• Svet exotických rastlín

Decaisnea Fargesii - Prsty mŕtveho muža

Decaisnea Fargesii

Ak chcete pestovať naozaj zriedkavú, zaujímavú dekoratívnu rastlinu určite pre Vás bude vhodná Decaisnea fargesii. Táto exotická drevina má svoju domovinu vo východnej Ázii ad Číny po západný Nepál. Decaisnea je opadavý listnatý krík, prípadne stromček dorastajúci do výšky 5 metrov. Zaujme hlavne počas jesene svojimi tmavo modrými, valcovitými plodmi, ktoré vyzerajú naozaj „exoticky“. Podľa týchto plodov dostala táto rastlinka aj svoje nie príliš lichotivé pomenovanie „prsty mŕtveho muža“, prípadne v angličtine niekedy používané označenie modro klobásková rastlina (blue sausage plant. Patrí do čeľade Lardizabalaceae rovnako ako zaujímavá popínavá rastlina Akébia , ktorej plody môže vzdialene pripomínať. V minulosti sa do rodu Decaisnea zaradzoval aj druh D. insignis, avšak dnes je tento považovaný len za synonymum D. fragesii.
Decaisnea má veľmi dekoratívne párnoperovité listy, jemne zelenej farby, niekedy dorastajúce do dĺžky až 90 cm. Jednotlivé lístky sú podlhovasté dlhé 6 až 14cm. Kvitne jednopohlavnými kvetmi, vyrastajúcich na ovisnutých latách dlhých asi 30 cm. Zelenožlé kvietky sa tvoria začiatkom leta. Zo samičích kvetov sa po opelení tvoria valcovité, mechúrikovité plody v zrelosti tmavomodrej, až modročiernej farby. Tvoria sa vždy v klastroch po 3 plody. Toto je spôsobené tým, že každý samičí kvet obsahuje 3 samostatné piestiky a po úspešnom opelení každého jedného sa vytvorí samostatný plod. V zrelosti plody pukajú. Obsahujú priesvitnú rôsolovitú dužinu, ktorá obklopuje ploché čierne semená veľké okolo 1cm. Jeden struk obsahuje okolo 40 semien. Semená sa nejedia a treba ich vypľúvať.

Plody - Prsty mrtvého muža

Plody decaisnea na jeseň na strome (Zdroj: WIKIMEDIA/CC)

Plody - Prsty mrtvého muža

Roztvorený plod decaisnea s dužinou a tmavými semenami (Zdroj: WIKIMEDIA/CC)

Pestovanie a využitie Decaisnea Fargesii, prstov mŕtveho muža

Jedná sa o na zimu pomerne chúlostivú drevinu, takže ju pestujem, skôr v teplejších lokalitách Slovenska. Počas zimného obdobia znesie zaručene teploty okolo -15°C, avšak staršie rastliny podľa niektorých zdrojov aj pod -20°C. Pučí pomerne skoro a je veľmi náchylná na jarné mrazíky, listy dokáže spáliť mráz len niekoľko desatín stupňa pod nulou. Väčší jarný mrazík už poškodzuje aj púčiky. Najlepšie sa jej darí na výslní vo vlhkom, priepustnom substráte, na chránenom mieste. Neznáša presušenie a na priamom slnku je nutné, aby bolo v pôde stále dostatok vlahy. Rez nie je potrebný a na jar odstraňujeme len namrzlé výhonky, prípadne výhonky ktoré nám prekážajú. Kvitne v júni na nových výhonkoch.
Zväčša sa rozmnožuje semenami. Tie treba dôkladne očistiť od dužiny aby sme zabránili plesneniu zbytkov dužiny. Očistené semená vysievame do priepustného vlhkého substrátu. Mladé rastlinky chránime pred nízkymi teplotami, najlepšie keď ich prezimujeme v kvetináči pri teplote nad 0°C. Okrem semenáčikov, môžeme decaisneu množiť koreňovými odrezkami.
Predaj decaisnea, alias prsty mŕtveho muža zabezpečujú niektoré špecializované záhradkárstva. Prípadne si môžeme objednať semienka, ktoré pokiaľ sú čerstvé pomerne dobre klíčia.
Plody sú tmavo modré a ako už názov napovedá naozaj pripomínajú modré prsty. V angličtine sa používa aj pomenovanie ovocie – modré klobásky. Vo vnútri struku sa nachádza rôsolovitá dužina obaľujúca tmavé semienka, pripomínajúca žabie vajíčka. Jej chuť je sladkastá, nie príliš výrazná. Skôr ako pre jedlé plody sa pestuje ako zaujímavá exotická okrasná drevina.
U nás sa pestuje hlavne ako zaujímavá dekoratívna rastlina naozaj neobyklého vzhľadu.


Mohlo by Vás zaujímať:


Prečítajte si o ďalších zaujímavých cudzokrajných rastlinách



  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach