• Svet exotických rastlín

Mandľa obecná (Prunus dulcis (Mill.))

Mandle

Mandle sú semená zo stromu mandľa obecná. (Predaj stromčekov mandle) Mandľa obecná patrí do rozsiahleho rodu Prunus, rovnako ako broskyňa, čerešňa, alebo slivka. Pochádza z juhovýchodnej Ázie a blízkeho východu. Odtiaľ sa najskôr rozšírilo pestovanie do Stredomoria, ale aj do ostatných teplých oblastí mierneho pásma. Mandle boli po stáročia šľachtené z divo rastúcich mandlí. Divo rastúce mandle sú horné a obsahujú Amygdalín, čo je glykozid (rovnako sa nachádza v semenách marhúľ, sliviek, čerešní a jabĺk). Amygdalín sa vplyvom enzýmov prítomných v tráviacom trakte rozkladá za vzniku kyanovodíka, čo spôsobuje jeho toxicitu. Preto sú na pestovanie vhodné len sladké odrody ktoré amygdalín neobsahujú.
Mandľa je menší strom, alebo ker dorastajúci max do 5m. Vytvára široké, mierne previslé, zahustené koruny. Listy úzke dlhé, mierne zvlnené po okrajoch, veľmi podobné broskyniam. Kvitne skoro na jar, už začiatkom marca, ešte pred tým ako sa objavia listy. Kvety sú veľmi dekorarívne bielej, bielo-ružovej, alebo ružovej farby s priemerom až 5cm. Ovocie je kôstkovica a dozrieva na jeseň zhruba 7-8 mesiacov po odkvitnutí. Semená v tuhej škrupine sa zberajú po tom ako praskne oplodie, niektoré vyšľachtené odrody sa vyznačujú tenkou škrupinou.


Mandľa

Kresba mandle z diela Kohl, F.G., Die officinellen Pflanzen der Pharmacopoea Germanica, 1891-1895); Zdroj:plantgenera.org

Pestovanie a využitie mandlí

Pre pestovanie sú najvhodnejšie stredomorské oblasti s teplými, suchými letami a miernymi, vlhkými zimami. Optimálna teplota pre ich rast sa pohybujú medzi 15 až 30 °C. Pre pestovanie u nás sú vhodné južné vinohradnícke oblasti s v teplými priepustnými pôdami, ktoré sú dobre zásobené živinami a primeranou vlahou. Neznáša pôdy s kyslou pôdnou reakciou a vysokou hladinou spodnej vody. Mladé plody a listy môžu poškodiť neskoré jarné mrazíky. Korunu tvarujeme tak aby bola skôr presvetlená otvorená, a zabraňujeme jej prehusťovaniu. Kvalitné stromčeky mandle pestované v nádobách, ktoré možno vysádzať počas celého roka, môžete nájsť v e-shope záhradníctva Limbach.

Využitie mandlí je veľmi široké, hlavne v cukrárenskom a pekárenskom priemysle. Z mandlí sa rovnako lisuje kvalitný olej. Mandle sú samozrejme veľmi chutné ako pochutina. Hnedej šupky sa zbavíme tak že suché mandle rýchlo obvaríme a následne po vychladnutí ľahko olúpeme. Takéto mandle môžeme vysmažiť, čím získavajú lahodnú chrumkavú konzistenciu.


  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach