• Svet exotických rastlín

Píniové oriešky

Pinus

Ďalším z „exotických“ druhov používaných ako orechy sú borovice. Píniové orechy sú semená z borovíc (čeľaď Pinaceae - Borovicovité, rod Pinus – borovica). Ako oriešky sa používajú semená z asi 20 druhov borovíc, semená ostatných druhov sú rovnako jedlé, ale ich veľkosť je príliš malá. U nás nie sú rozšírené a sú veľmi málo známe. Podľa geografického výskytu sa využívajú semená borovíc nasledovne:

V Ázii

  • Pinus koraiensis - Kórejská borovica rozšírená v severovýchodnej Ázii a je najdôležitejším druhom v medzinárodnom obchode.
  • Pinus gerardiana - v oblasti západných Himaláji.
  • V menšej miere sú ešte používané semená ďalších štyroch druhov a to Pinus sibirica , Pinus pumila, Pinus armandii, Pinus bungeana
  • Afganistan je najvýznamnejší Ázijský producent píniových orieškov.

Európske druhy V Európe sú to hlavne oriešky pochádzajúce z Pinus Pinea (borovica pínia), ktorá slúžila ako potravina už v paleolite. V malej miere sa ešte používa Pinus cembra.

Severoamerické druhy
Sú to hlavne tri druhy pochádzajúce zo severnej Ameriky a to:

  • Pinus edulis -
  • Pinus monophylla -
  • Pinus cembroides -

Okrem nich sa využívajú ešte semená ďalších 8 druhov borovíc, ale len vo veľmi obmedzenej miere.
Čas potrebný na dozretie semien, sa líši medzi jednotlivými druhmi a môže byť aj 36 mesiacov, ale aj viac. Šišky sa zberajú zhruba 10 dní pred tým ako sa otvoria. Potom sa sušia a keď sú plne otvorené môže dôjsť k získavaniu semien zo šišiek, čo sa robí rôznymi spôsobmi. Niekedy sa nechajú šišky otvoriť na strome a semená sa zberajú zo zeme.
Ako jedlé semená niekedy rovnako označované ako píniové oriešky sa používajú semená niektorých druhov ihličnanov z južnej pologule.


Pinia

Kresba pínie z diela Blackwell, E., Herbarium Blackwellianum, vol. 2 (1754). Zdroj: plantgenera.org

Využitie píniových orechov

Semená borovíc boli používané ako doplnok stravy už pred tisícročiami. Pred konzumáciou je nutné semeno zbaviť osemenia. Takto ošúpané semeno má pri nízkej teplote dlhú skladovateľnosť. Niekedy sa semená používajú na získanie borovicového oleja, ktorý je cenený pre svoju mierne orechovú príchuť. Píniové oriešky obsahujú podľa druh 10-34% bielkovín a sú tiež zdrojom vlákniny.


  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach