• Svet exotických rastlín

Hurnikaki (Diospyros kaki L.f.)

Hurmikaki

Slovenský názov stromu prinášajúce toto ovocie je Ebenovník rajčiakový. Môžeme sa stretnúť s názvami kaki, churma, prípadne „Sharon“ čo je kultivar vypestovaný v Izraeli. V češtine sa používa pomenovanie pre tento strom Tomel japonský. (Kvalitné rastlinky Hurmi Kaki pestované v nádobách môžete nájsť v e-shope zahradníctva Limbach) Tento strom pochádza z Číny odkiaľ sa rozšíril do ostatných častí Ázie a neskôr aj do Európy. Plody predávané u nás pochádzajú najčastejšie z Talianska, Španielska a Izraela. Ebenovník rajčiakový je opadavý subtropický jedno- alebo dvojdomý strom dorastajúci do výšky 15m s redšou guľovitou korunou. Bolo vyšľachtené veľké množstvo odrôd (uvádza sa až 1000 odrôd). Plody u najrozšírenejších odrodách sa vyvíjajú partenokarpicky, avšak opelenie zlepšuje chuťové vlastnosti. Niekedy sa aj na jednom strome môžeme stretnúť so samčími, samičími a dokonca aj obojpohlavné. U niektorých odrôd je výrazná mrazuvzdornosť takže je ho možné pestovať aj v južných vinohradníckych častiach Slovenska. Stromy sú dlhoveké a rodia 50-80 rokov. Plody sú sploštené guľovité bobule s nápadným štvorcípim kalichom. Šupka je tenká, hladká a lesklá, v zrelosti žltá, oranžová až červená. Dužina je u nezrelých plodov nepríjemnej trpkej chuti (spôsobenej tanínmi), po dozretí je sladká. Je sa hlavne surová dužina, prípadne je možné použiť na kandizovanie.


Hurmikaki

Plod hurmikaki v diele L’Illustration horticole, vol. 18 (1871) [P. Stroobant]

Pestovanie Hurmikaki

Ako naznačuje sekcia v ktorej som túto subtropickú rastlinu zaradil jedná sa o veľmi odolný subtropický strom. Vhodné odrody je možné teda pestovať aj na Slovensku. Je potrebné však zabezpečiť vhodnú polohu, najlepšie miesto chránené pred vetrom a počas silných mrazov zabezpečiť aspoň nejaký stupeň ochrany. Na južnom Slovensku môžeme nájsť niekoľko starších rodiacich semenáčov. U nás je aj dostupná odroda Dunaj vzniknutá z náhodného semenáča. Táto odroda údajne vydrží s miernym poškodením krátkodobo teploty až -24°C. Stromu vyhovuje skôr stredne ťažká zemina, s jemne kyslým pH. Je veľmi náročný na závlahu takže hlavne počas horúceho leta pravidelne polievame a samozrejme dodávame aj výživu. Režeme hlboko v marci až apríli, kvitne na letorastoch z jednoročného dreva. Plody u nás dozrievajú koncom októbra, jedia sa až v plnej zrelosti keď stratia trpkosť.



Ad
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach