• Svet exotických rastlín

Gledíčia trojtŕňová

Gledíčia trojtŕňová

Gledíčia trojtŕňová je opadavý strom pochádzajúci z centrálnej časti Severnej Ameriky. Tento strom patrí do čeľade bôbovitých. V Európe sa začína pestovať od 18 storočia. Vďaka nenáročnosti a veľkej odolnosti voči mestskému znečisteniu je to pomerne populárna okrasná drevina. Jedná sa o veľmi rýchlo rastúci strom s riedkou korunou. Listy má pérovité, žltkasté, neskôr svetlo zelené, podobné agátu. Na jeseň sa sfarbujú do žlta. V angličtine sa používa názov medový agát, vďaka sladkej dužine vo vnútry strukoch. Dorastá do výšky až 30 metrov. Je zaujímavý veľkými rozvetvenými tŕňmi vyrastajúcimi z kmeňa a starších konárov. Existujú však aj beztŕnne kultivary. Na jar kvitne nenápadnými bielymi, prípadne žlto-zelenými kvietkami, z ktorých sa vyvinú červeno hnedé, skrútené struky, ktoré sa na konci sezóny zosušia. Dužina na vnútornej strane struku je jedlá. Má výrazné sladkú chuť. Bolo vyšľachtených viacero odrôd medzi dostupné patria napríklad odrody:

  • ‘Sunburst’
  • ‘Skyline’

Gledíčia trojtŕňová

Listy gledíčia trojtŕňová

Gledíčia trojtŕňová

Púčiky kvietkov na gledíčii

Pestovanie a využitie Gledíčie

Najlepšie prosperuje na výslnných miestach s výživným vlhkým substrátom, ale znesie aj suchšie stanovištia. Je vhodná skôr pre teplejšie lokality, ale dospelé stromy sú plne mrazuvzdorné a pestovateľné na celom našom území. Rozmnožovať môžeme zakoreňovaním odrezkov, prípadne štepením na vlastný podpník. Pre okrasné účely je však dostačujúce rozmnožovanie výsevom semien. Semená sú chránené tvrdou šupkou, takže klíčia veľmi ťažko. Pred výsevom je preto vhodné narušiť šupku mechanicky, prípadne sa odporúča namočiť do horúcej vody (cca 90°C) a nechať v nej až pokiaľ voda nevychladne. Následne môžeme vysievať do vlhkého substrátu. Začína klíčiť po niekoľkých týždňoch. Po výsadbe na vonkajšom stanovišti si nevyžaduje starostlivosť. Pomerne dobre znáša rez a veľmi rýchlo regeneruje

Využíva sa hlavne ako okrasná rastlina v parkoch, niekedy vďaka svojim tŕňom aj ako živý plot. Má veľmi tvrdé kvalitné drevo. Domorodými obyvateľmi Ameriky však bola využívaná aj ako potravina, jedla sa priamo sladká dužina z dozretých strukov, prípadne sa zo strukov vyrábala skvasením obdoba piva. Pražené semená boli používané pri osídľovaní Ameriky ako náhrada kávy. Zelené struky môžu byť použité ako krmivo pre dobytok.


Mohlo by Vás zaujímať:


Prečítajte si o ďalších zaujímavých cudzokrajných rastlinách



  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach