• Svet exotických rastlín

Kardamón obecný (Elettaria cardamomum (L.)

Kardamón

Pod označením kardamón (správnejšie asi kardamóm) sa označujú semená dvoch odlišných rodov a to rod Ellateria a rod Amomum, podobne ako ďumbier a kurkuma patriacich do čeľade ďumbierovitých. Oba rody pochádzajú z juhovýchodnej Ázie. Sú pestované pre tobolky vretenovitého tvaru s trojuholníkovým prierezom obalené tenkým papiernatým plášťom, obsahujúcich malé čierne semená. Tobolky rodu Elettaria sú svetlo zelené, zatiaľ čo tobolky rodu Amomum sú väčšie, tmavo hnedej farby. Jedná sa o tretie najdrahšie korenie na svete hneď po šafráne a vanilke. V súčasnosti je Guatemala najväčším producentom kardamónu, nasledovaná Indiou, Srí lankou, a niektorými ďalšími krajinami juhovýchodnej Ázie.
Jedná sa o mohutné byliny dorastajúce do výšky 2-4 metre. Ploché listy vyrastajú od zeme a sú dlhé až 0,5 metra. Kvitne na samostatnej stonke bielymi, prípadne ružovkastými drobnými kvietkami, z ktorých sa vytvárajú už spomenuté tobolky. Tie sa zberajú ešte pred dozretím, pretože potom praskajú a uvoľňujú semená. Semená sa nechávajú aj po usušení v tobolkách pretože si takto zachovávajú dlhšiu dobu svoju arómu. Ako už bolo spomenuté dva hlavné rody čeľade ďumbierovitých sú označované ako kardamón, sú to:

  • Elettaria (bežne nazývaný kardamóm, zelený kardamón, prípadne pravý kardamón), je rozšírený hlavne od Indie po Malajziu. Tento rod obsahuje podľa rôznych autorov len jeden druh a to Kardamovník malabarský (obecný) (Elettaria cardamomum), prípadne niektorý autory vyčlenili odrodu rastúcu na Srí Lanke ako samostatný druh Elettaria repens. Kardamóm malabarský sa niekedy člení na 3 variety a to: Malabar, Mysore a Vazhuka - prirodzený hybrid predchádzajúcich dvoch.
  • Amomum (bežne označovaný ako čierny kardamón, hnedý kardamón, kravan, Jávsky, alebo Bengálsky kardamón, biely, alebo aj červený kardamón) je rozšírený hlavne v Ázii a Austrálii. Pestujú sa dva druhy z tohto rodu a to: A. subulatum a A. costatum
Kardamón

Kresba kardamónu z diela Kohler, F.E., Medizinal Pflanzen, (1890) ; Zdroj: plantgenera.org

Pestovanie a využitie kardamónu

Jedná sa o tropickú bylinu pôvodom z tropického dažďového pralesa, preto ak chceme kardamón pestovať musíme zabezpečiť adekvátne podmienky. Bohužiaľ mimo prirodzeného prostredia zväčša nekvitne. Pre pestovanie použijeme ľahký, dobre drenážovaný výživný substrát. Rastlinu kardamovníka často rosíme, aby sme zvýšili vzdušnú vlhkosť. Zväčša sa rozmnožuje koreňovými podzemkami, niekedy aj semenami, ale to len výnimočne. Cez sezónu pravidelne prihnojujeme. Počas zimného obdobia znížime zálievku a umiestnime na čo najsvetlejšie miesto. Rastlinu nevystavujeme teplotám pod 10°C. Pre pestovanie je najvhodnejšie prostredie s teplotou okolo 22°C.

Z rastliny sa ako korenie využívajú semená, ktoré sa melú, prípadne používajú celé. Korenie kardamóm je používané v Indickej, orientálnej kuchyni, kuchyni juhovýchodnej Ázie, ale našlo si cestu aj do ostatných kútov sveta. Kardamón je aj súčasťou indického korenia karí. Používa sa v slanej, ale aj sladkej kuchyni a aj na prípravu čajových zmesí, prípadne ako príchuť do kávy. V receptoch kde sú používané celé tobolky kardamónu platí ekvivalent že 10 toboliek sa dá nahradiť 1,5 lyžičkou mletého kardamónu. Okrem semien sa niekedy podobne ako pri ďumbiery použije koreň, resp. podzemok.


  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach