• Svet exotických rastlín

Kolové orechy (rod cola.)

Kolový orech

Kolový orech je plodom Kolového stromu (rod Cola), pochádzajúcich z tropických dažďových pralesov v Afrike . Rod kola podobne ako kakaovník patrí do čeľade Sterculiaceae (Kakaovníkovité). Ovocie stromu obsahujúce kofeín sa používa resp. používalo ako aromatická prísada do nápojov, a je pôvod termínu "cola". Ako zdroj kolových orechov sa používa viacero druhov z rodu kola, avšak najvýznamnejšie druhy (a aj druhy s najvyšším podielom povzbudzujúcich látok) sú:

  • Cola acuminata - kola končistá
  • Cola nitida - kola lesklá

Najčastejšie pestovaná kola končistá je vždyzelený tropický strom dorastajúci do výšky až 20m, s dlhými oválnymi kožovitými listami. Kvety vyrastajúce v strapcoch sú biele žltkasté s fialovou textúrou. Po opelení sa vytvára plod. V podlhovastých plodoch sa nachádzajú semená veľké 2-6cm, ktoré môžu byť okrúhle, prípadne hranaté. Osemenie je biele, sladkokyslej chuti. Semená obsahujú hlavne škrob, Ďalej v menšom množstve theobromín, kofeín, triesloviny, silice a farbivo kolová červeň. Vysoký obsah škrobu a povzbudivé účinky kofeínu spôsobujú, že kolové semená boli a aj sú veľmi vyhľadávané domorodcami. Semeno sa suší na slnku a potom ho domorodci krájajú na kolieska. Pri jedení má najskôr horkastú chuť, ktorá sa neskôr zmení na sladkú. V západnom svete sú kolové orechy známe ako jedna zo zložiek kolových nápojov, aj keď v dnešnej dobe sú v drvivej miere nahradené syntetickými látkami.


Kola

Kresba koly končistej z diela Ko¨hler, F.E., Medizinal Pflanzen, vol. 3 (1890); Zdroj: plantgenera.org

Pestovanie a využitie kolových orechov

Jedná sa o strom vlhkých tropických pralesov, takže pestovanie v našich podmienkach je veľmi náročné a bolo by možné len v tropickom skleníku. Kolový strom vyžaduje ľahšie pôdy, znáša aj vyššiu hladinu spodnej vody. Rozmnožuje sa semenami.

V dnešnej dobe sa využívajú hlavne vo farmaceutickom priemysle na prípravu rôznych povzbudzujúcich prípravkov. Ako bolo spomenuté v predchádzajúcej časti jeho použitie ako súčasť kolových nápojov je v súčasnej dobe nahradené syntetickými zložkami. V Afrike sa kolové orechy tradične žuvali a tento zvyk pretrval aj dodnes a žuvanie kolových orechov je v tejto časti sveta aj dnes značne rozšírené.


  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach