• Svet exotických rastlín

Dužistopka sladká

Dužistopka sladká

Jedná sa o opadavý strom, pochádzajúci z Ázie. Pôvodný výskyt tohto stromu, zriedkavejšie kra je od Japonska, cez východnú Áziu, až po Himaláje, kde rastie až do výšky 2000 m. Odtiaľ sa rozšíril do ďalších kútov sveta ako okrasná, krajinotvorná drevina. Dosahuje výšku 10-30 metrov. Vetvy sú čierne, prípadne tmavo fialové. Listy sú špicaté, lesklé. Začiatkom leta sa na konárikoch objavujú zhluky krémových, prípadne zelenkavých, obojpohlavných kvietkov. Kôstky sa objavujú na koncoch jedlých dužnatých stoniek, ktoré sú využívané ako ovocie.

Dužistopka

Dužistopka sladká

Dužistopka

Dužistopka sladká

Pestovanie a využitie Dužistopky

Na pestovanie nie je príliš náročná, ale vyžaduje si slnečné stanovište. Pestujeme ju skôr v teplejších oblastiach Slovenska, aj keď staršie stromy sú značne mrazuvzdorné. Najvhodnejšie pre pestovanie sú výživné piesčité pôdy, ale vystačí si aj s chudobnejšími pôdami. Nevhodné sú len trvalo zamokrené ílové pôdy. Plodiť začína okolo 8-10 roku, v dobrých podmienkach niekedy aj skôr. Najčastejšie pestujeme zo semienka.

Dužnaté stopky súplodí sú sladké, voňavé a sú jedlé či už surové, alebo po tepelnej úprave. Najchutnejšie sú sušené keď pripomínajú sušené hrozienka. Extrakt zo semien, vetvičiek a mladých listov je možné použiť ako náhradu medu, prípadne ďalej na prípravu vína.
Drevo je pekné a tvrdé a používa sa na drevené konštrukcie, prípadne aj v nábytkárstve. Dužistopka je ďalej využívaná v tradičnej Japonskej, Kórejskej a čínskej medicíne s širokým spektrom účinkov.


Mohlo by Vás zaujímať:


Prečítajte si o ďalších zaujímavých cudzokrajných rastlinách  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach