• Svet exotických rastlín

Vavrín pravý (Laurus nobilis)

Bobkový list

Vavrín pravý je stálezelený strom resp. krík pochádzajúci zo Stredomoria patriaci do čeľade Vavrínovité (Lauraceae). Sušené listy vavrínu sú známe ako korenie Bobkový list. (Kvalitné rastlinky vavrínu môžete nájsť napríklad v e-shope citrus-shop.cz)Strom resp. ker vavrínu môže dorastať do výšky aj viac ako 10m (výnimočne až 20m). Listy lesklé, dlhé 6-12cm a široké 2-4cm po okrajoch zvlnené. Jedná sa o dvojdomú rastlinu, kvitne žlto-zelenými asi 1cm veľkými kvetmi. Z nich sa po opelení vyvíjajú malé lesklé bobule čiernej farby dlhé asi 1cm obsahujúce 1 semeno. Pôvodne v dávnej minulosti keď bolo v Stredomorí vlhkejšie podnebie, vavrín tvoril rozsiahle lesy, s postupným znižovaním zrážok ustupovali aj vavrínové lesy, predpokladá sa, že posledné vavrínové lesy zmizli zo Stredomoria okolo 10 tisícročia pnl. Aj keď aj dnes sa ešte niekde môžeme stretnúť so zvyškami súvislých vavrínových porastov.
Vavrín hral významnú úlohu v klasickej gréckej a rímskej kultúre. V Gréckej kultúre bol vavrínový veniec symbolom najvyššieho postavenia, prípadne označenie víťazov. Symbolika bola prenesená aj do Rímskej kultúry, kde označovala rovnako víťazstvo. V Biblii je vavrín často symbolom prosperity a slávy. V kresťanskej tradícii, symbolizuje vzkriesenie Krista .

Vavrín pravý

Kresba vavrínu z diela Thomé, O.W., Flora von Deutschland Österreich und der Schweiz, (1885) ) ; Zdroj: plantgenera.org

Pestovanie a využitie vavrínu

Na pestovanie vavrín nie je príliš náročný a v našich podmienkach ho môžeme pestovať v nádobe, počas sezóny vonku s tým, že v zime sa prenesie do zimovišťa s teplotou do 12-15°C. Prípadne je ho možné aj celoročne pestovať v interiéry. Znesie aj mráz aj viac ako -10°C, ale u nás sa ho odporúča na zimu prenášať na chránené stanovište, kde teplota neklesá pod bod mrazu. V nádobe je riziko premrznutia koreňového balu. (Kvalitné kvetináče za výhodné ceny môžete nájsť napríklad tu) Vavrínu vyhovuje slnečné stanovište, pravidelné zavlažovanie - počas sezóny aj s pravidelným prihnojovaním. V suchom vzduchu je vhodné pravidelné rosenie lístkov. Týmto sa lístky zbavujú aj prachu ktorý sa na nich usádza. (Rôzne postrekovače môžete nájsť napríklad tu) Listy zbierame priebežne podľa potreby, dávame len pozor, aby sme vetvičky neodlistili úplne. Bobkový list potom sušíme, ale nie na priamom slnku. Zo škodcov môžu vavrín napadnúť vošky, ale nestáva sa to príliš často.

Rozmnožujeme zväčša odrezkami, je možné aj množenie semenami, ale ich klíčivosť nie je príliš vysoká a je aj pomerne dlhá. Odrezky na zakorenenie odoberáme v lete, odrezok zapichnutý v priepustnom substráte udržujeme vo vlhku a teple. Doba zakorenenia je však veľmi veľká niekedy aj viac ako pol roka.
Sušený bobkový list sa používa na dochucovanie rôznych jedál, zväčša sa použije celý s tým že pred podávaním sa z jedla odstráni. Okrem listov sa z vavrínu dajú použiť aj plody z ktorých sa lisuje olej. Vo svojej domovine je vavrín často používaný k výsadbe do živých plotov.

Vavrín pravý

Vavrín pestovaný v nádobe (stály zdroj bobkového listu ;-)

Vavrín pravý

Detail na listy a mladé výhonky vavrínu



  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach