• Svet exotických rastlín

Kokosovník obyčajný – kokosová palma (Cocos nucifera (L.))

Kokosová palma

Kokosovník obyčajný, alebo aj kokosová palma, je tropická palma pestovaná pre plody – kokosový orech (kokos). Pravdepodobne pochádza z juhovýchodnej Ázie odkiaľ sa rozšírila do celej tropickej oblasti. Pestuje sa na pobrežiach, prípadne v ústiach veľkých riek. Je vysoká až 30 m, kmeň často prehnutý, na vrchole sú až 6 m dlhé listy (stopka dlhá až 1m). Kvety vyrastajúce v dlhých latách, sú samčie aj samičie, žltej farby a sú samoopelivé. Plod kokosovníka je kôstkovica vajcovitého tvaru až 30cm veľká. Semeno (kokosový orech) je obalený tuhým vláknitým obalom hrubým až 5 cm zvonku zeleným. Tento obal pomáha semenu plávať a dodáva mu výživu po vyklíčení. Vo vnútri tuhého semena je dužina a kokosové mlieko ktorého podiel sa pri dozrievaní znižuje na úkor dužiny, avšak úplne nevymizne. Rozmnožuje sa výhradne semenami, ktoré klíčia niekoľko mesiacov až rokov. Využitie kokosovej palmy je veľmi široké. Okrem plodov z ktorých získavame kokosovú múčku, kokosové mlieko a kokosový olej sa využívajú aj ostatné časti rastliny. Zo žltých kvetov sa vyrába sladký sirup, ktorý sa ďalej spracováva na cukor a kokosové víno. Mladé listy sa používajú ako šalát, z dospelých listov je v ich domovine strešná krytina. Široké využitie má aj vláknina ktorá sa používa na výrobu rohoží, lán, prípadne aj ako základ substrátov (pre zaujímavosť veľmi vhodných aj ako súčasť substrátov na pestovanie citrusov). Využitie je však ešte oveľa širšie a je možné zužitkovať takmer celú kokosovú palmu.


Kokosová palma

Kokosová palma s orechmi

Kokosová palma

Vyrastajúca kokosová palma zo semena na pláži

Pestovanie kokosovej palmy

Jedná sa o tropickú rastlinu a preto kokosovú palmu musíme pestovať v adekvátnych podmienkach. V prvom rade zabezpečíme teplotu nad 20°C. V zimnom období teplota na pestovanie môže byť o málo nižšia, okolo 18°C avšak vyhneme sa vystaveniu nižším teplotám. Substrát vhodný na pestovanie kokosovej palmy je hlinito piesčitý, s podielom rašeliny (mierne kyslé pH). Na polievanie používame mäkkú vodu, aby nedochádzalo k zavápňovaniu substrátu. Rastlinu sa snažíme rosiť, pretože neznáša suchý vzduch. (Kvalitné postrekovače za výhodné ceny môžete nájsť napríklad tu)

Ak sa rozhodneme, že chceme kokosovú palmu pestovať, je niekoľko spôsobov ako si rastlinu zadovážiť. Najjednoduchšie je zakúpenie mladej palmy (v dnešnej dobe sú palmy dostupné v záhradkárstvach, prípadne vo veľkých hobby marketoch). Niekedy je možné kúpiť predklíčené semená, ktoré po zakúpení sadíme na ležato do vhodného substrátu (orech by mal byť zahrabaný do polovice). Poslednou a najkomplikovanejšou možnosťou (spojenou z veľkou mierov rizika neúspechu), je pokúsiť sa vypestovať orech zo zakúpeného plodu. Klíčivosť je výrazné znížená tým, že orech je zbavený vláknitého obalu. Podľa niektorých zdrojov je dokonca nemožné dopestovať palmu zo zakúpeného plodu. S trochou šťastia si však aj z takto zakúpeného orechu môžeme dopestovať palmu. Postup je celkom jednoduchý, akurát sa treba obrniť trpezlivosťou. Plod dáme do nejakého nasiakavého substrátu (napr. Rašelina, prípadne kokosové vlákno). Plod položíme na ležato tak, že zhruba 1/3 je v substráte. Zakryjeme igelitom aby sme zabezpečili dostatočnú vlhkosť a udržujeme v teple (min 23°C, ale lepšie je viac). Klíčiť začne po 1-2 mesiacoch, prvý list však môžeme očakávať až po roku. Potom by už tempo rastu malo byť vysoké. Pri klíčení dávame pozor na plesne a preto je dobré použiť vysterilizovaný substrát. Je možné nechať kokosový orech vyklíčiť v igelitovom vreci naplneného vodou. Rovnako je nutné orech udržiavať v teple a po vyklíčení ho zasadiť do substrátu. Veľkosť nádoby prispôsobíme rastline, snažíme sa presádzať každý rok do o niečo väčšej nádoby ako bola pôvodná (Kvalitné kvetináče za výhodné ceny môžete nájsť napríklad tu).
Na záver treba zdôrazniť, že pestovanie kokosovej palmy je veľmi náročné hlavne v bytových podmienkach. A vo väčšine prípadov končí uhynutím rastliny. Ako bolo spomenuté v úvode článku, podmienky pestovania treba priblížiť podmienkam,ktoré má palma v tropickom prostredí, t.j. dostatok svetla, teplo, zvýšená vlhkosť vzduchu... Pri pestovaní na toto všetko musíme myslieť až potom sa môžeme tešiť z krásnej kokosovej palmy v našom príbytku.

Kokosová palma

Takmer dozreté kokosové orechy na palme

Kokosová palma

Kvet kokosovej palmy

Kokosová palma

Kokosová palmaAd
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach