• Svet exotických rastlín

Akninídia (rod Actinidia) - Kivi

Kiwi

Aktinídia (Actinidia), je rod drevín ktorý pochádza z východnej Ázie. Na severe zasahuje až na Sibír a na juhu do Indočíny. Ich plody sú známe ako kivi. Aktinídie sú kríky vysoké až do 6 m, alebo liany dorastajúce až 30 m.
Majú striedavé jednoduché zubaté listy. Kvety bývajú biele, s piatimi okvetnými lístkami. Aktinídie sú väčšinou dvojdomé. Plodom je niekoľko cm veľká bobuľa obsahujúca množstvo malých semien. U väčšiny druhov sú plody jedlé. Väčšina plodov je však menšia ako u nás v obchodoch pestovaných druhov, resp. odrôd. Plody maloplodých kivi skôr pripomínajú u nás pestované egreše. Najvýznamnejšie pre pestovanie sú nasledovné druhy:

  • Aktinídia čínska(Actinidia chinensis) - veľkoplodý druh. Je to druh ktorého plody kivi kúpite v obchodoch. Pre naše podmienky je však nie príliš vhodný. Je ho možné pestovať len v najteplejších regiónoch a na chránených miestach. Počas vegetačného pokoja znesie teploty max. -16st, ale to len vyzreté staršie rastliny. Vhodnejšie na pestovanie u nás aj v chladnejších regiónoch sú maloplodé odrody. Niekedy sa stretneme ešte z označením aktinídia lahodná (Actnidia deliciosa), ktorá sa uvádza ako druh vyšľachtený z divo rastúcej aktinídie čínskej.
  • Aktinídia význačnáActinidia arguta - patrí medzi maloplodé druhy. Tento druh je najmrazuvzdornejší a znáša teploty klesajúce aj pod -30st. Patria sem napr. odrody Issai, Weiki. Rastlina je jednodomá, takže nepotrebujeme opeľovača. Plody oválne veľkosti egreša s hladkou šupkou.
  • Aktinídia kolomiktováActinidia kolomikta - taktiež veľmi odolný druh. Rastlina je dvojdomá, takže vyžaduje opeľovača. Plody sú veľkostne podobné predchádzajúcemu druhu, akurát sú viac oválne. Kvitne skôr ako aktinídia význačná preto je vyššie riziko poškodenia jarnými mrazíkmi.
Drobnolode kiwi

Krásne zrelé plody červeného drobnolodého kivi

Rod aktinídia ako bolo spomenuté pochádza z východnej Ázie, odkiaľ sa dostal na Nový Zéland kde sa jeho pestovanie intenzívne rozšírilo. Tu aktinídia našla ideálne podmienky a bolo tu vyšľachtených nespočet odrôd. Dnes sa pestuje takmer na celom svete v subtropickom prípadne teplejších oblastiach mierneho pásma.


Kiwi

Velkoplode kiwi čínske, vhodné však len do teplých lokalít Slovenska

Pestovanie kivi

Na pestovanie aktinídia nie je príliš náročná. Ako už bolo spomenuté pre naše podnebné pásmo sú vhodnejšie maloplodé druhy, ktoré znášajú bez problémov naše zimy. V južných vinohradníckych regiónoch môžeme pestovať aj veľkoplodé odrody, avšak počas chladnejších zím, je nutná ochrana proti mrazu. Pre pestovanie použijeme ľahší výživný substrát s mierne kyslou reakciou pH 5,5-6. Počas sezóny pravidelne prihnojujeme. Keďže sa jedná o lianu resp. popínavú rastlinu je nutné ju pestovať pri opore a ťahať ju po nej. Nevyhovuje jej slnečný úpal, preto pestovaniu prispôsobíme svetovú stranu a skôr sa snažíme orientovať na západ, resp. pritieňujeme. Inka vo všeobecnosti pestujeme podobne ako vinič. Kivi je nutné tvarovať rezom, v prvom roku zrežeme hlboko za 1-3 ockom aby sme podporili vznik terminálneno výhonku, ďalší rok zapestujeme hlavné výhony a potom skracujeme výhony ktoré nám prehusťujú korunu a staršie nerodivé výhony. Kivi rodí na jednoročnom dreve, tak tomu prispôsobíme rez. Rastlina je dlhoveká a dožíva sa aj 50 rokov . Plody dozrievajú na jeseň, maloplodé odrody zbierame priebežne ako dozrievajú až po príchod mrazov. Veľkoplodé odrody u nás okrem najteplejších rodov dozrieť nestihnú, preto ich zozbierame nedozreté a dozrieť ich necháme pri izbovej teplote. Kvalitné rastlinky kiwi pestované v nádobách, ktoré možno vysádzať počas celého roka, môžete nájsť v e-shope citrus-shop.cz.



Drobnoplode kiwi

Drobnoplode zelene kivi (Actinidia arguta)

Drobnoplode kiwi

Drobnoplode kivi sú chuťovo veľmi podobné klasickým veľkým kivi avšak je ich možné jesť aj so šupkou.



Ad
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach