• Svet exotických rastlín

Planika obyčajná (Arbutus unedo),

Planika obyčajná

Latinský názov tejto stredomorskej dreviny je Arbutus unedo. V našich záhradníctvach sa najčastejšie môžeme stretnúť s označením jahodový stromček, prípadne jahodovec obyčajný, aj keď rovnaké pomenovanie je používané aj pre tropickú rastlinku psidium cattleianum, prípadne menej často pre strom kudránie. Takže pri hľadaní rastlinky s pomenovaním jahodový strom si treba dávať pozor o akú rastlinu ide. Výskyt Planiky je po celom stredomorskom pobreží, ale rozšíril sa aj do prímorských oblastí Anglicka a dokonca aj Írska, kde sú zimné teploty mierne.
Planika je stálozelený listnatý menší strom, prípadne ker. Listy sú tmavozelené, lesklé 5-10 cm dlhé a 2-3 cm široké so zúbkovaným okrajom. Kvitne bielymi, zriedkavo ružovkastými obojpohlavnými kvietkami, ktoré sa objavujú na rastline už na jeseň. Existuje aj červenokvetá odroda „rubra". Z nich sa vyvíjajú červené, jedlé, guľaté bobule s priemerom 1-2 cm, ktoré dozrievajú až v nasledujúcom roku. V našich podmienkach pri pestovaní vo voľnej pôde sa tak plodov nedočkáme ani v najteplejších oblastiach.

Planika

Zrelé plody Planiky alias jahodového stromčeka

Pestovanie a využitie Planiky

Voľne v pôde ju pestujeme, len naozaj v najteplejších lokalitách, na chránenom stanovišti. Aj tu však často namŕza. Preto je ju vhodné pestovať v nádobe a na zimu prenášať na chladné zimovisko, s teplotou nad 0°C. Počas zimného odpočinku zalievame minimálne a prihnojovanie vynecháme úplne. Pri pestovaní vo voľnej pôde staršie rastlinky dokážu prežiť pokles teploty k -16°C. Pre pestovanie použijeme ľahší výživný substrát s jemne kyslým pH, ale pomerne dobre prosperuje aj vo vápenatom substráte. Dobre znáša aj zasolenie.
Rozmnožujeme semenami, prípadne je možné rozmnožovanie potápaním, alebo zakorenením odrezkov, tu však z nižšou prijateľnosťou. Pri potápaní trvá zakorenenie aj 2 roky. Semená pred výsevom stratifikujeme v chlade aspoň jeden mesiac. Potom vysievame do vlhkého teplého substrátu. Po niekoľkých týždňoch sa začnú objavovať prvé semenáčiky. Ďalšie pestovanie je veľmi nenáročné. Takmer netrpí žiadnymi chorobami, ani škodcami. Plody sú jedlé, avšak nie príliš lahodné, skôr sa používajú spracované. Oberáme ich až keď sú úplne zrelé, tmavočervené a mäkké. Jemne chuťou pripomínajú čerstvé figy. Používajú sa na prípravu džemov, marmelád a na výrobu alkoholických nápojov. Listy planiky sú používané na prípravu čajov a odvarov ako tradičná medicína, pri rôzny problémy.
Význam rastliny je však skôr okrasný ako úžitkový, hlavne v našich podmienkach. Jej drevo je odolné požiarom a tak v Stredomorí obnovuje spálené územia ako jedna z prvých rastlín.

Planika - kvet

Kvety planiky kvitnúce na jeseň


Mohlo by Vás zaujímať:


Prečítajte si o ďalších zaujímavých cudzokrajných rastlinách



  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach