• Svet exotických rastlín

Kanadská čučoriedka (Vaccinium corymbosum L.)

Kanadská čučoriedka

Kanadská čučoriedka, známa pod mnohými názvami ako napríklad čučoriedka záhradná chocholíkatá, čučoriedka americká, čučoriedka veľkoplodá prípadne brusnica chocholíkatá. Patrí do rodu brusnica (Vaccinium) v čeľadi vresovcovitých ( Ericaceae).
Jedná sa o severoamerický druh čučoriedky pochádzajúcu z východnej časti Kanady a USA až na juh k Floride. Odtiaľ sa jej pestovanie rozšírilo do mnohých oblastí od celej Európy až do Ázie.
Kanadská čučoriedka je opadavý ker dorastajúci do výšky 1,5-3,5 metra. Vo svojej domovine často vytvára mohutné húštiny. Lesklé, tmavozelené, eliptické listy sú až 5 cm dlhé, na jeseň sa krásne sfarbia do žlta, oranžova a červena. Kvety sú zvončekovité, vyrastajúce v strapcoch na stopkách a majú bielu až svetloružovú farbu. Z kvetov sa vytvára plod - čučoriedka tmavomodrej až fialovej farby s priemerom 6-12mm, teda väčší ako klasické čučoriedky (čučoriedka obyčajná - V. myrtillus). &v porovnaní s čučoriedkou obyčajnou sú úrody podstatne väčšie. Plody dozrievajú v priebehu leta podľa odrody.
Plody kanadskej čučoriedky boli zbierané a používané pôvodnými obyvateľmi severnej Ameriky už pred mnohými stáročiami a boli dôležitou súčasťou ich jedálnička.
Je vyšľachtených mnoho odrôd, ktoré môžeme rozdeliť podľa obdobia kedy prinášajú plody na:

Skoré odrody čučoriedky kanadskej:

  • Duke
  • Patriot
  • Reka
  • Spartan

Stredne skoré odrody čučoriedky kanadskej:

  • Bluecrop
  • Blu-ray
  • KaBluey
  • Northland
  • Chandler
  • Toro

Neskoré odrody čučoriedky kanadskej:

  • Aurora
  • Darrow
  • Elliott
  • Jersey
  • Berkeley

Samozrejme okrem tu spomenutých existuje mnoho ďalších kvalitných odrôd a ponuka sa neustále rozširuje. Pre teplé oblasti subtropického pásma boli vyšľachtené hybridné druhy krížením s druhom Vaccinium darrowii.

Kanadská čučoriedka

Dozrievajúce bobule kanadskej čučoriedky

Pestovanie a využitie kanadskej čučoriedky

Na pestovanie nie je kanadská čučoriedka náročná, avšak je nutné myslieť na to že je to kyslomilná rastlina a pre jej úspešné pestovanie musíme použiť substrát s pH 3,5-4,5 pri vysokom obsahu organickej zložky ešte o trochu vyššie do max. pH 5,0. Bez zabezpečenia tejto základnej požiadavky sa bohužiaľ pestovať čučoriedka kanadská nedá. Toto zabezpečíme tak, že si obstaráme kyslý výživný substrát, ktorý dáme do vopred vyhĺbenej jamy vystlanej fóliou s niekoľkými odtokovými otvormi na dne. Týmto zabránime neutralizácii substrátu okolitou pôdou. Na jednu rastlinku by sme mali rátať aspoň s 50 litrami rašelinového substrátu. Substrát musí byť výživný a dobre priepustný. Čučoriedka chocholíkatá vyžaduje slnečné prípadne polotienisté stanovište. Pôda by mala byť vlhká a to hlavne v dobe nasadzovania a rastu plodov, ale nielen vtedy pretože na vysušení substrátu reaguje veľmi zle. Na to myslíme hlavne počas horúcich letných dní. Okolie čučoriedky pokryjeme mulčovacou kôrou ktorá zabraňuje rastu buriny, ale aj udržuje vlhkosť v substráte.
Na živiny nie je kanadská čučoriedka príliš náročná. Ako hnojivo však vždy používame hnojivá pre kyslomilné rastliny.
Jej pestovanie je vhodné do všetkých klimatických oblastí Slovenska vrátane horských oblastí a horkých dolín. Počas zimy znesie bez poškodenia aj teploty klesajúce pod -30°C.
Rozmnožuje potápaním, rozmnožovanie semenami sa neodporúča kvôli variabilite semenáčov. Preto sa odporúča pestovať len kvalitné odrody získané šľachtením. Predajom takýchto šľachtených rastlín sa zaoberá viacero záhradkárstiev a kvalitnú odrodu kanadskej čučoriedky si je dnes možné jednoducho kúpiť.
Je možné aj pestovanie kanadskej čučoriedky v nádobe. Dodržiavame rovnaké zásady ako pri voľnom pestovaní. Pre pestovanie použijeme väčšiu nádobu. Počas sezóny rastlinu umiestnime na balkón prípadne terasu. V zime doprajeme rastlinke odpočinok v miestnosti s teplotou pod 10°C. Škodcami v našich podmienkach netrpí, občas sa môžu na listoch vyskytnúť hubové ochorenia.

Kanadská čučoriedka má veľmi široké použitie. Najčastejšie sa je surové ovocie, plody sú veľmi kvalitné a chutné plné vitamínom, minerálov a ďalších látok prospešných pre ľudské zdravie.


Mohlo by Vás zaujímať:


Prečítajte si o ďalších "čučoriedkovinách" ako muchovník, prípadne kanadská čučoriedka


Prečítajte si o ďalších drobnoplodých ovocninách


Prečítajte si o rôznych zabudnutých ovocninách zo záhrad našich starých rodičov



  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach