime obmedziť. Ak máme väčšiu rastlinu tak výrazným obmedzením zálievky v zime docielime zakvitnutie ananásu na jar. Kvitnúť rastlinu môžeme donútiť aj zalievaním rastliny v zimnom období acetylénovou vodu (tú získame tak že necháme prebublať acetylén cez fľašu poprípade rozpustením karbidu vápnika vo vode – konkrétne 8g karbidu vápnika na liter vody). Keď ide ananás kvitnúť treba prestať polievať do stredu ružice. Kvitnutie rozpoznáme že začínajú vzrastať zo stredu stále menšie a menšie lístky a sú červenkasté.
Ešte jedna vec k prostrediu, pre pestovanie a to je nárok na svetlo – rastlinky vyžadujú veľa svetla ,avšak treba dávať pozor na priamy slnečný úpal. Ak ananás vystavíme úpalu tak reaguje sčervenaním listov. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že rastlinky bez dostatku svetla živoria a pri nich sa veľmi ťažko dočkáme plodov. Rastlinám nevadí premiestňovanie, takže nie je problém počas sezóny aj viac krát zmeniť miesto kde máme rastlinku umiestnenú.
Tak asi toľko o podmienkach pre pestovaní ananásu. Len by som to zhrnul že pestovanie nie je vôbec náročné a zvládne ho aj začínajúci pestovateľ. Je to ideálna rastlina práve pre začínajúcich pestovateľov exotických rastliniek.
1. zakúpiť kvalitný plod (zreteľ treba dať na ružicu). Listy by nemali byť zvädnuté, mali by byť sýto zelené nezaschnuté. A veľký pozor si treba dať na to aby nebol vyrezaný stred ružice!!!
2. Čo najskôr po zakúpení ružice sa ju snažíme „spracovať“. Začneme tak že ružicu vykrútime z plodu (ide to veľmi jednoducho), na ružici ostane malý kužeľ z plodu.
3. Očistíme spodnú časť ružice od lístkov (cca 2cm).
4. Odrežeme spodnú časť „kmienka ktorý nám vznik otrhaním lístkov aby sme sa dostali do drevnatejšej časti (po obvode uvidíme malé krúžky z ktorých neskôr vyrastú korene).
5. Teraz si pripravíme nejakú fľašu (ja používam 0,5 l plastovú fľašku ktorej odrežem hrdlo) a ružicu vložíme do nej tak aby kmienok voľne visel dole a necháme 2-4 dni zaschnúť. Listy akoby zvädnú a konce sú pozasychané.
6. Nakoniec si pripravíme substrát do kvetináča a ružicu až po lístky zasadíme do vlhkého substrátu. Prekryjeme npr. Plastovým vreckom, poprípade zrezanou PET fľašou a udržujeme vlhký substrát až dokedy nezačnú vyrastať nové lístky zo stredu ružice.
7. Po 2-4 mesiacoch by rastlinka mala zakoreniť. Vtedy odstránime prekrytie a môžeme ďalej pestovať podľa vyššie spomenutých rád. Zakorenenie môže trvať aj dlhšie ako to bolo aj v mojom prípade namiesto toho aby nám pokračoval v raste ružice môžu sa objaviť bočné výhony. Tie po dorastení môžeme odsadiť. Treba byť trpezlivý a zasadenú ružicu pokiaľ nám teda neuhnije alebo neuschne by som nezahadzoval. Chce to trpezlivosť a určite sa dočkáte vlastnej rastlinky ananásu.
8. Pri troche snahy po niekoľkých rokoch sa môžeme dočkať krásneho vlastnoručne vypestovaného ananásu.
Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.
Čítajte viacOkrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.
Čítajte viacNájdete nás aj na sociálnych sieťach