20 apríl, 2019
Brusnica je málo pestované a nie príliš rozšírené drobnoplodé ovocie. Jeho pôvod je v celej severnej Eurázii, a prirodzene sa vyskytuje aj na našom území. Pri označení brusnica, prípadne kľukva dochádza často k miešaniu viacerých druhov patriacich do rodu brusnica. Označenie kľukva sa najčastejšie používa pre severomerický druh kľukva veľkoplodá lat. Vaccinium macrocarpus a aj u nás sa vyskytujúcej kľukve močiarnej lat. Vaccinium Oxycoccus. Pomenovanie brusnica, sa zväčša používa pre druh brusnica obyčajná lat. Vaccinium vitis-idae. Z taxonomického pohľadu sa kľukva a brusnica nachádzajú v iných podrodoch. Okrem týchto druhov existujú aj ďalšie menej známe druhy, vyskytujúce sa hlavne po celej severnej pologuli. V dnešnej dobe je pomerne ťažké určiť presný pôvod komerčných odrôd, lebo veľa z nich má hybridný pôvod a vznikli krížením viacerých druhov. Brusnica obyčajná má v porovnaní z „americkou brusnicou“ menšie plody, ale na druhej strane sú plody šťavnatejšie. V minulosti sa hlavne na severnom Slovensku namiesto pestovania uprednostňoval zber voľne rastúcich brusníc pravých, prípadne aj kľukvy močiarnej. Divo rastúce rastliny nie sú samozrejme pre záhradkárske pestovanie vhodné, pretože dosahujú veľmi nízke výnosy.
Jedná sa o nízke 10-30cm vysoké kríčky, s vždyzelenými kožovitými listami. Plodom sú červené postupne dozrievajúce bobule. Pre pestovanie zvolíme niektorú z dostupných kvalitných odrôd. Medzi najkvalitnejšie a u nás dostupné odrody brusníc môžeme zaradiť:
Brusnica pravá plná plodov (Zdroj: WIKIMEDIA CC)
Prirodzene sa brusnica vyskytuje v suchšom ihličnatom lese, takže tomuto musíme prispôsobiť aj pestovateľské podmienky. Pre úspešné pestovanie si vyžaduje nepremokrený, rašelinový substrát s kyslou pH reakciou. Na rozdiel od kľukvy veľkoplodej vyslovene neznáša zamokrené stanovištia a pri trvalom zamokrení reaguje odumieraním porastu! Na toto myslíme hlavne pri pestovaní vo vystlanej jame, alebo nádobe a zabezpečíme dostatočný odtok vody. Brusnice kvalitne rastú aj v chudobných pôdach, takže substrát prihnojujeme len zriedkavo, hnojivami na kyslomilné rastliny a dávame pozor, aby nedošlo k zavápneniu substrátu. Vysádzame kvalitne zakorenené sadenice o niečo hlbšie ako boli pestované v nádobe. Po vysadení sa pomerne rýchlo rozrastajú a pokrývajú pestovateľský priestor. Priestor pod brusnicami je dobré vystlať pilinami, prípadne mulčom z ihličnatých drevín. Polievame len po vysadení, potom už polievať okrem dlhšie trvajúcich období sucha netreba.
Väčšina odrôd kvitne v dvoch fázach, prvá pred letom a druhá fáza počas leta. Úroda z druhé kvitnutia je bohatšia. Škodcami ani chorobami zväčša brusnice netrpia.
Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.
Čítajte viacOkrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.
Čítajte viacNájdete nás aj na sociálnych sieťach